czwartek, 27 kwietnia 2017

Niezwykle utalentowana postać.

Dziś przez moment udało mi się oglądnąć urywek na kanale ale kultura ( czy jakoś tam),  wypowiadały się osoby które znały, a nawet żyły z niezwykle utalentowanym malarzem który zwał się Jean-Michel Basquiat.
Dzieło mistrza (źródło internet)
Inne dzieło mistrza (źródło internet)
Sam mistrz podczas tworzenia dzieł (źródło internet)

Z wywiadu który udzielała jego partnerka i osoby należące do tak zwanej elity nowojorskiej wynikało że dawali w nos, w żyłę i w gardło. 
Twórca zaś malował jak szalony wspaniałe dzieła i nikt go nie zauważał........ aż nagle jeden ze znanych dziennikarzy zaplątał się na melanż podobnych  twórców i drzwi mu otworzył całkiem nagi nasz mistrz.

Te zdarzenie wywarło na dziennikarzu taki niesamowity efekt iż dojrzał natychmiast talent twórcy tych wybitnych dzieł. 
Jak już nad ranem doszedł do siebie to pędem pogalopował do redakcji i napisał na pierwszą stronę artykuł o niedocenianym wybitnie utalentowanym artyście.

No i stało się, .....wszystkim mediom oraz krytykom sztuki natychmiast otworzyły się oczy i dostrzegli ten nie oszlifowany diament. 
Od tego czasu Diament błyszczy we wszystkich muzeach świata z dopiskiem "sztuka współczesna", a wybitni znawcy chodzą podziwiać te niezwykłe dzieła i wzdychają z zachwytu nad niezwykłym malarskim kunsztem.
Dzieło mistrza ( źródło internet)

Dzieło mistrza ( źródło internet)


Nowy ekspresyjny twórca podczas tworzenia sztuki współczesnej.( źródło wnukowo :-) ).

Jak oglądnąłem ten fragment to tak sobie pomyślałem o ludziach i o tym co tam mają w głowach.
Jan Matejko
Wyczółkowski

28 komentarzy:

 1. Kiedyś nowoczesność kojarzyła się z jakimś postępem technicznym, a ja tutaj widzę uwstecznianie się. Takie gryzmoły są na marginesach zeszytów co drugiego gimbusa.
  Czemu artysta jest sławny? Bo jest modny, a moda ze sztuką ma niewiele wspólnego. To celebryta, nie artysta. Znany z tego, że jest znany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fenomen celebrytów - skąd on się bierze? Bo chyba z tego, że te same osoby są wałkowane non stop w prasie, telewizji ogólnie w mediach, wszędzie. Są reklamowani.

   A co do twórczości w/w pana nie będę się wypowiadał ona sama się wypowiada, że tak powiem.

   Usuń
 2. Poczytałem o mistrzu - obrazy drogie, bo mistrz już nie żyje, przedawkował narkotyk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie tu dobrze napisałeś, lepiej tego nie można ująć.... "znany z tego że jest znany".

   Usuń
  2. "sztuka dla sztuki czy dla mamony sztuka?" kiedyś coś przeczytałem ale nie pamiętam co to było tak mi się skojarzyło ale trafne chyba.

   Usuń
 3. Uderz w stół... ;-) Hi hi. Czyżbyś i moje wypociny oglądał? ;-) Nie mam talentu, ale "ulubiam" bazgrać i tak to zawsze podkreślam. Pierwsze dwie fotki dzieł autora - nawet mi się podobają, choć w domu bym nie powiesił, ale coś w nich jest. Prymitywna sztuka. Picasso też nie tworzył pięknie, i jeszcze zmieniał style, a jego dzieła warte są dziesiątki miliony dolarów. Kwestia gustu. Wzorce piękna wybierają krytycy lub masy. Rzadko ich wybory są zgodne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. " choć w domu bym nie powiesił, ale coś w nich jest. Prymitywna sztuka. Picasso też nie tworzył pięknie, i jeszcze zmieniał style, a jego dzieła warte są dziesiątki miliony dolarów.
   .............
   Naturlich Picasso i warte miliony dolarów :-), jakże by inaczej.

   Jak Wnukowi dam farbki to tworzy jeszcze lepsze dzieła. Jak sądzę nie jest to kwestia jego talentu, gdyż w jego wieku wszystkie dzieci tworzą podobnie. Nie chcesz Jusif parę kupić, opylę tanio za jedyne pół miliona, lepsze jak tych dwóch razem wziętych :-). bardzo naturalne i że tak powiem wyjątkowo ekspresyjno-prymitywne :).

   No właśnie kwestia gustu i rozumu, podobno o tym się nie dyskutuje.

   Usuń
  2. Bo to jak słuchanie disco-polo, rocka lub opery. Każdemu co innego się podoba, a i każdy ten styl ma lepsze i gorsze "kawałki".
   P.S. Nie stać emeryta na tak drogą sztukę, może moją zacznę wyprzedawać. ;-)
   P.S. 2 Nie rozumiem tego posta. Czyżby chodziło o "Autorytety". Że one nam mówią/wmawiają co jest piękne i wartościowe ?

   Usuń
  3. To jest właśnie postęp. :-) W szkole uczyli nas o pierwszych kreatorach świata - czyli mecenasach - za nimi stało ZŁOto więc w skrócie oni nadawali kierunek rozwijającemu się światu. Horacy, ten od pomnika trwalszego od spiżu - miał też takiego mecenasa.
   Nie będę łączył tego już z TV, Kinematografią, na którą też ktoś wykłada mamone ( akceptuje/narzuca ) - kreuje nam rzeczywistość. Dlatego mamy tyle niepotrzebnych rzeczy, dlatego zapieprzamy (praca) i ogólnie jesteśmy częścią tej machiny, której symbolem lat temu 30 była CocaCola :-)

   Jak dla mnie to jest dla nich zabawa, może spradzają jak bardzo społeczeństwo się nie tyle uwsteczniło lecz zwyczajnie skretyniało.

   A co do porównania Justif'a to przypomniał mi się Pan z sklepiku szkolnego, który to mawiał, że "jedni lubią gówno a drudzy pomarańcze" nie można się z tym nie zgodzić, dla każdego coś dobrego :) Pytanie na ile to my a na ile to dzieło tak zwanego "postępu"...

   Usuń
 4. niewielu dziś zauważa piękno sztuki ale wielu widzi modę na "sztukę" i łatwy sposób na wybicie się. Używki zawsze szły w parze ze sztuką, Witkiewicz, Gaudi....Ważne jest zobaczyć co jest prawdziwym pięknem, wybitnym twórcą a nie uzależnionym od niewiadomo czego schizofrenikiem
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. "Jak dla mnie to jest dla nich zabawa, może sprawdzają jak bardzo społeczeństwo się nie tyle uwsteczniło lecz zwyczajnie skretyniało. "

  Nic dodać nic ująć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Raptem kilku komentujących, a sporo mądrego napisane. Karol napisał o nowoczesności, o postępie. Sama technika idzie do przodu, ale człowiek zamiast się rozwijać zaczyna się cofać. A raczej nie sam człowiek jako istota, choć nie da się nie zauważyć zaniku podstawowych umiejętności u niektórych, ale najbardziej widać zanik człowieczeństwa w człowieku. Jak tak dalej pójdzie nie długo "elity" będą się zachwycać "klockiem" postawionym przez tego czy innego ćpuna. A to się też wpisuje idealnie w trend mający na celu odwrócenie wszystkich wartości do góry nogami. Trend ten oczywiście jest sponsorowany. Tak jak napisał Zatroskany: ktoś się bawi. Próbuje przekreować świat po swojemu i zobaczyć co z tego wyjdzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Jak tak dalej pójdzie nie długo "elity" będą się zachwycać "klockiem" postawionym przez tego czy innego ćpuna. A to się też wpisuje idealnie w trend mający na celu odwrócenie wszystkich wartości do góry nogami. Trend ten oczywiście jest sponsorowany."

   Już się Konrad zachwycają, jest taki super komik Wojewodzki, on to już wbijał Polskie flagi w odchody ku zadowoleniu gawiedzi. I co ? i nic? nikogo nie obraził nikt go o nic nie oskarżył, w końcu w te odchody wsadził jakąś "g...ą flagę" a nie flagę ONY-ch.
   Jak by jakiś Kowalski pejsa wsadził w odchody...to już po nim, na świecie by zawrzało i poszedł by siedzieć.

   Usuń
  2. Konrad, już są tacy.Zobacz na zachowanie "jurorów".
   https://www.youtube.com/watch?v=4XDZXTzbmhc

   Usuń
  3. Pejs nie został ukarany, tylko stacja TVN http://www.se.pl/rozrywka/gwiazdy/przez-wojewodzkiego-i-flage-polski-w-psiej-kupie-zaplaca-pol-miliona-kary_200052.html
   A że wojewoda ma korzenie pejsowe to wysoce prawdopodobne. Jak dla mnie lepiej by było żeby błazna na rok posadzili za tą flagę bo 400 tys. to TVN wydaje tygodniowo na wiaciki.

   Usuń
  4. Popatrz Karol jak to się odbyło , sprawa trafiła do dementorów, a uszate dementory co ? :

   " Po rozpatrzeniu Sąd Okręgowy w Warszawie w 2009 r. uchylił karę nałożoną przez KRRiT na TVN."

   " Jeszcze raz sprawie przyjrzał się Sąd Apelacyjny w Warszawie. W czwartek 11 sierpnia uwzględnił apelację szefa KRRiT od wyroku sądu I instancji. Zapadł wyrok prawomocny. TVN ma zapłacić nałożone prawie pół miliona kary.

   "Adwokat TVN-u zapowiedział jednak kasację do Sądu Najwyższego, a jeśli nie odniesie ona skutku, zaskarży wyrok do trybunału w Strasburgu."

   Nie posadzą Onego, i raczej nikt nie zapłaci.

   Usuń
  5. Co by nie mówić ale ta ich (piekielna) machina działa niezawodnie.. i to jak! Wydaje mi się, że sam sposób jej działania ( dla nas obóz bez krat ) nie był jakoś ciężki do wymyślenia, problem był w przekonaniu mas do podążania.. i tu zahaczamy o to o czym tu rozmawiamy wprawdzie to tylko kawałek, można by powiedzieć jedna domena działań.
   Ale jej efektem jest najważniejszy fragment przytoczonego przez Wojtka cytatu -
   " a jeśli nie odniesie ona skutku, zaskarży wyrok do trybunału w Strasburgu."

   Szach i mat a Generał Sun Tzu był by dumny(ten od sztuki wojny a pro po sztuki).

   Usuń
 7. We Wrocławiu dziadek spalił kukłę z pejsami. Za taką sztukę poszedł do więzienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakże, ONE były oburzone bo kukła zginęła w ogniu, nawet dementor przewodniczący tego pseudo sądu wydał 20 szt specjalnych przepustek ONYMa by mogli nacieszyć oczęta widokiem karanego. Polacy na salę nie zostali wpuszczeni, machali krzyżami i chorągiewkami na korytarzu, tam sobie mogli pokrzyczeć w asyście smerfów.

   I co i nic, jak zwykle sprawca spalenia marzanny poszedł siedzieć chyba na jakieś pół roku, ONE uśmiechnięte poszły do swoich kamienic, Polacy poszli na ulicę dalej pokrzyczeć i pomaszerować sobie w marszach protestu z chorągiewkami. Po czym długo będą miedzy sobą deliberować jak to dołożyli wszystkim i pokazali swój sprzeciw.

   Dementor dostanie awans. Czyli normalka, czemu mnie to nie dziwi?.

   Usuń
 8. A tu się nie poznali na wielkim artyście :)

  http://www.tvp.info/29571300/rzeznik-chcial-wyludzic-vat-kupujac-obrazy-szemranego-artysty-placil-jak-za-van-gogha

  I nie mylcie sztuki z biznesem. Wystarczy że się dogadali, ja ci dam super temat na pierwszą stronę a ty mi reklamę. Nie uda się, trudno nic nie tracimy, ale jak się uda to ..... Dopiero później przychodzą "mecenasi" lub "użyteczni durnie" i dorabiają do tego "ideologię". I zawsze znajdą kogoś komu się to "spodoba/przyda". Sam mocno wierzyłem, że disco polo samoistnie zniknie po kilku latach, a tu się okazuje, że nadal ma się dobrze i jest na nie duży popyt. A zawsze jest jakaś grupa, której zadaniem jest "ogłupienie" społeczeństwa, które jeszcze samo za to płaci. A to wszystko jest przejawem "wolności jednostki i wolności wyboru". I szare masy naprawdę w to wierzą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, problem w tym że samo nie znika.

   Usuń
 9. Nie w temacie ale na czasie
  https://www.youtube.com/watch?v=XME2UXjgwMk
  ciekawostka, że teledysk powstał w 2003 roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Farben Lehre z mojego miasta są i lubię ich słuchać :)
   Klasyk:
   https://www.youtube.com/watch?v=KJRqPQo_yXU

   Usuń
 10. Te obrazy przypominają niskiej jakosci graffiti w tunelach Jeleniej Góry. Promowanie takiego artyzmu działa na tej samej zasadzie co puszczanie piosenek w radio; będą je grać i mówić o nich na okrągło aż wmówią nam,że to jest fajne. Koleżanka poszła na artystyczny happening w Łodzi i na oczach zdumionej publiczności "wielki artysta" wypierdywał farbę na ścianę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogłem się powstrzymać aby w tym temacie się nie wypowiedzieć. Po oglądnięciu urywka tego programu "Kulturalnego" gdzie z wielka fascynacją i czcią opowiadano michałki o tym narkomanie i jego talencie, wpleciono oczywiście w temat podobnie jak to zrobił Jusif, Picassa, Andy Warhola i innych równie utalentowanych jak ten mistrz.
   Szczerze mówiąc za pseudo obraz tego uszatego P.Picassa nie dał bym pięciu zeta.

   Usuń
 11. Polecam film prawda o sztuce nowoczesnej na super kanale BaldTV
  https://www.youtube.com/watch?v=MRgo1phznHk&t=270s

  Bardzo fajny polski kanał zwłaszcza pozycje:
  Drewno ukryta prawda
  Krym projekt nowa Kaliforrnia
  czy ciemna strona wikipedii...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www.youtube.com/watch?v=MRgo1phznHk&t=270s

   krótko i na temat.

   Usuń
  2. Bald tv kosi nieubłaganie. Też polecam :)

   Odnośnie całego zamieszania z podobnymi "wielce utalentowanymi", przypomina mi się stwierdzenie nieodżałowanego Macieja Kozłowskiego, który spytany kiedyś o sens współczesnej sztuki stwierdził tylko:"tak to już bywa, kiedy bezguścia promują beztalencia". Cóż...w środek tarczy :)

   Usuń