poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Powrót ceglanych kręgów


Brzmi to trochę jak " Powrót Jedi" :-), Ci Jedi też byli nieodgadnieni jak te kręgi. 

Tematem zajęło się dwóch kolegów poszukiwaczy , Paweł z Rawicza i Krzysztof przemieszczający się od granic Wrocławia po krańce nieskończoności :).
Jakie są efekty poszukiwań ?.  
Mamy już trochę kręgów zlokalizowanych choć nadal obracamy się w "kręgu" domysłów i hipotez odnośnie ich przeznaczenia.


 Dzierżoniów


 Krzysztof dzięki zamieszczeniu zapytania na http://dolny-slask.org.pl/3767728,Swidnica,Bunkier.html otrzymał dane na temat tego kręgu znajdującego się w Dzierżoniowie , według informacji zgromadzonych przez Krzysztofa obok znajduje się jeszcze jeden w odległości około 100mb od tego  co powyżej zamieściłem. Krzysztof  planuje zaatakowanie jeszcze tego drugiego , wtedy otrzymamy więcej danych.

Paweł z Rawicza również ma w planach wiosennych dokładniej zbadać ten zlokalizowany przy stacji w Rawiczu. Rawicz

Rawicz zdjęcie lotnicze stacji kolejowej ( dzięki uprzejmości Makartiny)

Przechodzimy codziennie obok czegoś nie mając pojęcia czemu służyło i jakie może kryć zagadki. A zaczęło się od całkiem niewinnego pytania mojego kolegi Wojtka z okolic Sędzisława, który zadał mi zagadkę..... OKI ty taki obryty jesteś, a znasz historię tego budynku ? i podsuwa mi pod nos zdjęcie :
Jak można się domyślić, ani taki obryty ani nie znał :-), ale aby zacwaniaczyć mówię.... no może i znam ale potrzeba by więcej fotek okolicy co bym sobie to w głowie zlokalizował ;), no i dostałem w zdjęciach okolicy ceglany krąg, który od razu mi podszedł pod wentylację podziemnego obiektu :-), ( to takie zboczenie :) ), ale niestety ani to wentylacja ani nie wiadomo co. No i zaczęło się rozpytywanie ;-). Wtedy się okazało, że Wałbrzych oraz Świdnica, teraz Rawicz i Dzierżoniów.  Może więc nie powrót a " inwazja  tajemniczych ceglanych kręgów" ? :).
11 komentarzy:

 1. A czy to aby nie ma nic wspólnego z odwodnieniem? Głośno myślę ale może były to miejsca, coś w rodzaju rewizji dostępowych by można było coś sprawdzić, udrożnić? To mi najbardziej pasuje ale może się mylę.

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie to nie ma chyba co się rozpisywać tylko może trzeba pojechać i rozkopać okienko tudzież wejście (dojść do spągu) i wtedy wszystko będzie wiadomo bez miesięcznego rozpisywania się na Blogu.
  Z drugiej jednak strony jeśli to po działku przeciwlotniczym to czy nie za duża jest odległość w pionie od wejścia do szczytu okręgu? Bo wygląda mi to na jakieś 1,7,-1,9m a wtedy ktoś by stał z butami na wysokość belki wzmacniającej otwór wejściowy. I to mi tutaj nie pasuje przy tej średnicy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wśród tych wszystkich niewiadomych związanych z ceglanymi kręgami jedno możemy uznać za pewnik: na Górnym Śląsku i w Zagłębiu takich kręgów nie ma,a przynajmniej ja takich nie widziałem:)

  OdpowiedzUsuń
 4. No fakt,zagadka jest w istocie.Z samej tylko konstrukcji można wnosić iż nie miały przeznaczenia militarnego.Wentylacja czegoś pod nimi,wydaje się interesującym kierunkiem.No i te lokalizacje,może one o czymś świadczą? Tworzą coś w rodzaju sieci... Być może to jakaś spójna całość?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sobótka Zachodnia koło pszedszkola na wzgórzu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy to przedszkole na skrzyżowaniu Świdnickiej z Zamkową?
   I czy ten krąg jest w miejscu publicznym że go można sfotografować bez problemu?

   Usuń
  2. jest jakieś ogrodzenie ale śmiało można podejść od strony parkingu lekko pod górkę.to coś ma jakiś daszek, obok star słup elektryczny.Z daszka wystaje jakby gruby (ceownik?)

   Usuń
 7. Niestety ten krąg w Sobótce-Górce to jest studnia szybowa "Rozalka" wybudowana w 1908 r. Prawdopodobnie już wyłączona z eksploatacji. Oczywiście jest to odmienna konstrukcja o średnicy ponad 4 metry, a te nasze mają średnicę około 2,3 metra. Zdjęcia i opis umieściłem na Dolny_-_Ślask . Ale mimo to dzięki za informacje o tej studni, a my szukamy dalej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetna robota , tak trzymać ...nie odpuszczać, tak wygląda praca poszukiwacza. Raz złapany trop i po tym tropie aż do końca. Niektóre sprawy rozwiązuje sie szybko, lecz większość nieraz latami .

   Usuń
 8. Te same ceglaki są w Jeleniej Górze, również w okolicy terenów PKP.

  OdpowiedzUsuń