czwartek, 26 lipca 2012

Zeznania więźniów, Eule i Wolfsberg.

W zeznaniach Węgierskich Żydów  są ciekawe opisy :

 W Birkenau 2 dni. 1944r
w Brzegu 3 mce. 1944r
w Ftifteichen 4 mce 1944r.


w Wustegiersdorf  2 dni. 1945
w Eule 15 dni. końcówka lutego1945 ( przejście do kolumny ewakuacyjnej na Wolfsbergu)
w Wolfsberg 2 dni końcówka lutego1945 ( wymarsz w kierunku Czechosłowacji)


w Ebense 2 m-ce 1945 koniec wojny wyzwolenie.

Ciekawe po co ich przywozili na te dwa dni lub dwa tygodnie .

 http://www.gsklin.pl/

10 komentarzy:

 1. W którym miejscu byli niby w Brzegu?
  Gdzie jest Dirnfurt b. Breslau?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem był w Brzegu przy rozbudowie zakładu lub produkcji gazu, ponieważ w Pampitz (Pępice)pierwszy transport do obozu przybył 7.08.1944 r. W obozie przebywało około 1000 więźniów, głównie Polaków przywiezionych z Warszawy i Krakowa. A on przybył do obozu w Brzegu w miesiącu 9.05.1944r, czyli nie był w Pampitz lecz w fabryce gazów bojowych.

   Usuń
  2. Ale w którym miejscu masz napisane że Pampitz???
   I gdzie jest Dirnfurt?

   Usuń
  3. W żadnym miejscu nie jest napisane że Pampitz i nigdy tak nie napisałem że to Pampitz wręcz przeciwnie cyt.."czyli nie był w Pampitz lecz w fabryce gazów bojowych".

   Gdzie jest Dirnfurt ? ....jest w Brzegu bei Breslau bo tam była fabryka gazów bojowych ....
   Nastepne zeznanie więźnia

   Neme: Férfi
   Táborok: Birkenau, Dirnfurt b. Breslau, Pięć Stawy, Wüstegiesdorf, Sowa, Włodarz , Ebensee.

   zeznanie ; Z Birkenau, udał się po trzech dniach dalej do Dirnfurt, tam byliśmy +300 z 5000 Dirnfurter Häfltinge wszystkich narodów, Czesi, Rosjanie, chrześcijanie, żydzi. Pracowaliśmy w fabryce gazu , szukaliśmy w każdej godzinie pracy 5-minutowej przerwy. Było wiele przypadków choroby, wielu zmarło.

   Usuń
  4. Dobrze, do czego zmierzam. Czy widzisz różnicę (chociażby fonetyczną) pomiędzy Dirnfurt a Dyhernfurth? Bo zdaje się że nawet w wymowie węgierskiej brakuje sylaby!
   Dobra, dalej śmiem wątpić w autentyczność tego dokumentu. Przede wszystkim z nagłówka wnioskuję, że protokół jest sporządzony przez Niemców, to dlaczego Niemcy nie wiedzą jak nazywało się miasto, w którym był obóz, a nawet 2. Dlaczego w lewym górnym rogu stoi napisane Miłoszyce, skoro obóz został zlikwidowany w styczniu 1945, to skąd nagle TAM wiedzieli, że potem był w Głuszycy, Sowinie... Nie przypominam sobie, żeby w Miłoszycach znajdowała się jakaś Komisja Deportacyjna Niemiecka po wojnie, gdzie zbierano zeznania świadka.
   Czy oby na pewno nie miało tu miejsce fałszowanie historii?

   Usuń
  5. Ot i doszłaś do sedna sprawy :)

   Usuń
  6. Szkoda ze nie ma daty na tym zeznaniu, bo wylądował w Austrii około 800 km dalej i jako Węgierski Zyd powinien jechać na Węgry a nie do Miłoszyc nagle, bo po co?

   Usuń
 2. W styczniu z Miłoszyc wywalili go, bo ewakuowano cały obóz.

  OdpowiedzUsuń
 3. dziekuję równiez za cenną uwagę. Faktycznie... dokument został sporządzony w "Miłoszowie" ?? , po niemiecku w strefie rosyjskiej, na terenie Polski, na maszynie z Węgierską trzcionką :).

  OdpowiedzUsuń