poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Dziwna cisza.

Ta cisza dotyczy stalagów, oraz formacji  NSAD, FAD i RAD.
O ile na innych terenach jest tych informacji trochę więcej, o tyle w tym rejonie te informacje gdzieś umknęły. 
Okazuje się, że o ile od strony Czechosłowacji tych formacji trochę było ponieważ pozostały szczątkowe informacje, to tutaj na terenie Riese tak jakby ich ktoś gumką myszką wymazał.
 A jak by nie patrzeć  na obszarze Niederschlesien, czyli prowincji III Rzeszy ze stolicą we Wrocławiu znajdować się powinno od 7 do 14 tysięcy członków organizacji RAD , i to są tylko ci o których coś niecoś wiemy.
Wiemy że RAD pracował  przy umocnieniach Wału Atlantyckiego. 
 Po rozpoczęciu wojny wykonywał prace na rzecz Wehrmachtu, lecz w tym przypadku mamy zadziwiającą dziwną ciszę, brak stalagów , brak danych o NSAD, brak danych o FAD i RAD.
Z niektórych pamiętników i zdjęć wynika, że jednostki RAD po wykonaniu umocnień lub innych obiektów wojskowych między innymi w górach, były przekształcane w jednostki stricto wojskowe np. łączności. 
Co ciekawsze dotarłem do jednego zdjęcia z terenów górskich gdzie Radowcy zrobili sobie zdjęcie na tle dobrze zamaskowanego obiektu podziemnego ze stalowymi drzwiami który nosił oznaczenia RAD Abteilungu z numeracją. Czyli wynika z tego że RAD to nie tylko baraki i obozy
Mamy więc taką sytuację, że na obszarze Riese tych formacji tak jakby nigdy ani wcześniej, ani później nie było. Zaiste intrygujący temat.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz