piątek, 4 stycznia 2013

Kręte ścieżki olbrzyma cd.2

Z uporem godnym lepszej sprawy powrócę do tematu powstawania mitów na temat Riese.

Przy okazji noworocznego przeglądu starych materiałów zwróciłem uwagę na parę starych dokumentów z Głuszycy, a dotyczą one "wprowadzania w obieg informacji o przejęciu robót w kwietniu 1944r. przez O.Tod od IG.Schlesien A.G. ".

Otóż jeden z dokumentów jest odpowiedzią na pismo z 29 sierpnia 1944r. do Regierungprasident Breslau i mówi o zainstalowaniu IG.Schliesien A.G. w Jedlinie Zdroju, czyli wynika z niego że pół roku po rzekomym przejęciu robót przez O.T.... 
IG.Schliesien A.G. działa dalej i robi to co zaczęła. Również R.Owidzki zwrócił mi uwagę na fakt dokładania numerów telefonów dla IG.Schliesien A.G.  co wynika z innego dokumentu zamieszczonego we wcześniejszych postach.

Co ciekawsze z dokumentów tych wynika, że zarówno Tiefbau i Bauleitung I był zainstalowany w Rzeczce  w miejscu gdzie więźniowie rosyjscy wskazywali pobyt specjalistów fizyków, chemików Norweskich i Duńskich. Dokumenty mówią również o jeńcach włoskich pracujących w Jugowie z Arbeitskommando 17413 z Głuszycy. Wszystko to dla IG.Schliesien A.G. 

Z kolei w dokumentach z marca 1944r zawarto nazwiska ludzi pracujących przy drążeniu sztolni przez IG.Schliesien A.G w Rzeczce z Bauleitung I w Głuszycy,
 Jeden ze starych art.prasowych.
i nie są to żadni Żydzi tylko jeńcy rosyjscy pracujący dla Tiefbau.

Z innego dokumentu ,...  8 lipca 1944r. czyli po domniemanym zdaniu robót IG. Schliesien A.G. nadal wykonywała prace przy uszkodzonych liniach energetycznych idących z Moelke-Werke w okolicach Jawornika przy Baustele II. 
Interesujące jest to, że linia została uszkodzona kamieniem który został wyrzucony na skutek wybuchu w miejscu prowadzenia prac. Czyli można by postawić pytanie co wysadzano na Jaworniku w połowie 1944r ?.

 Wynika  z tych wszystkich dokumentów, że O.Todt wcale nie przejęła całości robót lecz była jedynie uzupełnieniem I.G. Schliesien A.G.

10 komentarzy:

 1. Zawsze twierdziłem, że pierwotny projekt Sonderbauvorhaben Niederschlesien, to dokument zasadniczy i jego należny poszukiwać a nie jakieś projekty Riese, bo te mogą istnieć tylko w zakresach wycinkowych jako uzupełnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może to Specjalna Budowa na Dolnym Śląsku była tak jak mówisz głównym założeniem, w ramach której robiono projekt Książ, Ruediger, Eule, i inne. Przed wkroczeniem O.T. jedynie budowę na pewnym obszarze nazwano "Riese. A poszczególne obiekty miały swoje mazwy kodowe np. "Villa" ?

   Usuń
  2. No dokładnie tak.
   Stąd mamy takie rozbieżności w datach tworzenia niby Riese.
   Moim zdaniem nie można mówić o wkroczeniu OT a przystąpieniu. Zwracam uwagę na realizację odcinkową poszczególnych elementów przez różne firmy, które organizowały prace wykonawcze we własnym zakresie trzymając się jedynie ogólnych założeń z planów, co potwierdzają pozostałe do dziś budowle wykonane w różnych technologiach. Każda z tych firm miała prawo do tworzenia obozów, stąd taka ich liczba w GS, liczba która nie pokrywa się z oficjalnymi dokumentami o miejscach ich utworzenia no i liczbie więźniów. Ten najważniejszy plan był standardem w ramach którego realizowano odcinkowo wszystkie obiekty.

   Usuń
 2. Witam Serdecznie.Powtórzę za Dariuszem Garbą iż kodowa nazwa czy kryptonim Riese zaistniał jak on twierdzi na potrzeby Organisation Todt li tylko.Natomiast oficjalna nazwa kodowa całości to Rüdiger a nie nazwa wyłącznie centrali czy węzła łączności który on sam uważa za raczej mityczny.

  OdpowiedzUsuń
 3. sa i jeszcze inne niewiadome , ktore sie tez dzialy jak np
  Durch örtliche Überprüfung wurden die Bauvorhaben Ribau Freiburg, Ohler Waldenburg und Sendler Waldenburg zum Anlauf gebracht.
  i praktycznie malo o nich wiemy , ale zlapalem juz trop jesli chodzi o Freiburg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie Freiburg to jest od ulicy Zielonej, jak miał bym stawiać to postawił bym na Wilka, jakoś tak dziwnie się składa że to od tamtej strony organizowano wcześniej przebudowy zamku.

   Usuń
  2. wolnym tłumaczeniu wychodzi to tak:
   Po kontroli na miejscu przedsięwzięcia budowlane Ribau Świebodzice, Ohler Wałbrzych i Sendler Wałbrzych ulegną przyśpieszeniu.
   co do Freiburga to jak pisalem wyzej sprawa byla prosta i chodzi tu o browar - tak dokladnie o browar - jestem na dalszym tropie ....
   ale zastanawiaja mnie kryptonimy Ohler Wałbrzych i Sendler Wałbrzych , jakie budowy sie za nimi kryja ???
   przytoczony cytat pochodzi z Kreigstagebuch der Ru In VIII a vom 1.1.1944 bis 31.3.1944 r Schlesien

   Usuń
 4. pisalem dzis list do romka owidzkiego czy w czasie zbierania materialow do swoich ksiazek nie trafil na te kryptonimy , tu w tym wszystkim ciekawy jest czas poniewaz mozna wniokowac z materialu ze budowy te zaczely sie jeszcze w 1943 r
  mam pewne skojarzenia z tym wszystkim ale brakuje mi materialu porownawczego
  wymieniny przezemnie wyzej Kreigstagebuch jest pelen informacji . Dziennik pokazuje nadzór nad produkcją wojenną dla wojsk lądowych, lotnictwa i marynarki. Dotyczy, w formie dość ogólnej, realizacji planów produkcyjnych, zapotrzebowania na siłę roboczą (więźniowie, pracownicy), zaopatrzenia w energię i węgiel, kooperacji i transportu, ochrony kontrwywiadowczej, nadzoru nad więźniami (SD, gestapo) itp. Nazwy firm i profil ich produkcji jest taki sam jaki można znaleźć w "Codebuch", "Raportach wywiadu gospodarczego AK', czy w książkach Koniecznego.
  Ogólnie bardzo ciekawy materiał porównawczy dla tematu produkcji wojennej na Dolnym Śląsku
  pozdrawiam Cie Wojtek hej !!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe co Romek odpisze, ale masz rację materiał jest bardzo interesujący.
  Pozdrowienia Marek.

  OdpowiedzUsuń