wtorek, 19 lutego 2013

Zagadka ceglanych kręgów.

Swego czasu na jednym z for prowadziliśmy dość długie dochodzenie w sprawie ceglanych kręgów.
Kręgi znajdowały się zarówno przy torach kolejowych jak i w sporym oddaleniu od nich. Padały różne pomysły dotyczące ich przeznaczenia lecz żadne z wyjaśnień  nie było przekonywujące.
Może Wy macie jakąś wiedzę do czego mogły służyć ?. Kręgi te są tak samo budowane, i znajdują się w wielu miejscowościach. Początkowo przypuszczaliśmy że związane są z kolejnictwem lecz po odnalezieniu ich w miejscach z dala od torów  ta hipoteza upadła.
Dworzec w Świdnicy
Sędzisław
Wałbrzych
Wałbrzych

Każdy z kręgów zakończony jest betonową wylewką zarobioną na gładko pod kątem.

14 komentarzy:

 1. Pewnie na każdym miał przez jakiś czas rezydować "Die Glocke" podczas stopniowej ewakuacji za Atlantyk ;)
  A na serio...widziałem już podobną konstrukcje znajdującą się na Pomorzu. O ile dobrze sobie przypominam koło Świnoujścia. Poszperam w domowym archiwum, jak coś znajdę to podeślę Ci fotę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może to podstawa działka przeciw lotniczego?

   Usuń
  2. Nadszedł właśnie mail od kolegi poszukiwacza z pod Rawicza, jako mały chłopak bawił się w takim obiekcie, z tego co pisze wygląda na to że nie była to studnia lub obudowany szybik, lecz bardziej skomplikowana konstrukcja. Na razie czekam na zdjęcia. Tak że całkiem możliwe iż trafiłeś blisko.

   Usuń
  3. Medart, jak odnajdziesz to zdjęcie to proszę o przesłanie. Z góry dziękuję :).

   Usuń
 2. na dworcu w Wałbrzychu była taka budowla co się szybem dworcowym zwała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam
  Rozwiązanie zagadki "Tajemniczych ceglanych kręgów" jest bardzo proste . Są to nadziemne obudowy głębinowych ujęć wody . Na dnie każdej takiej studzienki jest pewnie końcówka rury osłonowej studni wierconej o śr ok 100 mm siegającej 30 - 40 m w głąb zakończonej filtrem perforowanym w warstwie wodonośniej. W takie rury osłonowe wkładało się pompy głębinowe, które tłoczyły wode na powierzchnię . Do dziś buduje sie takie obudowy podobnie . Normalnie jest do ninch właz lecz pewnie w czasie wojny je zabetonowali by ograniczyć do nich dostęp osób niepowołanych . Lokalizowano je w miejscach gdzie było duże zapotrzebowanie na wodę, a nie było wydajnego wodociągu lub możliwości wykonania ujecia z wód powierzchniowych . czyli np przy torowiskach gdzie były umiejscowione wiwże wodne do napełniania lokomotyw parowych . i ot cała zagadka ...
  Pozdrawiam z nad morza . PS Bardzo ciekawy blog - śledzę do z uwagą .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to zagadka się szybko wyjaśniła. Pozdrawiam.
   Oraz gratulacje dla Wojtka za ten bardzo ciekawy blog.

   Usuń
  2. Hola hola Panowie :), jak byśmy do wszystkiego tak podchodzili, to tajemnica Riese już została przez nie jednego wyjaśniona. Niektórzy nawet uważają ze sprawę Riese zamknęli :-). Tajemnica tych kręgów zostanie rozwiązana wtedy, kiedy na podstawie jakiejś lokalizacji znajdziemy mapę na której będzie pisało " studnia głębinowa". Jak na razie to tylko jedna z teorii tak samo dobra jak inne. :-).
   Cieszę się, że jest chęć pomocy lecz aby określić przeznaczenie musi być na to jakiś dokument wtedy można dopiero sprawę zamknąć.

   Usuń
  3. Faktycznie, za wcześnie żeby jedna (prawdopodobna w dużym stopniu) informacja była pewnikiem. Z drugiej strony proszę przybliż lokalizację tego kręgu w Świdnicy żebym wiedział gdzie patrzeć na mapie.

   Usuń
  4. Problem właśnie jest w tym, że niektóre zdjęcia otrzymaliśmy z przybliżoną lokalizacją. Potem po wielu dywagacjach temat umarł śmiercią naturalną. Dla tego piszę tu o tym gdyż mam nadzieję aby czytający z podanych miejscowości, lub miejscowości w których takie kręgi są namierzyli lokalizację za pomocą GPS lub podali wstępną lokalizację do poszukania tego na mapach. Ten krąg w Świdnicy jest w okolicy dworca.

   Usuń
  5. Wojtek, czy to zdjęcie ze Świdnicy można dać na inny portal? ze stosownym pytaniem co to jest i ewentualne podanie dokładnej lokalizacji. Zawsze to więcej osób obejrzy. Dałbym to naprzykład na; http://dolny-slask.org.pl/549776,Zdjecia_niezidentyfikowane_Dolny_Slask.html

   Usuń
  6. Oczywiście, ja również swoich zdjęć jakie tu wstawiam nie sygnuję, uważam że jeśli zdecydowałem się je wrzucić w przestrzeń publiczną jaką jest net to po to aby każdy z nich korzystał. Więc nie widzę żadnych przeciwskazań abyś je tam wstawił.

   Usuń
  7. Zasyłam link do kręgu w Świdnicy Krąg_Świdnica_Dolny_Śląsk Wstawiłem tam kilka zdjęć z moimi spostrzeżeniami. Pod zdjęciami jest mapa z lokalizacją tego obiektu. Dla wybierających się do dokładnego zbadania radzę zabrać saperkę, żeby trochę może więcej oczyścić boczne wejście. Przydałby się wykrywacz metali żeby sprawdzć czy wiązka (jest chyba w stalowej osłonie) idzie do tego kręgu. Jakiś przyrząd żeby bezinwazyjnie sprawdzić czy niema tam napięcia. Również warto by było dokładnie określić położenie nacięć na koronie kręgu, względem kierunków świata.
   Nazwę temu obiektowi nadałem "Bunkier" jak nazywają go tu mieszkańcy.

   Usuń
  8. Bardzo dobre działanie, ciekawy jestem co Ci się uda ustalić.
   Pozdrawiam.

   Usuń