sobota, 27 października 2012

Jedlina Zdrój

 W którymś numerze Oblicz Historii Adam Fischer "Aśką zwany" :-), napisał kiedyś ciekawy artykuł na temat podziemnych obiektów zlokalizowanych praktycznie w Jedlinie, a dokładniej na Górze Kawiniec. A. Fischer opierając się na powojennych zeznaniach Adama Religi (powojennego osadnika) zlokalizował jeden z obozów, następnie analizując zdjęcia lotnicze precyzyjnie namierzył dany obóz, naniósł go na mapę i dokładnie wskazał praktycznie palcem ....mówiąc, tu się znajduje podziemny obiekt. Według "Aśki" szyby obiektu znajdowały się prawie na terenie obozu. Tutaj chciałbym zwrócić uwagę o tym co wcześniej napisałem na temat tego zeznania pracownika cywilnego z terenu Włodarza. Otóż zeznał, że szyby wentylacyjne podziemnej fabryki na Włodarzu znajdowały się bezpośrednio przy obozie. Jest to już druga taka lokalizacja obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie obozu..... teraz wróćmy do poprzednich tekstów jakie są na tym blogu i będziemy wiedzieli dlaczego Rosjanie w ekspresowym tempie usuwali obozy, dla tego Dalamus czy jak mu tam w rzeczywistości (Grisza czy Alosza ? :)) było,  tak się sprężał aby te obozy zniknęły.
Sytuację mamy taką, iż  palcem mamy wskazane miejsce. Ten wskazywany obiekt nie jest opisany w żadnych powojennych zeznaniach, nie ma go w dostępnej dokumentacji wojskowej , lecz faktem jest że takie komando w Jedlinie było ponieważ są zapiski w GrossRosen. A. Fischerowi zagrało wszystko, ilość baraków wskazanych przez A.Religę z widocznymi na zdjęciach śladami po tych barakach. Poza tym pod tym obozem zlokalizowana była stara kopalnia, która wg. "Aśki" została zaadaptowana.
Więc jest wszystko co potrzebne aby pojechała tam wiertnica lub rzuciły się na to grupy poszukiwawcze ....parę lat minęło, i jak myślicie , dzieje się coś w temacie ? .


15 komentarzy:

 1. Dlaczego Ty nie pojechałeś tam z wiertnicą/grupą poszukiwawczą?
  Czemu sam na forum Tropicieli Tajemnic negowałeś ten temat, a nagle po 5 latach psioczysz, że nikt się tam nie ruszył. Są zapiski w G-R pokaż je, zacytuj. No i na koniec, dlaczego Adam, skoro odkrył/namierzył kompleks czemu tam nie wszedł, bo możliwości miał. Odpowiedzi są dwie, albo to celowa wpucha, albo wejść się nie da.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz doskonale że temat był nam znany przed publikacją :-), odpowiedz sobie na to pytanie sama :).

   Usuń
  2. Owszem, był znany, a Ty byłeś znany z tego, że negowałeś.
   Zacytuj zapiski, ja ich nie mam. Nie ja jestem tutaj od udzielania odpowiedzi.

   Usuń
  3. Owszem zapiski mam, ale one nie są do opublikowania :). Sprostuję tylko, że ja nie negowałem akurat tego odkrycia. Nie zgadzałem się z "Aśki" wszystkimi pomysłami czego absolutnie nie kryłem. Ale nie przypominam sobie abym akurat temat góry Kawiniec poddał krytyce. Zadałem tutaj jedynie pytanie czemu temat pozostał nie ruszony dalej. Ja wiem czego go nie drążyłem, i nie zadaję pytania sobie lecz innym :-).

   Usuń
 2. A ja sobie przypominam, abyś akurat temat góry Kawiniec poddawał krytyce, miałeś problem z tym, jak kolejka miała zakręcać w chodniku o A-literowym kształcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja sobie przypominam ze tam nie miało być według "Aśki" kolejki, tylko miały jeździć Ople Blitz,
   Po za tym też sobie przypominam, że selekcji miał dokonywać doktor Thilo, więc sugerowano obiekt doświadczalny :-).

   Usuń
 3. A ja otwieram numer Innych Oblicz Historii 01/2004 na stronie 15 i nic takiego sobie nie przypominam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam takiego z tamtych stron ... zajmie się tym

  OdpowiedzUsuń
 5. MAM pytanko a literkami a,b,c ,g co zostało zaznaczone no nie mogę dojść do tego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko jest opisane w artykule.
   A - pozostałości po obozie
   B - staw powstały po wojnie
   C - powstały cmentarz
   D - prawdopodobnie wykopane rowy

   Usuń
  2. Dodam jeszcze, że w tekscie i legendzie pojawia się D, więc na mapie jest błąd z tym G.

   Usuń
 6. Literą "a" zostało zaznaczone powiększenie w którym widać slady po barakach. Na tym samym powiększeniu zaznaczone są ślady terenowe cyframi 1,2,3. odnośniki te są przeniesione ze zdjęcia lotniczego na mapę, a ta z kolei odwołuje się do mapy górniczej na której są zaznaczone sprawy górnicze ;). Podstaw sobie mapę górniczą w takiej proporcji jak masz na blogu, poniżej mapy rastrowej i przeciągnij linie prostopadle w dół a zobaczysz co Ci wskażą na mapie górniczej :).Potem poszukaj co oznacza skrót Scht. I będziesz że tak powiem w domu. Myślę że pomogłem :). Owocnych łowów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorry nie spojrzałem i wprowadził bym Cie w błąd, ten fragment górniczej musisz skalibrować tak aby mieć ją w takiej wielkości jaki widzisz wycinek pod mapą rastrową. Musisz to zrobić w programie graficznym stosując przeźroczystość.

   Usuń