poniedziałek, 7 stycznia 2013

Wałbrzyskie tajemnice, mauzoleum

 Mauzoleum w Wałbrzychu, bardzo ciekawy architektonicznie lecz zaniedbany obiekt. Chodzą pogłoski że były tam przeprowadzane inicjacje SS-manów. Czy to prawda, czy wyobraźnia, tego nie wiemy, lecz fama gminna niesie że tak było. Podobno odbywały się tam również obrzędy ku czci Demeter. 
Tak sobie kiedyś siedziałem oraz nad tą Demeter myślałem i doszedłem do wniosku, że jeśli były jakoweś takie obrzędy tam przeprowadzane to chyba nie była to Demeter lecz Izis, ale to takie moje dywagacje które musiały by być wyjaśniane w bardzo długim wywodzie co się z czego wzięło, ponieważ z tymi postaciami mitologicznymi to została zrobiona niezła zadymka. Jeśli były tam inicjacje to raczej nie powinny być związane z mitologią Grecką lecz odwoływać się powinny do Egiptu i wcześniejszych wierzeń.

Podobno misteria eleuzyjskie, które miały być przeprowadzane w mauzoleum miały powodować poznanie drugiej strony, lecz jak by nie patrzeć sam kult Demeter dotyczył całkiem innych spraw.
Amfiteatr znajdujący się poniżej mauzoleum.

Co by tu nie powiedzieć to trop i tak prowadzi najpierw do Wiednia i tej postaci odnalezionej w podziemiach na tylnej płycie,

 a potem do jakiś dziwnawych przedstawień innych potworków związanych ze starymi wierzeniami.

Wracając do samego mauzoleum, to jak się poszpera okazuje się iż podobnych obiektów było więcej 

Wałbrzyskie mauzoleum w jednym elemencie nie zgadza się z planami założeniowymi, więc może rzeczywiście jest tam coś więcej niż widać do tej pory ?.
Poszukałem kiedyś takiego obiektu poświęconemu Rommlowi w El Alamein.
El Alamein.
Wałbrzych.
El Alamein
Wałbrzych
El Alamein.

Poniżej pozostałości po jednej z egzotycznych dywizji wprawdzie nie związanej z mauzoleum lecz szkolącej się blisko na poligonach Świętoszowa.

W piwnicach mauzoleum parę lat temu grupa związana z "mareckim" natrafiła podczas swoich badań na elementy budowlane które nie powinny w zasadzie tam występować. Rzecz warta dalszych badań, ale może ridigerowi uda się dalej pójść. Tym bardziej w pobliżu, prawie przy mauzoleum są stare chodniki kopalniane.


 Kiedyś  Wałbrzych tętnił życiem i po ulicach jeździły tramwaje, a lokalną szaloną wszystkim znaną postacią był "Johny radyjko", który przetrwał jako relikt minionej epoki i dawał śmieszne popisy jeszcze nie tak dawno :-).
https://www.youtube.com/watch?v=ZVJhQczEiv4&feature=endscreen&NR=1 

Cdn.
3 komentarze:

  1. O ile pamiętam a raczej pamiętam 13 dywizja górska grenadierów SS Handschar była muzułmańską jednostką tzw.ochotniczą rozwiniętą do stanu dywizji z Legionu muzułmańskiego.Więc jej kontekst tutaj jest nieco dziwny.Tym bardziej że to nie była dywizja liniowa (skierowana do zwalczania partyzantki Tito w Jugosławii).Dość miernie wyszkolona jak przyznawali sami Niemcy.Z resztą nie istniała zbyt długo...

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. :), cyt. " wprawdzie nie związanej z mauzoleum lecz szkolącej się blisko ", nie wystepuje w kontekście :), ot taka egzotyczna ciekawostka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystko jasne,dzięki serdeczne :-)

    OdpowiedzUsuń