wtorek, 11 września 2012

Kiedy powstawało Riese cd.4

Jest parę dokumentów wskazujących na ilość pracujących ludzi związanych zarówno z Książem jak i Riese.
Poniżej przepustka stała wystawiona dla H.T. . pracującego dla firmy Fuerstenstein ( Książ) , Bauleitung VI przepustka ta ma  numer 37511. Proszę zwrócić uwagę na numer przepustki dla pracowników cywilnych, .... 37511. Na tym ściśle strzeżonym placu budowy musiały być przepustki ściśle ewidencjonowane, nie sądzę aby na przykład Bauleitung V miał na stanie tysiąc stałych przepustek w zapasie i nie wydawano ich ściśle według numeracji .
Numeracja ta wskazuje między innymi na ilość pracowników zaangażowanych w to przedsięwzięcie.
Awers przepustki.

Ciekawe  były badania przeprowadzone przy Książu w latach 70.
 Zwróćmy uwagę że SS-man został pochowany w mundurze na początku lat 70. Spora ciekawostka , to są lata kiedy jeden drugiego śledzi, ORMO, MO, SB wszędzie węszą, a tu sobie pod Książem ktoś zakopuje w nocy SS-mana w mundurze. Ale to nie koniec , ponieważ w okolicach Zamku Książ wykopano więcej ciał z dość kontrowersyjnym stanem uzębienia. Był to rok 1987 wykopano wtedy 12 ciał, znaleziono przy ciałach klamrę od wojskowego pasa.

W okolicach znajduje się również taki ciekawy kanał odwodnieniowy na Wilku , cóż on tam odwadnia jak ta góra jest nie zabudowana tego nie wie chyba nikt :).8 komentarzy:

 1. Odnośnie odwodnień , również tych w dolinie Pałecznicy nie próbowaliście wykrywaczem geodezyjnym Poltras (stawiasz nadajnik na studzience , medium to woda, żelazna rura ) a z sondą o odbiornikiem pójść za medium przewodzącym sygnał z nadajnika i dojść jak najdalej dokąd wiedzie kanalizacja ? Standardowa procedura przy inwentaryzacji zasypanych urządzeń podziemnych . Można za pomocą tego wykrywacza inwentaryzować przebieg ,a nawet określać głębokość kanalizy, instalacji wodnych i kabli .

  OdpowiedzUsuń
 2. Pałecznica, głębokość posadowienia 6m, odpływ do pałecznicy, wypływy z kierunku południowego spod 60m nadkładu skalnego, tu ślad się urywa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. http://imageshack.us/photo/my-images/802/pict0102z.jpg/

  http://imageshack.us/photo/my-images/716/pict0103h.jpg/

  Dolina Pałecznicy

  OdpowiedzUsuń
 6. Patrz Pan, tyle lat i patole nie pogniły :-).

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam , nie żebym się czepiał ale chyba chodzi wam o Pełcznice - Pałecznicy raczej nie ma :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam.
  Nie czepiasz się bo to jest słuszna uwaga, nie wiem dla czego utarło się w potocznej mowie że to Pałecznica lecz jak słusznie zauważyłeś jest to Pełcznica :-)

  OdpowiedzUsuń