poniedziałek, 24 września 2012

Rzeczka, przeznaczenie cd.1

 Rzeczka.
Rzeczka jest tak jakby spinaczem tego co się działo, jest usytuowana w miarę centralnie. Z jednej strony masyw Małej i Wielkiej Sowy z drugiej strony Włodarz, Moszna ,Osówka  i Soboń.
W Rzeczce była stacja wzmacniakowa, w Rzeczce był obóz O. Todt i to tam przy późniejszych biurach " matrioszki Dalamusa" byli zakwaterowani Skandynawowie, wszędzie blisko.
 Podziemia jakie widzimy w Rzeczce nie są ukończone, podziemia na Osówce są nie wykończone, Włodarz również. Moim zdaniem trzeba by sobie teraz zadać pytanie gdzie pracowali Skandynawowie i gdzie montował P. Miejski instalacje c.o. , czyżby w nie wykończonych wyrobiskach ??. Z zeznań wiemy że na Osówce były nie trzy a cztery wejścia, zniknęło jedno obudowane cegłą.
ref.wojsk.5-7/46 z 23.X.1946r.

Wiemy że coś się działo w Grządkach ale nie wiemy co.
Podejrzenie pada przede wszystkim na Ostrą od strony Walimia jeśli chodzi o Walim-Rzeczka, ponieważ  tu mocno w zboczu gmerano i  w tych miejscach szukali Rosjanie.


 W Rzeczce znajdowały się sztaby kierownicze SS w Schirgenschenken i Martina.

Czy ktoś wie co to za element ?

2 komentarze:

  1. Czy to nie jest przypadkiem cegła stropowa? Uzywana do budowy stropów typu lekkiego. Taki strop mógł być w pomieszczeniu w którym dolna część przeznaczona była na piec, a górna na składowanie materiałów wymagających podgrzania ciepłym powietrzem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Andrzej, ten element nie jest cegłą , jest tylko końcowym fragmentem wiekszej całości, nie jest z szamotu jak wcześniej sugerowano i był poddawany działaniu bardzo wysokich temperatur,nie było to ciepłe powietrze lub bardzo gorące powietrze.

      Usuń