Mamy obiekt w Książu i mamy parę nie wykończonych dziur w G.Sowich.
Wiemy z paru dokumentów, że Kammler ze swoim Amt C-IV miał priorytetowo tutaj wykonać obiekt S-III.
Wiemy że obiektem S-III na tym terenie był "Ruediger", który jak mniemam mylnie zakwalifikowano jako jakąś "centralę telefoniczną" która miała jakoby działać w tunelu kolejowym pod Górą Wołowiec.
Wiemy też, że był wykonywany projekt obiektu dowódczego w Berlinie dla Himmlera, nadzór miał mieć nad nim Baumert, i który to miał zostać wdrożony po zakończeniu prowadzonego przez amt C-IV projektu S-III (który był naczelnym zadaniem Kammlera.)
Wiemy że wszystkie te założenia zarówno budowy obiektu dla Himmlera w Berlinie jak i przeniesienia obiektów na teren Czechosłowacji zostały odłożone do czasu ukończenia S-III .
Są też jakieś "dokumenty" mówiące o wstrzymaniu obiektów naziemnych i przyspieszaniu budowy podziemnych.
Jednak moim zdaniem lokalizacja "Ruedigera" w oparciu o Wołowiec wskazuje, że obiekt znajduje się na obrzeżach Wałbrzycha w pobliżu Wołowca, prawdopodobnie ukończony i budowany w oparciu o infrastrukturę kopalnianą.
Można tu zauważyć, że jeśli chodzi o nazwę "Riese" to jedynie mamy do tej pory przepustkę z Książa, ( która tu jest też w temacie Książa pokazana). Oraz raz użytą nazwę Riese podczas planowania budowy garaży przy palmiarni w Książu. Mam jakieś nie odparte wrażenie, że Riese to jest Książ ( nie sam zamek) i okolice wraz z Wałbrzychem.
Może na to pośrednio wskazywać pewna zbieżność.... Blok I = Lothar I, Blok II = Lothar II pozostawiony pod zasilaniem. Zwrócił bym też uwagę, że w Bloku II brak jest odcinków "C" oraz "E" i "F", czyli te odcinki na logikę zostały już wykonane. A to co widzimy w Górach Sowich to jest "Eule" a nie "Riese". A jakie jest Wasze zdanie ?.
Dość ciekawa hipoteza. Riese mogło by obejmować Ksiąz z kawałkiem Pełcznicy, początkiem Świebodzic od strony parku Książ i oczywiście część Wałbrzycha i zostało wybudowane z dużym rozmachem. Tereny te jak i w GS posiadały liczne kopalnie które z pewnością zostawały adoptowane i wybetonowane - ekonomiczny i najprostszy sposób moim zdaniem. Jeżeli moja hipoteza pokrywała by sie z prawdą to nasuwa sie pytanie jakimi kategoriami wyboru miejsca kierowali się niemcy? Może odszukanie starych map z naniesionymi kopalniami i dokładne zbadanie tego co było a tego o czym wiemy dzisiaj dało by jakies efekty mogące pomóc wskazac jak rozległe mogły być kompleksy?
OdpowiedzUsuńOto krótki przykład że niemcy potrafili cos wykopać - jeśli ktoś zna niemiecki zachecam do lektury.
http://efodon.de/html/archiv/geschichte/augustin/8905-augustin-jonastal.pdf
Podobno była taka mapa z tymi naniesieniami,podobno została wywieziona na zachód do ówczesnego RFN, podobno urzędowo zabrano tą mapę do Stanów, podobno ten co ja wywiózł do RFN zginął w ekspresowym tempie w wypadku samochodowym, ale jak mówi pewien agent ..."nigdy nie mów nigdy". Bo podobno istnieje jej kopia.
UsuńJa nie bardzo rozumiem skąd się nagle wzięły Bloki i Lothare.
OdpowiedzUsuńWzięły się częściowo stąd:
Usuńhttp://riese-inne.blogspot.com/2012/08/kiedy-powstawao-riese-cd.html
Dobrze, doczytałam. Mea culpa. Blok więc mamy, a Lothar? Co to jest?
UsuńObawiam się,że źle Pan sobie przetłumaczył ten dokument "V Ruediger".Słownictwo teletechniczne choćby niemieckie jest specyficzne i można z tłumaczeniem wejść w maliny.To ,co Pan był uprzejmy zakreślić na czerwono to umiejscowienie telefonicznych przyłączy kolejowych dla pociągów specjalnych.Przy czym powstało tylko to pierwsze.Żadna centrala!
OdpowiedzUsuńŻyczę powodzenia w dociekaniach i pozdrawiam sedecznie - Adam Nowak
Witam.
UsuńSzanowny Panie Adamie, chciałbym nadmienić, że ja sobie nic mylnie nie przetłumaczyłem :), przetłumaczyli sobie ten tekst Ci którzy mówią i piszą, że "Ruediger" to centrala telefoniczna dla schronu pociągu specjalnego A.H. zlokalizowana w tunelu pod Wołowcem. Wręcz twierdzę że "Ruediger" nie jest centralą, co był Pan również zauważyć :).
Pozdrawiam wzajemnie.
Ładnie to wygląda.
OdpowiedzUsuń