niedziela, 5 sierpnia 2012

Kiedy powstawało Riese cd.

Wiele zeznań i opisów pokazuje nam jak od niemieckiej strony zapadła woalka nad czasem powstania Riese.
Spróbuję przeanalizować pewne daty, a zacznę od dokumentu z Bundesarchiv, na który i słusznie zwrócił uwagę bodajże Igor Witkowski . Jest to dokument sporządzony przez urzędnika ministerstwa Alberta Speera podczas narady w "Wilczym Szańcu"  z dnia 20 czerwca 1944r. sygnatura N -1340/237 .


Lecz zanim przejdę do jego treści wstawię kilka dat dotyczących Książa :


W roku 1947 w czerwcu Marian Brandys pisze artykuł do "114 nr. Przekroju" w którym opiera się na danych uzyskanych od koniuszego Hochbergów Wawrzyszka cyt ..." tu wreszcie w latach 1941/42 Organizacja Todta przygotowuje kwaterę fuhrera Trzeciej Rzeszy ".


Gunther Grundman wspomnienia -" Erlebter Jahre Wiederschein" cyt...."Książ został zamknięty dla turystów i w 1943r przeznaczony jako punkt zapasowy dyrekcji kolei Rzeszy we Wrocławiu ". ....." w 1943 roku zaczęło się jego brutalne i historyczne zniszczenie "


Kasztelan Hochbergów Fichte cyt......"w końcu 1943r część zamku jako punkt zapasowy wydzierżawiona została dyrekcji kolei we Wrocławiu ale dzierżawa trwała tylko do lutego 1944r"......"po gwałtownych sporach z ustępującą koleją pojawiła się organizacja Todt".


Mieszkanka zamku P. Dorota Stępowska ......"do roku 1942 w Książu nie były prowadzone żadne prace budowlane, dopiero na przełomie 1942/1943 roku rozpoczęto przygotowania do działań inżynieryjnych ".


Nicolas von Below , adiutant Hitlera ds. Luftwaffe cyt ....." wrzesień 1944r., również w zamku Książ nie było widać żadnego znaczniejszego postępu robót."


Widzimy że Gunter Grundman datuje rozpoczęcie prac na 1943r, Fichte datuje luty 1944r ponieważ wtedy ustąpiła kolej. Natomiast Wawrzyszek datuje 1941/1942r, a P. Dorota Stepowska datuje przełom 1942/1943r.
, zaś Below we wrześniu 1944r nie widzi żadnego znaczniejszego postępu prac.

Więc jak można było przystąpić  1941/1942 roku do prac w Książu jeśli nie było skończonych etapów Riese ???
Jak można było przystapić 1942/1943 roku do prac w Książu jak nie było Riese ??

Jak można było przystąpić 1943r do prac w Książu jak dopiero wg. Niemców w 1943 roku zaczęli budować Riese i nie zostało w ogóle ukończone.


Powyżej  treść przywołanego na wstępie dokumentu  Bundesarchiv z komentarzem .

 Książ podziemia PAN.
Książ podziemia PAN
Książ podziemia PAN

Powrócę do tematu przywołując inny dokument, oraz ukończenie LOTHARA w Książu.
Cdn.

11 komentarzy:

 1. http://www.youtube.com/watch?v=BwkEWhsuSiA pierwsze 30 sekund

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam.
  Naprowadzaliśmy Jurka na ten trop :)oraz na inne sprawy które opisał i nie opisał :),z kolei Kazek jako przewodnik i mieszkaniec miał swoje dane i źródła. Ale jeszcze nikt nie mówi jak do tej pory o latach 20, a to okres 1925-1940 jest kluczem.
  Ale nie wszystko na raz :), jak na razie lata 30.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobre zestawienie dat :)
  Niestety za rozpoczęcie robót na Riese przyjmuje się czas powstania filii obozu Gross Rosen, ale pewnie dlatego, że mało komu chce się poszperać tu i tam. I przyjmują niesprawdzone/nieskonfrontowane informacje jako ostateczne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz rację, wszystko idzie na zasadzie kopiuj wklej ze strony na stronę bez sprawdzenia źródła, ktoś walnie jakiegoś babola i się to bez sensu powiela, nawet w tym filmie co linka zapodał Paweł, siedzą we trzech Jurek, Kazek i Witkowski, Kazek z Jurkiem mówią że są światkowie rozpoczęcia prac przed 1940 rokiem, a chwilę później Igor Witkowski idąc po sztolni mówi autorytatywnie że prace rozpoczęto pod koniec 1943r.
  To o czym tu mówić. To jest podobnie jak z tym pompowaniem betonu rurociągami z jakiś betoniarni usadowiowionych 80 m wyżej na powierzchni :). Następny hit :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Takich kawałków można znaleźć dużo dużo więcej. Jest taki ważny duży obiekt na Dolnym Śląsku. Wycieczki, wielka historia i te klimaty. I tam twierdzą "autorytatywnie", że była w czasie wojny Filia Gross Rosen, a że siedzę w tym temacie to dawaj do Gross Rosen, a tam nic na ten temat nie wiedzą. A pseudohistoryczne kawałki sprzedają się dalej... No właśnie, sprzedają. I wszystko na ten temat :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A kontynuując o hiciorach, to w listopadzie 2010 roku odwiedziłam Archiwum Gross Rosen i jakież to było moje zdziwienie, że pomiędzy moją kwerendą, a kwerendą Dariusza Korólczyka - kiedy to we wrześniu 2009 przed Zlotem w Walimiu przygotowywał się do prelekcji o torturach w Riese - znalazły się 3 kwerendy studentów piszących prace dyplomowe, w tym 2 z Czech! Taką to mamy wiedzę w temacie Drodzy Państwo! Zasłyszane, usłyszane, skopiowane ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chodzi mi o to że, jeżeli teren Gór Sowich został zamknięty jeszcze przed wybuchem 2 WŚ to mieli w tym jakiś cel. A czy ten teren był brany pod uwagę jako coś militarnego przed wybuchem wojny ? Na pewno tak. Ale nie jako teren budowy, ale teren wydobycia na większą skalę surowców mineralnych. Kiedy powstało Riese ? A powstało od momentu pierwszych prac budowlanych, prowadzonych przez Śląską Wspólnotę Przemysłową, potem przez Todt i tyle wiemy. Znając budowę geologiczną gór, możliwości całego terenu, zaczęli budować Riese. A zaczęli, bo zostali do tego zmuszeni.

  OdpowiedzUsuń
 8. Paweł ,Czy zostali zmuszeni??, tu bym polemizował i spojrzał na temat szerzej w aspekcie terenowym całych niemiec a nie tylko Dolnego Śląska. Myślę że jak tak spojrzysz szerzej to ujrzysz coś innego przy czym Śląska Wspólnota Przemysłowa to krasnal.
  Jeśli mówisz że Riese powstało od momentu pierwszych prac budowlanych Śląskiej Wspólnoty to jaką datę byś postawił?

  OdpowiedzUsuń
 9. 1942/1943. A co było w ich zamysłach wcześniej, nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale to nie ma tu nic do rzeczy kiedy powstała OT,zgadzam się z Pawłem że to przełom lat 1942/1943 oczywiście inne osoby mogą uważać inaczej to zrozumiałe.Ale w świetle mizernych faktów które mamy obstawiam tą datę.

  OdpowiedzUsuń