wtorek, 9 października 2012

Włodarz.

Następny jest Włodarz, co możemy o jego przeznaczeniu powiedzieć ?, wydaje się że jako największy najbardziej dostępny powinien być najbardziej rozpracowany. Ale jak na moje oko to najmniej o nim wiemy, o ile na Osówce obiekty naziemne są wciąż badane o tyle na Włodarzu nic się nie dzieje. Kopany był żabnik, potem znów żabnik i to wszystko. Nikt nie szukał przy obozie pomimo iż tam miały być wyloty szybów wentylacyjnych podziemnej fabryki. Masyw Włodarza jest jakby traktowany po macoszemu. Lecz jest tam parę interesujących miejsc. Nie wyjaśnione jest pochodzenie hałdy przed budynkiem z zaworami.

 Budynek z zaworami.
Wnętrze

Hałda na wprost.Ilość urobku jest nie adekwatna do rozmiaru budynku.

Stropnice które były zgromadzone na Włodarzu również w znanych podziemiach nie występują, więc zastanawiające jest gdzie je zastosowano. Budynki powyżej sztolni mają również nieznane przeznaczenie.
Powyżej sztolni od strony Jugowic  na mapie Cery nie ma również żadnych zabudowań, lecz to tam w lesie na zboczu znajduje się sporo skamieniałego cementu oraz ślady po fundamentach baraków.


 
 Nikt też nie zabiera się za wyjaśnienie po co było usytuowane gniazdo CKM na zboczu zaznaczone przez wojsko, oraz nie wyjaśnia przeznaczenia tych budowli ze schodkami dla karłów.

Tak jakoś ten Włodarz zaniedbany jest poszukiwawczo.

Może też ktoś wie kiedy powstało to ceglane coś ze zdjęcia poniżej ?

11 komentarzy:

 1. Takich ceglanych cosi , okrągłych jest kilka w okolicy Sobonia, jak również zlokalizowałem tam conajmniej jedno gniazdo CKM z łuskami, co ciekawe kierunek strzelania na wprost szybów powyżej stawku , gdzie robi się biwakoogniska.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gniazdo w polu obok Włodarza to był spory Bunkier-piwnica, a co do ceglanych okrągłych cosi.... Na Soboniu jest to sensacją , na Włodarzu siadający na ławce z puszką browara trzymają na tym nogi, i nawet tego nie widzą :-), więc dlatego pytam kiedy to powstało ??

  OdpowiedzUsuń
 3. Udało się komuś ustalić przeznaczenie tych ceglanych budowli na Soboniu? Czy były tam prowadzone jakieś prace oprócz oczyszczenia terenu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic mi nie wiadomo aby ktoś wymyślił jakie to miało przeznaczenie.

   Usuń
  2. Super blog :) Czytam od początku, z zapartym tchem. Czy to coś ceglanego, mogło być czymś takim?http://wroclaw.fotopolska.eu/foto/596/596744.jpg

   Usuń
  3. Ślicznie dziękuję :).

   O tym akurat obiekcie z Twojego zdjęcia rozmawialiśmy tutaj na blogu w temacie ceglanych kręgów. A czy przy wejściach do Włodarza stało akurat to co widzimy na wszystkich zdjęciach?? , to można było by pewnie odpowiedzieć po odkopaniu tego co się tam znajduje.

   Usuń
 4. A nie jesteśmy na Włodarzu przypadkiem? Gdzie stoi dokładnie ten okrągły obiekcik, bo szczerze mówiąc nie pamiętam go.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Włodarzu właśnie, przy płocie tam gdzie palone są ogniska i wszyscy podjadają :).

   Usuń
 5. Szczerze mówiąc od kiedy jest tam trasa turystyczna, to nie byłem.

  OdpowiedzUsuń
 6. No to przed powstaniem trasy,... jak wychodziłeś z czwórki to około 60m dalej na godzinie 13-14.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przecież to zalane betonem wloty wentylacyjne

  OdpowiedzUsuń