środa, 25 lipca 2012

Kiedy powstawało Riese


Do założenia tego bloga skłoniły mnie rozpowszechniane i do znudzenia powielane prawie na wszystkich internetowych stronach takie teksty jak ten poniżej :

W 1943 roku naloty Aliantów na III Rzeszę stały się nie do zniesienia dla niemieckiego przemysłu. Setki bombowców dalekiego zasięgu pustoszyło Niemcy wzdłuż i w szerz. Mimo heroicznej walki rozdarta pomiędzy kilka frontów Luftwaffe nie była w stanie skutecznie odpierać ich ataków. Cierpiała ludność cywilna i miasta ale przede wszystkim cierpiał przemysł zbrojeniowy. W gruzy waliły się coraz to nowe fabryki i niemiecka gospodarka, mimo perfekcji z jaką działała, zaczynała się walić.
Czarę goryczy dopełnił nalot Floty Powietrznej płk. Searby'ego na ośrodek badań rakietowych w Peneminde (18.08.1943). Co prawda ośrodek ucierpiał tylko nieznacznie ale ....
Powołany do życia sztab myśliwski (Jägerstab) dostał tylko jedno zadanie. Znaleźć bezpieczne kryjówki dla przemysłu zbrojeniowego. Przedstawiciele Jägerstabu rozpoczęli przeczesywanie całych Niemiec w poszukiwaniu starych kopalni, jaskiń i wszelkiego rodzaju dziur w ziemi gdzie można by było bezpiecznie ulokować produkcję zbrojeniową. Ile się dało ulokowano w takich miejscach ale coś trzeba było zrobić z resztą.
Nie dziwmy się zatem, że oto w 1943 roku w Górach Sowich pojawiło sie OT i rozpoczął się projekt “RIESE”. “

Czytając powyższe wciąż powielane informacje doszedłem do wniosku że piszący tego typu teksty ludzie nie sprawdzili faktów o których piszą, ponieważ zarówno autochtoni z terenów Gór Sowich, jak i niektórzy więźniowie mówią coś innego. Istnieją relacje dziadka mojego kolegi G.B który
pracował przy drążeniu nie górniczych sztolni na rzecz SS w roku 1936. Istnieją dokumenty wywiadu II mówiące o tym iż fabryki lokowano pod ziemią już w latach 30 , zarówno tutaj jak i w zachodnich Niemczech. Są zeznania Heleny Putilin mówiące o roku 1938., oraz byłego więźnia Gross Rossen Władysława Miejskiego który mówi o roku 1942. Wielokrotnie zastanawiałem się kto i po co wprowadza takie informacje o rozpoczęciu robót w Górach Sowich w roku 1943? Zastanawiające jest też wprowadzanie w obieg informacji o przejęciu robót w kwietniu 1944r. przez OT jakoby na skutek rozmowy Karla Otto Saura z A. Hitlerem, pomimo że są dokumenty ukazujące że IndrustrieGemeinschaft Schliesien A.G. nadal wykonywała to co zaczęła jeszcze w czerwcu 1944r. Zarówno dziennikarze powojenni jak i większość współczesnych pisarzy piszących o “RIESE” wciąż wprowadza zamieszanie, posuwając się nawet do podważania wiarygodności jednego z najlepiej zorientowanych ludzi z GKBzH dr.Jacka Wilczura. Wciąż najważniejsze jest co powiedział Speer, powołują się też w książkach i artykułach na niemieckiego pisarza pracującego na rzecz Bundeswehry prof. Franza W. Seidlera, pomijając fakt że nawet w Niemczech jest krytykowany za swoje nacjonalistyczne przekonania.
Wciąż od kilkudziesięciu lat powtarza się w kółko opowieści w oparciu o informacje przekazywane przez Dalmusa, dokumenty rosyjskiego NKWD (bez sygnatur), plany Michaiła Norejki, opowieści Seidlera i kłamstwa Speera. Tak zwani znawcy określają niewygodne fakty jako fantazje niedoinformowanych amatorów. W ich mniemaniu profesjonalista musi koniecznie pomierzyć długość i wysokość chodnika , najlepiej jak jest związany ze światem nauki i przekazuje im informacje.

Dlaczego tak się dzieje ?, jedynym wytłumaczeniem jest to że na światło dzienne zaczynają wychodzić informacje niewygodne dla owych pisarzy oraz pewnych “kół”, za wszelką cenę stara się pod płaszczykiem opracowań qasi “naukowych” i popartych “właściwymi” dokumentami utrzymać wersję Kwatery (Schronu ) Hitlera oraz jego świty, tudzież fabryk oraz przekonania że nie ma nic ponadto co widzimy. Widocznie współcześni publicyści  chcą za wszelką cenę być bardziej wiarygodni niż naoczni świadkowie wojennych i bezpośrednich powojennych wydarzeń.

Zestawienie dat:

Zeznania dziadka G.B (zaprzysiężony pracownik cywilny) pracującego przy nie kopalnianych sztolniach w 1936r.

Zeznania Heleny Putilin (w roku 1938 na Włodarzu i Mosznie zasieki, terenu pilnuje SS)

Zeznania więźnia GrossRosen Władysława Miejskiego, który mówi że w roku 1942 rozpoczęto prace, ponieważ w marcu 1943r. sztolnie były już wykute, prace zaawansowane. (kopali i odstrzeliwali zaprzysiężeni Włosi oraz Czesi pracownicy cywilni).

Nalot na Penemunde 18.08.1943

Pismo Ruelberga z 29.03.1944 ( w nazwie  użyto” Riese”)

04.1944 rozmowa Karla Otto Saura z A. Hitlerem o wejściu OT. ( podobno zaczyna się “Riese)

13.06.1944 nadal drąży sztolnie IG Schlesien A.G.
17.06.1944 -19.07.1944 nadal drąży sztolnie IG Schlesien A.G.

Nasza strona :
http://www.gsklin.pl/

5 komentarzy:

 1. Dziekuję, ciekawie to dopiero będzie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny blog! Lubię te tajemnice historii :)

  Na "chłopski rozum" (jak to się mówi), jest raczej awykonalne zbudowania tak gigantycznego kompleksu od roku 1942...W 1945r skończyła się wojna, przez 3 lata wybudowaliby tak gigantyczny kompleks, tak zwiły??? Bezsensu! Riese musiał zacząć się na długo przed rozpoczęciem wojny! Nie uwierzę, w życiu, że Riese powstało w 1943...

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Gastria, i masz rację że nie wierzysz. Tajemnice :), bez nich świat byłby nudny :). Zwrócę Ci jeszcze uwagę że to co widzimy nie jest gigantyczne, a śmiesznie małe w stosunku do zaangażowanego potencjału ludzkiego oraz ilości specjalistycznych firm oraz sprzętu. Speer na to mówił zwerg...czyli krasnal, karzełek a nie Olbrzym, wiedział co mówi. Olbrzym drzemie spokojnie głęboko ukryty.

  OdpowiedzUsuń