środa, 2 marca 2016

Wykrywacz ( rady )

Niedziela była pięknym słonecznym ciepłym dniem podczas którego to nabyłem  następne doświadczenie. Jak to mówią człowiek uczy się aż do śmierci. Po ostatnich przebojach z kablem od cewki o jakich tutaj wspomniałem :
http://riese-inne.blogspot.com/2015/05/solfernus-i-nie-tylko-porady.html
wydawało mi się że temat z tym kablem jest zamknięty na amentus, niestety  mocno się myliłem o czym przekonałem się w sobotę i niedzielę. Po wszystkich achach i ochach na temat cewki 20 kHz w sobotę zrobiłem wypad  z 16 kHz i wszystko niby ok, lecz co jakiś czas zaczęła krótko podawać dziwne sygnały, zaczęła  momentami gadać sama do siebie co jak wiadomo jest wku....,  powiedzmy że mocno irytujące :-). 

A w niedzielę w lesie pod wieczór jak się już ciemnawo zrobiło nagle wykrywacz zaczął sam z siebie się dziwnie wzbudzać po tym jak na zaśmieconym polu włączyłem DYN 1. Wył, a wycie narastało jak zbliżałem cewkę do gleby, a potem wciąż narastało nawet jak podnosiłem cewkę do góry.
Ciemno, głucho , do domu daleko, towarzysze już pakują klamoty bo wykrywacze u nich bez podświetlenia, no to mówię ładny gips, ale  tak dobrze że nawalił i się zbiesił  na sam koniec dnia. 

Nie będę tu całego późniejszego procesu sprawdzania  tłumaczył,......  powiem tylko tyle że w poniedziałek podpiąłem trzy cewki i na wszystkich wystąpiły takie same objawy wzbudzenia , więc zacząłem szykować karton do wysyłki na serwis, no bo jak trzy cewki tak samo wydziwiają, w tym jedna bardziej, to jak nic uszkodzenie elektroniki sterownika. Karton naszykowany czekał na wpakowanie do niego sprzętu.

Wczoraj we wtorek dokonał się cud, .....nie, nie myślcie że się samo coś z siebie naprawiło. 

Po prostu przejrzałem na oczy ( krótkowidza).  :-)
Po raz ostatni przed spakowaniem  chciałem sprawdzić oraz opisać zasięgi, i tym to sposobem przykładając miarkę krawiecką z metalową końcówką do cewki zauważyłem że wykrywacz reaguje jak STATYK.  

STATYK ???....przykładam znów miarkę i uszom nie wierzę toż to sygnał statyka. 
Patrzę zdziwiony na wyświetlacz, a tam stoi jak byk....... "Statyk ze strojeniem do gruntu". 
Tak to jest,  jak się coś w nocy naciska na polu oraz nie patrzy potem "CO" się nacisnęło. Po przejściu w tryb dynamiczny wszystko wróciło do stanu właściwego :-).

Prawie wszystko, bo okazało się że jednak ta 16 kHz ma jakieś własne gadane. 
Więc zamiast wysyłać paczkę to znów lupa, a pod lupą widać było że tym razem  nic nie oberwane, lecz niektóre końcóweczki kabelków zrobiłem wtedy ciut za długie i robiły tak zwane zwarcie we wtyczce. No to ciach walery cążkami kabel i abarotno lutuję od nowa.

Skróciłem, podłączyłem, i znów miód malina, wszystko jak należy.Po tym doświadczeniu  tak sobie myślę,  że ta nakrętka sztycy jest bardzo, bardzo blisko wtyczki. I lepiej jest przed składaniem sztycy zdjąć elektronikę z uchwytu aby nie narażać kabla na naderwanie a wtyczki na obciążenia.

Nauka z tego wypływa taka, że kiedy coś jest nie tak, to zawsze należy dobrze się temu przyjrzeć i przemyśleć. Może nawet tak jak w tym przypadku się zdarzyć, iż jakieś dwie sytuacje lub dwa niewielkie uszkodzenia mogą się w tym samym czasie na siebie  nałożyć.

P.S.
Zawiązuje się nowe grono wyznawców jedynie słusznej wiary :-)
http://solfernus.comlu.com/index.php  


8 komentarzy:

 1. Różne przypadki bywają podczas poszukiwań i zawsze inne.
  A to osprzęt nowy, niesprawdzony., a to bateria/e, a to jeszcze coś innego, choćby szpadel.
  Albo pole nie rodzi... (zawsze coś). :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Albo ktoś dołki robi, albo hałas, miast ciszy.
  A to właściciel pola opierdzieli klienta.
  Zawsze coś... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze coś się dzieje, jak się siedzi w fotelu w chacie to też zawsze coś się dzieje. A to listonosz list przyniesie, a to przyjdzie ktoś wodę spisać, albo gaz. A to sąsiad wpadnie cukier pożyczyć. Zawsze coś. :P

   Usuń
  2. Oby sąsiad szczypty soli nie pożyczał.
   A i czasem przydałaby się młoda sąsiadka, może być wdowa - bez zobowiązań. ;)

   Usuń
 3. Przeczytałem dzisiaj na forum u wyznawców jedynie słusznego diabelskiego wykrywacza coś takiego :

  " Cewka od starej wersji 1.1 dd 35 nie działa już pod wersją 3.0

  i tak samo będzie gdy się podepnie inną cewkę po prostu nie będzie działać
  albo będzie źle działać

  każda cewka musi być odpowiednio zestrojona pod sprzęt

  ale gdzieś widziałem że jest możliwość podpięcia innych cewek do innego sprzętu ale mało się o tym pisze i spotyka."
  ------------------------------------------
  Ta cewka 35cm 10 kHz z V 1.1 tylko dla tego nie działa na V 3.0 bo jest specjalnie przestrojona przez PENelektronik i dedykowana specjalnie na moją prośbę pod ten wykrywacz :-).

  Każda inna dowolna cewka czy to 10, 13, 16, 20 kHz z PENelektronik pracuje poprawnie na V 2.6 , V 3.0, V 4.0.

  OdpowiedzUsuń
 4. A to co piszą na temat serwisu forumowi "wyznawcy jedynie słusznej wiary" jest 200% prawdą. Mogę to powiedzieć z ręką na sercu :-).

  http://solfernus.comlu.com/viewtopic.php?p=70#70

  OdpowiedzUsuń
 5. Panowie a może przesiądziecie się na gareciki :):):)

  OdpowiedzUsuń