poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Kiedy powstawało Riese cd.1

Powrócę do powielanych "prawd" które zacytowałem w pierwszym poście dotyczącym powstania Riese :

Czarę goryczy dopełnił nalot Floty Powietrznej płk. Searby'ego na ośrodek badań rakietowych w Peneminde (18.08.1943). Co prawda ośrodek ucierpiał tylko nieznacznie ale ....
Powołany do życia sztab myśliwski (Jägerstab) dostał tylko jedno zadanie. Znaleźć bezpieczne kryjówki dla przemysłu zbrojeniowego. Przedstawiciele Jägerstabu rozpoczęli przeczesywanie całych Niemiec w poszukiwaniu starych kopalni, jaskiń i wszelkiego rodzaju dziur w ziemi gdzie można by było bezpiecznie ulokować produkcję zbrojeniową. Ile się dało ulokowano w takich miejscach ale coś trzeba było zrobić z resztą.Nie dziwmy się zatem, że oto w 1943 roku w Górach Sowich pojawiło się OT i rozpoczął sie projekt "RIESE"Zeznania Henryka Hala , jako pracownik przymusowy pracował w Trzebnicy ........."jesienią 1942 roku został odtransportowany do obozu w Walimiu a stąd przydzielony do organizowania obozu w Kolcach. Przygotowywał obóz od początku. Potem dowieziono więźniów.
Po epidemi tyfusu w Kolcach zdrowych więźniów przewieziono do Walimia. Zatrudniała ich firma Holtzman und Butzer. Budował tor kolejowy na górę oraz pracował w sztolniach. Początkowo Butzer zatrudniał specjalistów Włochów a później też więźniów. Przy pracach obok Głuszycy pracowało około 10 tyś jeńców w tym żołnierze gen.Badoglio.

Według dokumentów jakie odnalazł Roman Owidzki nazwa Riese była użyta przed oficjalnym czasem powstania Riese .
P. Miejski wspomina o sztolni w której montowano tokarki , frezarki, szlifierki oraz dysze do wtłaczania i wytłaczania wody , oraz koła firmy Mag .
Otóż Mag firmowała Szwajcarska firma specjalizująca się nie tylko w urządzeniach do obróbki lecz również w pneumatyce przemysłowej , urządzenia i systemy tej firmy według Amerykanów montowane były w innych podziemnych halach i korytarzach w których zajmowano się produkcją Geratów czyli  rakiety typu V. Urządzenia tej firmy napędzane były sprężonym powietrzem. O podobnej zaawansowanej technice pneumatycznej  w jednym z zakładów firmy A.S.G na terenie zachodnich Niemiec czytamy w zeznaniach komórki wywiadu AK z roku 1942. Jeśli P.Miejski określił nawet firmę i nieznane sobie urządzenia Mag, to sobie tego nie zmyślił ponieważ potwierdzają to Amerykanie w protokołach CIOS.
Z opracowań Darka Korólczyka

 Wracając do dat przenoszenia zakładów pod ziemię oraz wykonywania takich podziemnych instalacji przez Niemców, i nie tylko Niemców warto spojrzeć na kompleks w Neckar który już w 1916r. służył jako składy amunicyjne a następnie jako podziemne zakłady . Warto spojrzeć na Lili Pop, czy Szwajcarskie podziemia z końcówki roku 1800-tnego, hale  jakie tam są do dnia dzisiejszego porażają ogromem i są perfekcyjnie wykonane, hale w Riese to karzełki , niestety nie mam autoryzacji zdjęć więc ich nie zamieszczę lecz wstawię wykutą sygnaturę z datą budowy.

 Konkludując plany niemieckie były kontynuowane a nie wymyślone na potrzeby II WŚ, od 1933 roku nastąpiło tylko przyspieszenie wykonania niektórych długofalowych założeń.
Taką mam koncepcję :).


1 komentarz:

  1. Wydaje mi się, ze Henryk Hal robił w komandzie ze Stalagu Gorlitz. Mam rację?

    OdpowiedzUsuń