piątek, 7 września 2012

Książ cd.1

Zamek Książ , pełen tajemnic i nie rozwiązanych zagadek , których rozwiązywaniem zajmuje się wielu ludzi.

Skąd wzięły się  te tajemnice, nieodkryte tunele i podziemne dworce ?, nie wzięły się one z wojennych planów Książa ponieważ takowych nie ma. Zachowały się jedynie stare plany zamku.
Parę takich opowieści przekazywanych po wojnie w wątku Książ zaprezentuję , zacznę od więźniów :

Jedną z relacji jest relacja żydowskiego więźnia AL J.Weissa, według niego prace zakończyły się w lutym 1945 roku wtedy to podobóz ewakuowano do Buchenwaldu. J.Weiss twierdził że pozostawiono na miejscu jakieś komanda. Twierdził również, że podczas jego pobytu większość tuneli była nie obetonowana i jemu to nie zgadzał się układ chodników , on też mówił o jakiejś komorze która zniknęła. Podobno informację te potwierdził więzień AL Sitkowski. 
Był też jeszcze jeden świadek Semiuk, który pracował w Todt ale o dziwo  ten już nie mówi o tunelach tylko o skrzyniach lub skarbach jakie przywieziono do Książa, i nad tym należało by się pochylić. Ponieważ o ile J.Wejss i Sitkowski wyjechali w lutym , to Semiuk do lat 60 mieszkał w Świebodzicach. Gdzie się podziała jego relacja odnośnie podziemi ?, czyżby jako pracownik Todt o nich nic nie wiedział pracując na Książu do maja 1945r.
Byli i inni którzy pracowali na Książu dlaczego nie ma w  tych relacjach gdzie takie tunele były , nawet nie ma przybliżonej  lokalizacji, ot jakiś tunel kuliśmy i nikogo nie interesuje gdzie i jaki .

Zagłębiając się w ten temat  widzimy jasno że można było ustalić gdzie co i jak. I znając życie ustalono, lecz tego nie ujawniono. Najpierw zainstalowali się tam Rosjanie a potem znów Rosjanie którzy z nazwy nazywali się W.P, i tak było praktycznie do 1990 roku kiedy opuścili tą ziemię. W międzyczasie na najniższym poziomie zainstalował się w porozumieniu z W.P. instytut PAN który postawił na zakończeniu korytarza swoje urządzenie pomiarowe.
Stoi ono w miejscu które powinno się jako pierwsze zbadać.

Idąc sobie spacerkiem  po parkingu w Książu widzimy fontannę, albo jak kto chce fontannę z " trampoliną"  :),  tak tam sobie  pozwoliłem przez chwilę usiąść i popatrzeć , popiłem pepsi, patrzę raz na fontannę raz na drzewo to znów poszedłem na ławeczkę posiedzieć i coś mi nie pasowało, więc znów wróciłem do fontanny i już wiedziałem co mi nie pasuje. Zastanówmy się jak obsługiwano tę zasuwę " wodną" w lewym dolnym rogu zdjęcia.



 Taka zasuwa posiadała na górze pokrętło do otwierania i zamykania. Pytanie brzmi czy zamykał ją po otwarciu i napełnieniu basenu wodą  nurek :-) ?
Wielkość koła na zaworze. Studzienka z zaworami, zdemontowana jest rura przepływowa ( przykład)

Spust wody , regulowany zaworem zewnętrznym (przykład).
 Rura spustowa, inne rozwiązanie (przykład).





12 komentarzy:

  1. Do zamykania zasuwy jest jak piszesz jest pokrętło, tylko gdzie by się zmieściło?Jest za mało miejsca-to jest duże koło.Gdyby była dziura w stropie nad zasuwą to wtedy nurek nie byłby potrzebny wystarczyłaby przedłużka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. można kluczem obsługiwać na długiej rurze jak studzienki w chodnikach. http://i57.tinypic.com/mseh3s.jpg tu masz klucz http://www.centrumwodomierzy.pl/images/products/originals/Efekt_Klucze-hakowe-do-zasuw-i-nawiertek.jpg a tu masz zawór sprzedawany bez pokręteł w tym samym sklepie masz klucz jak w powyższym linku http://www.norson.pl/photo/upload/pics/zasuwakolnierzfigury111f4sferopn10_16-scale-286-267.jpg

      Usuń
  2. A jak by tak poza basenem w studzience usytuować tą zasuwę na "wodę", żeby w tej wodzie nie rdzewiała ?. A ze studzienki na odcinku 1,5m wypuścić samą rurę do basenu? Co Ty na to ?. Jak do tej pory tak robiono.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. peoces utleniania metalu również odbywa się pod wodą.... wraki statków najprostsze co mi do glowy przychodzi

      Usuń
  3. Dla zobrazowania dodam zdjęcie takiego koła w tekście powyżej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. podałem wyżej kluicz do zamykania takich zaworów ale sie powtórze tu masz zawór sprzedawany bez jakiegoś koła http://www.norson.pl/photo/upload/pics/zasuwakolnierzfigury111f4sferopn10_16-scale-286-267.jpg oraz klucz https://thumbs.img-sprzedajemy.pl/1000x901c/65/a2/09/klucz-do-zasuw-hydrantow-podziem-39636532.jpg

      Usuń
  4. Tak powinno być zrobione.Poza tym w tym niskim położeniu to raczej wygląda na spust niż napełnianie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Chyba, że dno jest fałszywe, zasuwa jest też do połowy zamurowana i nie ma dostępu do kryzy.

    OdpowiedzUsuń
  6. Czym większa zasuwa tym większe kółko-szkoda, że nie mogę dać zdjęcia.Już spotkałem podobne odwodnienie tylko poniżej poziomu i mniejsza średnica.

    OdpowiedzUsuń
  7. Trochę wymyślna konstrukcja jak na zwykły basen pożarowy.

    OdpowiedzUsuń
  8. w lewym dolnym rogu na zdjęciu nie ma żadnego spustu to karton po soku . Widocznie był upał a ty popijałeś czymś mocniejszym niż pepsi....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No no, śmiała teza z tym mocniejszym trunkiem :), chodziło o górne zdjęcie a nie o karton po soku z tego niższego, ale to detal :). Co do reszty Twoich spostrzeżeń i ustaleń są jak najbardziej trafne, te dotyczące możliwości zastosowania zamiast koła klucza.

      Usuń