poniedziałek, 25 lutego 2013

Zagadka ceglanych kręgów Cd.

Na podaną informację odpowiedział jeden z poszukiwaczy z Rawicza , okazało się że tam również jest coś takiego. Paweł przed laty jako "poszukiwacz mniejszy",( każdy z nas tak miał :) ), właził do takiego kręgu przez dziurę jaka znajduje się na dole.

Zaoferował się, że pojedzie w to miejsce i zrobi zdjęcia oraz odczyt z GPS. Jak obiecał tak zrobił ,więc mamy zdjęcia kręgu z Rawicza który również znajduje się koło stacji, tak jak krąg ze Świdnicy i Sędzisława.
Zdjęcie Pawła.z Rawicza

Zdjęcie ze Świdnicy

Paweł będąc przed wielu laty "poszukiwaczem mniejszym" :), zapamiętał że na górze w betonowej górnej wylewce znajdował się jakby drewniany strop lub konstrukcja pod podporę na "coś" , nie wiadomo na  co ponieważ w wycięciach jakie były z boku były tylko resztki drewnianych kantówek .
 Krąg ze Świdnicy.
Krąg z Rawicza (zdjęcie Pawła )

Paweł pisze że jak wchodził przez ten mały otwór na dole to nad nim była betonowa płyta na wysokości około 60-80cm z kwadratowym otworem (tak jakby pod klapę ). Chciał teraz to sprawdzić lecz  jest mokro brudno i przez otwór już niestety nie wlezie bo jest "poszukiwaczem dużym " :) i gabarytowo do niego nie pasuje :-). Lecz obiecał że zrobi zdjęcie wnętrza.

Trudno poczekamy aż błocko zejdzie. Paweł zrobił też jedno spostrzeżenie, z boku były klamry do wchodzenia na górę.
Zdjęcie Pawła z Rawicza.

Ja dokonałem też jednego spostrzeżenia. Pomimo podobieństw są różnice , to różnice w wysokości kręgów , krąg z Rawicza ma około 1,70 m wysokości z betonową wylewką a reszta ma około 1 m z wylewką.

Okazuje się również, że w Świdnicy poza obrębem stacji też coś takiego występuje 
 Krąg ze Świdnicy.
  
"Teoria studni z pompami " jest kusząca gdyby nie to, że niektóre z tych kręgów występują na wzgórzach i jak na razie nie mamy danych o znajdujących się w ich pobliżu zabudowaniach. Lecz kto wie , może to słuszne założenie ?, zabudowania tam były lecz czas je usunął ?. Teraz jedynie można robić odczyty z GPS, lokalizować takie miejsca i konfrontować ze starymi mapami.

Paweł zrobił odczyt z GPS, tak że czas zająć się naniesieniem tego na mapę. Jako że parę osób ta sprawa zaintrygowała, to możemy  się spodziewać ta zagadka zostanie rozwiązana :-). Być może przeznaczenie kręgów jest bardzo prozaiczne, czas pokaże. Lecz tak czy siak warto mieć 99% pewność czym były w przeszłości.
Świdnica.
Podziękowania dla  Pawła z Rawicza za poświęcony czas, oraz podziękowania dla wszystkich pomagających w wyjaśnieniu przeznaczenia tych budowli.1 komentarz:

 1. Trochę mi głupio o tym pisać, ale.... czy nie lepiej zapytać "starszych" do czego to służyło? ;)

  Obiekt posiadający wlot przy dole przypomina piec, być może coś wypalano, coś co było przewożone pociągami skoro obiekty są zlokalizowane przy torach.
  Masz może fotkę obiektu z Sędzisława?
  Ja tam mam znajomą, ona ma dziadków, mogę ich zapytać, czy coś wiedzą o obiekcie.
  Wczoraj widziałem podobną "studnię" w Jabłowie, tyle, że nie miała wejścia przy dole, po prostu ceglany okrąg na terenie posesji, średnica ok 3-4m, więc typowa studnia to to na pewno nie była.
  Kolejna sprawa, Świdnica to dosyć spore miasto, zawsze możesz napisać email do urzędu miasta, czy co to oni tam mają, nie wiem, czy wszędzie weszły w życie przepisy wg. których, jeżeli podasz w emailu swoje imię i nazwisko, to oni MUSZĄ Ci odpisać na zadane pytanie. Ja zapytałem o obiekt w Szczawnie i dostałem skan pisma z odpowiedzią na email.

  Przy okazji: Cieszę się, że blog przypadł do gustu. Z założenia chodziło mi o to, żeby był on mój, zwykły i pisany w prosty sposób, własnymi słowami.

  OdpowiedzUsuń