czwartek, 27 lutego 2014

Książ pytania.Po niedługim czasie wypadło by coś skrobnąć na tematy które Was interesują. Lecz zanim zacznę chciałbym wszystkim którzy nadesłali droga mailową Życzenia Świąteczne i Noworoczne tutaj podziękować.
 Postanowiłem odpocząć od "Świata i netu" więc nie miałem możliwości Wam Życzeń złożyć co z opóźnieniem niniejszym czynię...... Życząc Wam Wszystkim Wszystkiego Najlepszego.

Pytanie jakie mnie nurtuje brzmi tak :
Co za prace na Książu lub w pobliżu wykonywało rosyjskie komando z lagru w Pełcznicy, lager zwał się "Hodermann" ?.

Wiadomym jest że rosyjscy więźniowie wojenni z tego lagru wykonywali w marcu 1944r prace budowlane przy budowie baraków, lecz z dokumentów wynika że w tym samym okresie wykonywali również już prace przy drążeniu jakiegoś szybu. Z dokumentów wynika też, że jeńcy z Gross Rosen pracowali od czerwca 1944r przy sztolniach. Czyli prace rozpoczynali prawdopodobnie rosyjscy jeńcy wojenni którzy drążyli już jakieś szyby i budowali baraki.

Następnym pytaniem jest pytanie o firmę Deutsche Tunnel- Bau- Ges. Sanger & Lanninger również z Pełcznicy gdzie oddelegowywano mierniczych do sztolni w styczniu 1945r.
Pytanie jest z cyklu...ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.

No i ostatnim jakie zadam jest ...co robią hałdy starego urobku w parku od strony Świebodzic ?

Dawnym zwyczajem zapraszam na strony :
http://historycznesudety.cba.pl/wyprawy/schronjg.html 
 http://zobten.blogspot.com/
http://riesetruppe.blogspot.com/ 
http://www.sztolnie.fora.pl/dolny-slask-nieznany,11/
http://magdachemini.blogspot.com/ 
https://plus.google.com/u/0/101611306745200385312/posts?cfem=1 

5 komentarzy:

 1. Dziękuję za sprostowanie. Nie wiem, ale ciągle w głowie mam Pałecznicę, to wszystko przez tych z Wałbrzycha bo tak gadają :-).

  OdpowiedzUsuń
 2. Do jakich Wałbrzyszan pijesz? No chyba , że masz nagrane audio, video lub na piśmie. Proszę mnie nie obrażać. Zresztą takie miały być zasady na tym blogu ;)
  A jak będziesz w okolicy to się zgłoś, bo jest wiele do pogadania i jakieś info z namiarami.

  OdpowiedzUsuń
 3. he he :), cicho byććć :-), tel ten sam, Twój pewnikiem też, jak gdzieś się tam koło Ciebie zawinę to się spikniemy i pogadamy. Ostatnio Tomek latam wokół komina, więc i parę tematów sobie odpuściłem.

  OdpowiedzUsuń