Dzisiaj mała prośba , może ktoś z czytelników spotkał się z runicznym zapisem który brzmi G Y K O P O lub G Y K O P O K. Może ktoś wpadnie na trop kto to lub co to ?
Kiedyś chodziłem na wykłady z etymologii języków słowiańskich. Bez profesora co jest w tym mocny będzie trudno Prosty przykład - NIEDŹWIEDŹ - ale dawniej po rosyjsku mied jed, czyli miodojad. Drugi przykład - WYPATROSZYĆ - wy - jak wyjąć coś ze środka, patro - kamień, szyć - przebijać (strzała jak leci robi szszsz , tak jak szyć z łuku...). Czyli WYPATROSZYĆ znaczy wyjąć coś ze środka rozcinając kamiennym ostrzem. Taka jest historia słów.
"Y" zamiennie z "J", w runach futhark, ale tu trzeba starosłowiańskie. Może "G" to "S" lub "Ś"? Ten rysunek polecam: https://bialczynski.pl/wp-content/uploads/2013/10/wk-11.jpg
W klasycznych runach może i nie występuje, jak Cię znam to to dokładnie sprawdziłaś. Ale to runy słowiańskie uznawane jako etruskie. Więc Runa Y jako jedna obok K jest literą Y.
Sorki Wojtku, ale serio dobrze by było ręcznie te runy napisać. Bo ja szukałem "futharkiem", a jego można stosować w n.e. a nie aż 1000 lat p.n.e. Czyli zamiast runy "X" czytanej jako G lub H szukamy słowa na S lub Ś. Dobrze, że podałeś czas.
Tu jest bardzo ciekawa strona: https://bialczynski.pl/2013/10/13/winicjusz-kossakowski-rozwazania-tyczace-dawnej-wiedzy-slowian/ I autor opisuje by brakujące słowo w głowie sobie zwizualizować. ;) Ja widzę słowo "GŁĘBOKO", czy ono pasuje do Twojej zagadki ?
Całkiem możliwe, to słowo jest związane z wizerunkami RYB. Lecz szukam różnych powiązań, ponieważ może w czeluściach internetu ktoś się już na nie natknął.
pra-słowiański ma mało wspólnego z nowożytnym j.polskim. juz prędzej w nieistniejącym PIE . jeśli 1000pne to żaden futhark nie pomoże prędzej fenickie runy. poza tym twierdzisz ze są odczytane tylko czy dobrze ? bez oryginału nikt raczej tego nie wymysli .
ps. w runach litera P to R / w etruskim Y moze być U / a pierwsza litera to albo M albo jakaś dziwna Sigma ? poza tym etruskie wyrazy mogą być napisane w obie strony. jeśli czytać od drugiej strony to wyszło by OROKUM lub OROKUS (jeśli sigma)
z runami jest właśnie taki problem ze jest wiele możliwości w zależności od rodzaju run. jeśli czytać je 'normalnie' i pierwsza literka to Sigma to wyszło by coś jak : SYKORO/SIKORO co z niczym mi się nie kojaży poza sikorką :) jeśli Y = U to SUKORO Sukoro to nazwa wioski na Węgrzech (kiedyś Sokoro) znalazłem tylko ze Sukoro to 'pagórkowaty krajobraz' - lecz nie jestem pewny czy to właściwe tłumaczenie * jeśli pierwsza literka to M to wychodzi : MYKORO/MIKORO/MUKORO co brzmi troche jak 'mokro' lecz to tylko gdybanie
jedna uwaga co do datowania nie wiem jak i kto to datował lecz moim zdaniem raczej nie jest to alfabet z 1000pne. etruski pochodzi z okolo 700pne , staro grecki okolo 800pne (wcześniej był mykeński a najstarszy nie rozszyfrowany to minoński) ze znanych alfabetów runicznych tylko fenicki jest z około 1250pne (lecz to nie jest fenicki) , futhark jest o wiele póżniejszy i pochodzi z czasów nowożytnych lecz nie jest to futhark ponieważ np. litera 'O' powinna być jak romb a nie okrągła jak 'O' w innych alfabetach. są jeszcze inne alfabety runiczne np. węgierskie Szekely lecz on ma całkiem inne literki. poza tym w wielu alfabetach każda literka miała jakieś znaczenie (jak np. w futhark'u - litera 'e' która wyglądała jak 'm' symbolizowała konia) więc mozę jest tam napisane zdanie za pomącą symboli ??
jeśli chodzi o pra-słowiański to niektóre słowa jak np. dwa , dom czy śnieg są bardzo podobne do nowożytnych polskich słów lecz większość nie brzmi tak samo. tutaj jest lista odtworzonych słow w proto-indo-europejskim (PIE) > https://en.wiktionary.org/wiki/Appendix:List_of_Proto-Indo-European_nouns
- są tam dwa słowa dotyczące 'ryby' : *dʰǵʰu- ? wydaje mi sie ze to semicki wyraz bo w hebrajskim ryba to 'dag' *pisḱ- z którego pochodzi słowo 'fish' i w pl. piskorz oraz staro-celtyckim - ɸēskos
ps. pierwsza litera to raczej napewno nie jest G gdyz w wiekszości alfabetów runicznych nie występowała ta litera a w futharku 'G' to 'X'
2gie zdjecie - literka B i gałązka - w Futharku runa 'B' oznacza Brzoze więc jest to jakiś trop. tylko jeśli to futhark to napis nie został zrobiony 1000pne
jeśli chodzi o 'polskie runy' Pana Kossakowskiego to raczej nie brał bym tego pod uwage. Ja używam alfabety które istnieją a nie wymyślone. Pan Kossakowski twierdzi ze symbole powstały na wzór układu ust-języka podczas wymowy danej litery-dżwięku . jest to dość ciekawa teoria lecz w taki sposób można bardzo dużo wymyślić-dopasować - do tego niektóre litery nie mają sensu - np. litery 'P' lub 'B' można zapisać trzema zupelnie innymi symbolami a odwrócone 'Y' to 'O' co moim zdaniem nie pasuje do jego teorii, tłumaczy wiele artefaktów które są zapisane róznymi pismami runicznymi mimo to używa 'polskich' run do odczytania ich - np. w tekscie zapisanym w klasycznym futharku podstawia inne litery lub czasami tą samą RUNE raz tłumaczy jako np. N a póżniej cos innego - czyli podstawia co mu pasuje / póżniej po podstawieniu wychodzą dziwne 'słowa' z których wywodzi ich pseudo polskie znaczenie które w wielu przypadkach jest naprawde śmieszne.
lecz spróbujmy użyć jego systemu
> w jego alfabecie literka *G wyglada jak sigma i jest zapisana inaczej niż pierwsza litera na kamieniu natomiast druga litera 'Y' to 'W' trzecia to *K ktora też jest zapisana inaczej następna 'o' = OO a litera 'P' może być zapisana 3 różnymi runami czyli według alfabetu Pana Kossakowskiego wyraz na kamieniu powinno się czytać :
Mario Aline twierdził że etruski na związek z jezykiem staro wegierskim. Jakby czytać od prawa do lewa to kopokyg w przybliżeniu odpowiada węgierskiemu słowu płaszcz.
Przygladam sie zdjeciu przedstawiajacym litere P .Przygladajac sie innym , bardziej by to wygladalo na T (lub podobne) Zylki sugerujace litere P sa nieco "naturalne"- na reszcie widac wyrazne odciecie przy ksztalcie litery. Moge poprosic o oryginalne zdjecie, by przepuscic je przez roznego rodzaju filtry ?
Ciekawy jestem kto z nas będzie najbliżej, ponieważ myślę że i tak na końcu trzeba będzie zapytać Pana Białczyńskiego. Ale wpierw spróbujemy sami to odczytać :).
Przyglądając się wczoraj temu tematowi, i przyglądając się tym wszystkim runom nasunęła mi się taka myśl ze pierwsza runa z lewej może oznaczać "wodę", i może być związana z środowiskiem w jakim żyją ryby. tym bardziej ze ta runa w niektórych opracowaniach znaczy "woda".
Łodyga z liściami to albo gałązka oliwna albo gałązka wawrzynu czyli albo "pokój" albo "zwycięstwo" ,obok jest runa "B" której znaczenie należało by odczytać jako "grecka runa" lub jakaś "przetworzona" , jest ona w odwrotności do gałązki. Myślę że zrozumienie tego symbolu mogło by dać odpowiedź w jakim okresie czasowym należało by szukać całości znaczenia tego pisma.
Pierwsza litera powinna być chyba obrócona o 90 st., a trzecia (K) o 180. Jeszcze to "B" wyskoczyło i gałązka. Straciłem jakoś zapał, bo nic mi nie wychodzi. :( Piosenka Młynarskiego mi się skojarzyła: https://youtu.be/x_ktigRDzyw?t=107
No to jak wpisane w okrąg to może coś w rodzaju herbu. Z tego co widzę to SUKORO aktualnie nie ma w herbie ryb tylko armaty, drzewo z liśćmi i koście winogron (chyba że dotarłeś do jakiś starszych)
Nie sądzę aby w czasie kiedy pisano runami były herby. Ale mogę się mylić. Za czasów Pannoni mogło być to SUKORO w jakiś sposób kojarzone być z rybami, tym bardziej że leży blisko jednego z największych akwenów dawnej Pannoni, puźniej mogły być w tym herbie użyte również ryby, bo skądś się one tam wzięły.
Nie dotarłem jeszcze do niczego starszego, w związku z tym że ta gałązka z runą jest z drugiej strony , może to być również rodzaj gmerka, taki podpis tego co to wyrył, lecz nie koniecznie, to tylko jedna z następnych hipotez.
ten kamień ma runy zwane 'młody futhark' nie 'słowiańskie' jak Pan Kossakowski twierdzi i nie z VII-VIIIpne lecz VII-VIII wiek naszej ery z którego pózniej powstaly tzw. runy średniowieczne ktore były używane do XV wieku - czyli jest to napis współczesny
Wszystko by było Ok , lecz w młodym futharku i średniowiecznym nie znalazłem "o" i tak ułożonego "y". Mi by coś zapasowało nawet na rzymskie runy gdybym jeszcze znalazł tam na tej monecie to "P" "y", "K", jest tam na monecie zaś "o".
Tez to zauważyłem, domyślam się że autor zdjęcia chce utrzymać w tajemnicy to na czym są runy a jednocześnie je odczytać. Polska to dziwny kraj i wcale mu się zbytnio nie dziwię. Dla mnie istotą jest rozszyfrowanie tej zagadki co tam pisze. Reszta mnie nie interesuje.
spoko tylko mnie to zdziwiło bo akurat zajmowałem się troche grafiką i takie rzeczy rzucają mi sie w oczy.
* co do drugiego kamienia z runami jak młodszy futhark - myśle że w tym przypadku jeśli to było 'współczesne' dzieło mogło być bardziej stylizowane niż poprawne w 100% z oryginalną pisownią - dlatego np.'O' jest okrąglłe. jak wiadomo niemcy lubili tworzyć różne takie rzeczy 'symbolicznie' w nawiązaniu do ich pseudo przeszłości - oczywiście może być inaczej lecz wydaje mi się ze to stylizowany napis.
ps. patrze na ten kamień z rybami i coraz bardziej wydaje mi się ze to foto-manipulacja. od początku stryktura 'kamienia' wydawała mi się dziwna (jak ktoś wcześniej stwierdził wygląda troche jak jakaś ruda miedzi) - są kamienie o metalicznym wyglądzie np. hematyt lecz jak widze całe zdjęcie to reszta kamienia ma zupelnie inny wygląd tzn. jak kamien - poza tym kolory też nie pasują masz racje Polska to dziwny kraj :)
Z tego co się orientuję to autor tego zdjęcia nie zajmuje się stylizowanymi pierdołami, w związku z tym myślę że warto by poszukać gdzieś w tematach Aramejskich.
Wojtek, masz rację. Ani strona Białczyńskiego, a twoja niemiecka strona /choć jest ich tam mnoooogość/, nie zawierają dobrych alfabetów by te runy odczytać. Np. obie strony/alfabety nie zawierają tego symbolu bluetootha czyli kanciaste "B". A 3000 lat temu nie było chyba gmerków. ;) Trzeba znaleźć alfabet gdzie jest: - kanciasty symbol "B" - okrągłe "O" - współczesne "K", a nie odbicie lustrzane, czy tylko dziubek, a może to cyfra "1" ? - kanciaste "P" w kształcie chorągiewki - występuje znak "Y" Najbliższe są alpejskie runy, ale nie ma okrągłego "O" i "Y". Do tego pominęliśmy w analizie ... cyfry. http://www.obib.de/Schriften/AlteSchriften/Runen/Germanen/gemeingermanische_Runen.html A WSZYSTKIE warunki muszą być spełnione. I jeśli to nie polskie runy, to słowa w ichnym języku należy szukać. Całego słowa, bo pewnie odczytamy go fragmentarycznie i trzeba je zwizualizować w głowie.
"Zaklęcia zostały spisane po koptyjsku – w języku używanym w Egipcie pomiędzy II i XVII w.; korzystał ze znaków zapożyczonych z greki oraz z demotycznego języka egipskiego."
Może nam to nie pasować jeśli rytownik rył pismo mieszane. Tu Perun moze mieć rację w tym względzie że "
" * co do drugiego kamienia z runami jak młodszy futhark - myśle że w tym przypadku jeśli to było 'współczesne' dzieło mogło być bardziej stylizowane niż poprawne w 100% z oryginalną pisownią - dlatego np.'O' jest okrąglłe. "
Jeśli stosowano przy pisaniu tamtej księgi sobie znaną mieszaninę językową to tu może być podobnie. zwróciłem na to uwagę jak zagłebiłem się na chwilę w Arameński i spojrzałem jak w poszczególnych okresach ewaluowało ich pismo, mieszaniną hebrajskiego, samarytański w trakcie różne odmiany pisma , staroarameński i nowy arameński, znaki pisma zapożyczano i modyfikowano.
He po tej ostatniej fotce widze jeszcze parę argumentów podtrzymujacych moje zdanie o tym "kamieniu". Ale przyznaje rację Wojtkowi - nie jest to istotne do odczytania napisu. Poniżej moje spostrzeżenia: - są min 4ryby (jak dla mnie nie został pokazany cały obraz) - ryby są w sieci (patrz te x nad rybami, kilka v tuż nad napisem i proste kreski pomiędzy rybami. Tak jakby był to fragment obrazka na którym ktoś trzyma ryby zawinięte w sieć (sieć jako "torba"). - jak dla mnie napis został doryty. nie został wykonany w tym samym czasie co pozostała część - trzeba by analizować co z tego napisu jest napisem a co nie. Np wydaje mi się że P to jest I a reszta to część sieci
Wojtek, aby coś dokładniej powiedzieć, trzeba by mieć "to coś" w ręku i się dokładnie przyglądnąć. Jak dla mnie większość to nie ryty a wypukłości (tak jak gałązka).
Napisano mi że "runy" są wyryte, więc są wyryte, chodzi głównie o odczytanie. Reszta obrazka też została w jakiś sposób stworzona i na pewno nie było to wiertło i szlifierka. Przedstawia co przedstawia, może będzie ułatwieniem dla odczytania napisu.
Po fenicku wychodzi to co rozszyfrował Peruny czyli sukoro. Jest niestety jedno ale - w fenickim czytamy zawsze od prawa do lewa, chyba że zapis jest runami fenickimi ale zgodnie z zasadami późniejszej greki - pierwotnie od prawej do lewej, później od lewej do prawej ale następna linia od prawej do lewej ("wężykiem") a dopiero w VI pne tak jak teraz.
Sory, namieszałem, druga kolumna to nie fenicki "nowy" a greka (2 i 3 kolumna - stara / nowa). Tam gdzie w poprzednich komentarzach pisałem fenicki "nowy" należy interpretować jako grecki. I w ten sposób zgadza się kierunek czytania (od lewa)
Tak Andrzej, to by pasowało Stara Greka, mamy tu wszystkie znaki pisma. Mamy Ryby, przypuszczalnie związąne z wczesnym chrześcijaństwem, mamy gałązkę oliwną lub wawrzynową, ( stawiam na oliwną) i "B"-z ostrym brzuszkiem.
Dobra robota.
Pozostaje tylko teraz odszyfrować poprawnie znaczenie obrazu oraz napis.
Odnosząc się do symboliki to dwie ryby w przeciwnych kierunkach to świat przeciwieństw. Pomiędzy nimi jest jak mi zwrócono uwagę szkielet ryby.
litera znak "B" oznacza symbol człowieka tworzącego własny dualny świat obok której jest gałązka oliwna( lub wawrzynu).
w powiązaniu z gałązką może oznaczać że "człowiek tworzący dualny świat zaprowadza pokój ( jeśli oliwna) lub zwycięży (jeśli to gałązka wawrzynu).
Aby za dużo nie mieszać to "B" może oznaczać "Ben -SYN ryb" a tu już mielibyśmy " syna ryb- tworzącego dualny świat wychodzącego z "wody-czasu- z dualnego świata", który zaprowadza pokój lub zwycięża".
...dwie ryby w przeciwnych kierunkach to świat przeciwieństw... A nie powinny być to 2 takie same ryby? Bo tutaj są różne (patrz łuski)
Pomiędzy nimi jest jak mi zwrócono uwagę szkielet ryby. Jak na moje oko to nie jest szkielet: - środkowa ryba ma oko a nie oczodół - to co może się wydawać szkieletem to odpowiednio płetwy piersiowe/brzuszne górnej ryby i płetwa grzbietowa dolnej ryby
Coraz bardziej nabieram przekonania że "B" jest z gałązka wawrzynu, a ukryte znaczenie tego przekazu jest dwojakie.
to pierwsze odnosi się do tego co napisałem powyzej a to drugie prowadzi do czasów cesarza Konstantyna Wielkiego i oznacza " Pod tym znakiem zwyciężysz".
Jeśli się nie mylę to pozostaje odczytanie napisu pod spodem.
Widzimy tylko zdjęcie tej gałązki, nie wiadomo jak jest zorientowana na kamieniu. Być może trzeba ten symbol odwrócić i wtedy będzie gałązka skierowana w dół a B będzie poprawnie a nie odwrócone. Tylko co wtedy oznacza gałązka wawrzynu skierowana w dół? Przegrana, porażka?
Jakie runy 1000 letnie...co Wy tam wiecie, redaktor Michalkiewicz lepiej wie https://www.youtube.com/watch?v=_sCg5bZJ7cA bo chodził do szkoły za Gierka
Karol, agenci KK są wszędzie, jak nietrudno zauważyć obecni piewcy i "anty-władziowi" szermirze jedyną objawioną prawdą mocno są zakotwieni w jedynej niepodważalnej wierze pseudo rzymskiej.
Chyba dzisiaj każdy już wie że stadko baranów ktoś strzyc musi, więc strzygą barany od tysiącleci uszaci pasterze, zmieniając jedynie formę strzyżenia. Zawsze obok przymusowego strzyżenia jakie uprawiają obok ustawiają tacę aby było tak zwane strzyżenie dobrowolne.
To że na siebie pokrzykują to nic nie znaczy, taki teatrzyk dla naiwnych. Zresztą wkrótce się okaże jaki był teatrzyk związany z ustawianiem do pionu dementorów.
Już Adrian zanim knese wybrał go na prezia dostał odpowiednie instrukcje, teraz z drugim ONY-m preziem naradzają się, jak by tu ten łatwowierny Słowiański ludek ponownie wpuścić w maliny.
Teraz wymyślili aby każdego sprzedawcę pietruszki i kartofla, posiadacza kasy fiskalnej podpiąć do centralnych komputerów, nie umknie im żadna złotówka jaką Polacy zarabiają. Potem z 2tyś zabranych odpalą ciepłą rączką następne 200+ i będzie git. W TV Gospodarka nagle pogalopuje wzrostowo ku nowym galaktykom, a Uszate agencje rankingowe w TV zrobią na ekranach i szpaltach w pół roku kraj miodem i mlekiem płynący.
No i wszyscy w to uwierzą, aż do czasu następnej "dobrej zmiany".
Zresztą gołym okiem widać jaki już jest kurs statku i jaki wiatr wieje w żagle :).
Moje OkO zauważa Adriana jako "złotoustego piewcę patriotyzmu" umocnionego we władzy w związku z nowymi zapisami w konstytucji popieranymi prze KK oraz lud wierzący, część władzy zostanie zabrana sejmowi, bo i tak już każdy głupi niewierzący poganin się połapał że ci posłowie i senatorzy psu na budę warci.
Potem ONy Adrian wraz z Ony-m preziem wspólnie z kapelusznikami zapalą taki specjalny świecznik co to zapalają co roku i odbiorą podarki jakie przyniosą im ich współbracia znad morza śródziemnego.
Jeżeli chodzi o mistycyzm w odniesieniu do tego obrazka ryb. To skłaniałbym się do postaci Orfeusza i filozofii orfickiej. Orfeusz nazywany jest niekiedy rybakiem który za pomocą sieci wydobywa z odmentow dusze ludzi pod postacią ryb. Z filozofii orfickiej garściami czerpało chrześcijaństwo.
A jak by to było runami? Bo tak chyba łatwiej szukać. Jak w krzyżówce, nawet jak brakuje jakiś liter to wstaw znak zapytania.
OdpowiedzUsuńRuny są już odczytane, chodzi jedynie o znaczenie słowa G Y K O P O lub G Y K O P O K.
UsuńPrzypuszczalny czasookres to wczesna Słowiańszczyzna jakieś 1000 lat p.n.e.
Kiedyś chodziłem na wykłady z etymologii języków słowiańskich. Bez profesora co jest w tym mocny będzie trudno
OdpowiedzUsuńProsty przykład - NIEDŹWIEDŹ - ale dawniej po rosyjsku mied jed, czyli miodojad. Drugi przykład - WYPATROSZYĆ - wy - jak wyjąć coś ze środka, patro - kamień, szyć - przebijać (strzała jak leci robi szszsz , tak jak szyć z łuku...). Czyli WYPATROSZYĆ znaczy wyjąć coś ze środka rozcinając kamiennym ostrzem. Taka jest historia słów.
Karol spróbujemy, może coś wspólnie wymyślimy.
UsuńW runach nie występuje transkrypt litery y zatem przyłączam się do prośby powyżej
OdpowiedzUsuń"Y" zamiennie z "J", w runach futhark, ale tu trzeba starosłowiańskie. Może "G" to "S" lub "Ś"? Ten rysunek polecam: https://bialczynski.pl/wp-content/uploads/2013/10/wk-11.jpg
UsuńW klasycznych runach może i nie występuje, jak Cię znam to to dokładnie sprawdziłaś.
UsuńAle to runy słowiańskie uznawane jako etruskie. Więc Runa Y jako jedna obok K jest literą Y.
Już wstawione :)
UsuńSorki Wojtku, ale serio dobrze by było ręcznie te runy napisać. Bo ja szukałem "futharkiem", a jego można stosować w n.e. a nie aż 1000 lat p.n.e. Czyli zamiast runy "X" czytanej jako G lub H szukamy słowa na S lub Ś. Dobrze, że podałeś czas.
OdpowiedzUsuńTu w linku Jusifa znajdują się runy o których piszę powyżej:
Usuńhttps://bialczynski.pl/wp-content/uploads/2013/10/wk-11.jpg
Tu jest bardzo ciekawa strona: https://bialczynski.pl/2013/10/13/winicjusz-kossakowski-rozwazania-tyczace-dawnej-wiedzy-slowian/
OdpowiedzUsuńI autor opisuje by brakujące słowo w głowie sobie zwizualizować. ;) Ja widzę słowo "GŁĘBOKO", czy ono pasuje do Twojej zagadki ?
Całkiem możliwe, to słowo jest związane z wizerunkami RYB. Lecz szukam różnych powiązań, ponieważ może w czeluściach internetu ktoś się już na nie natknął.
UsuńSory że tak na raty :)
UsuńJeszcze chciałbym się dopytać czy ten temat ma związek z Wielką Sową?
pra-słowiański ma mało wspólnego z nowożytnym j.polskim. juz prędzej w nieistniejącym PIE .
Usuńjeśli 1000pne to żaden futhark nie pomoże prędzej fenickie runy.
poza tym twierdzisz ze są odczytane tylko czy dobrze ? bez oryginału nikt raczej tego nie wymysli .
Peruny, wstawiłem w post zdjęcia jakie otrzymałem, można teraz sprawdzić czy właściwie odczytano.
UsuńAndrzej, nie ma związku z W.Sową.
ps. w runach litera P to R / w etruskim Y moze być U / a pierwsza litera to albo M albo jakaś dziwna Sigma ? poza tym etruskie wyrazy mogą być napisane w obie strony.
Usuńjeśli czytać od drugiej strony to wyszło by OROKUM lub OROKUS (jeśli sigma)
Położenie run tak jak w zdjęciu "kamień".
Usuńz runami jest właśnie taki problem ze jest wiele możliwości w zależności od rodzaju run.
Usuńjeśli czytać je 'normalnie' i pierwsza literka to Sigma to wyszło by coś jak :
SYKORO/SIKORO co z niczym mi się nie kojaży poza sikorką :)
jeśli Y = U to SUKORO
Sukoro to nazwa wioski na Węgrzech (kiedyś Sokoro) znalazłem tylko ze Sukoro to 'pagórkowaty krajobraz' - lecz nie jestem pewny czy to właściwe tłumaczenie
* jeśli pierwsza literka to M to wychodzi :
MYKORO/MIKORO/MUKORO co brzmi troche jak 'mokro' lecz to tylko gdybanie
Myślę że zapis musi mieć jakiś związek z wizerunkami ryb.
Usuńjedna uwaga co do datowania
Usuńnie wiem jak i kto to datował lecz moim zdaniem raczej nie jest to alfabet z 1000pne.
etruski pochodzi z okolo 700pne , staro grecki okolo 800pne (wcześniej był mykeński a najstarszy nie rozszyfrowany to minoński) ze znanych alfabetów runicznych tylko fenicki jest z około 1250pne (lecz to nie jest fenicki) , futhark jest o wiele póżniejszy i pochodzi z czasów nowożytnych lecz nie jest to futhark ponieważ np. litera 'O' powinna być jak romb a nie okrągła jak 'O' w innych alfabetach.
są jeszcze inne alfabety runiczne np. węgierskie Szekely lecz on ma całkiem inne literki.
poza tym w wielu alfabetach każda literka miała jakieś znaczenie (jak np. w futhark'u - litera 'e' która wyglądała jak 'm' symbolizowała konia) więc mozę jest tam napisane zdanie za pomącą symboli ??
jeśli chodzi o pra-słowiański to niektóre słowa
jak np. dwa , dom czy śnieg są bardzo podobne do nowożytnych polskich słów lecz większość nie brzmi tak samo.
tutaj jest lista odtworzonych słow w proto-indo-europejskim (PIE) >
https://en.wiktionary.org/wiki/Appendix:List_of_Proto-Indo-European_nouns
- są tam dwa słowa dotyczące 'ryby' :
*dʰǵʰu- ? wydaje mi sie ze to semicki wyraz bo w hebrajskim ryba to 'dag'
*pisḱ- z którego pochodzi słowo 'fish' i w pl. piskorz oraz staro-celtyckim - ɸēskos
ps. pierwsza litera to raczej napewno nie jest G gdyz w wiekszości alfabetów runicznych nie występowała ta litera a w futharku 'G' to 'X'
Może następne zdjęcie coś rozjaśni obok znajduje się też takie pojedyncze rycie, wrzucam zdjęcie w post.
UsuńTo G wystepuje u Winicjusza Kossakowskiego w opracowaniu 'polskie runy przemówiły rok 2011.
Usuń2gie zdjecie - literka B i gałązka - w Futharku runa 'B' oznacza Brzoze więc jest to jakiś trop.
Usuńtylko jeśli to futhark to napis nie został zrobiony 1000pne
jeśli chodzi o 'polskie runy' Pana Kossakowskiego to raczej nie brał bym tego pod uwage.
Ja używam alfabety które istnieją a nie wymyślone.
Pan Kossakowski twierdzi ze symbole powstały na wzór układu ust-języka podczas wymowy danej litery-dżwięku . jest to dość ciekawa teoria lecz w taki sposób można bardzo dużo wymyślić-dopasować - do tego niektóre litery nie mają sensu - np. litery 'P' lub 'B' można zapisać trzema zupelnie innymi symbolami a odwrócone 'Y' to 'O' co moim zdaniem nie pasuje do jego teorii,
tłumaczy wiele artefaktów które są zapisane róznymi pismami runicznymi mimo to używa 'polskich' run do odczytania ich - np. w tekscie zapisanym w klasycznym futharku podstawia inne litery lub czasami tą samą RUNE raz tłumaczy jako np. N a póżniej cos innego - czyli podstawia co mu pasuje / póżniej po podstawieniu wychodzą dziwne 'słowa' z których wywodzi ich pseudo polskie znaczenie które w wielu przypadkach jest naprawde śmieszne.
lecz spróbujmy użyć jego systemu
> w jego alfabecie literka *G wyglada jak sigma i jest zapisana inaczej niż pierwsza litera na kamieniu
natomiast druga litera 'Y' to 'W'
trzecia to *K ktora też jest zapisana inaczej
następna 'o' = OO a litera 'P' może być zapisana 3 różnymi runami
czyli według alfabetu Pana Kossakowskiego wyraz na kamieniu powinno się czytać :
*G W *K OO P OO
po przetłumaczeniu wychodzi :
'gówno kupa' :)
:). moim zdaniem problem tkwi w tym że nie wiemy jaki to system run , czyli jaki to alfabet runiczny.
UsuńA te runy były czytane od lewa do prawa czy odwrotnie?
OdpowiedzUsuńOd lewa do prawa.
UsuńMario Aline twierdził że etruski na związek z jezykiem staro wegierskim. Jakby czytać od prawa do lewa to kopokyg w przybliżeniu odpowiada węgierskiemu słowu płaszcz.
OdpowiedzUsuńpłaszcz - czyli osłona, ochrona... itp
UsuńMiało by to sens.
Usuńkapok (w przeszłości może kopok / opok) otrzymuje się z roślin (np mleczary). A ten ryt przypomina łodygę z liściami.
UsuńNo i kapok ma wiele wspólnego z wodą (a więc rybami)
UsuńAndrzej, to nie zgaduj zgadula. To należy odczytać popierając odczyt argumentami i jakimś opracowaniem.
UsuńWstawię w post to co otrzymałem, zdjęcia są w kolejności takiej jak jest zapisane, od lewej do prawej.
OdpowiedzUsuńPrzygladam sie zdjeciu przedstawiajacym litere P .Przygladajac sie innym , bardziej by to wygladalo na T (lub podobne) Zylki sugerujace litere P sa nieco "naturalne"- na reszcie widac wyrazne odciecie przy ksztalcie litery.
OdpowiedzUsuńMoge poprosic o oryginalne zdjecie, by przepuscic je przez roznego rodzaju filtry ?
Napiszę aby mi przesłano takie zdjęcie.
UsuńE N IK NG W NG
OdpowiedzUsuńA można to przełożyć na nasze w jakiś sposób ?
UsuńJak dla mnie to te Y nie pasuje właśnie do całości, ale ono tam jest.
UsuńCiekawy jestem kto z nas będzie najbliżej, ponieważ myślę że i tak na końcu trzeba będzie zapytać Pana Białczyńskiego. Ale wpierw spróbujemy sami to odczytać :).
OdpowiedzUsuńPrzyglądając się wczoraj temu tematowi, i przyglądając się tym wszystkim runom nasunęła mi się taka myśl ze pierwsza runa z lewej może oznaczać "wodę", i może być związana z środowiskiem w jakim żyją ryby. tym bardziej ze ta runa w niektórych opracowaniach znaczy "woda".
OdpowiedzUsuńŁodyga z liściami to albo gałązka oliwna albo gałązka wawrzynu czyli albo "pokój" albo "zwycięstwo" ,obok jest runa "B" której znaczenie należało by odczytać jako "grecka runa" lub jakaś "przetworzona" , jest ona w odwrotności do gałązki. Myślę że zrozumienie tego symbolu mogło by dać odpowiedź w jakim okresie czasowym należało by szukać całości znaczenia tego pisma.
My nie widzimy całości, więc nikt nie wie co jest koło czego.
OdpowiedzUsuńJest tak jak na zdjęciach , na kamieniu są powyżej napisu trzy ryby. Ot i wszystko
UsuńPierwsza litera powinna być chyba obrócona o 90 st., a trzecia (K) o 180. Jeszcze to "B" wyskoczyło i gałązka.
UsuńStraciłem jakoś zapał, bo nic mi nie wychodzi. :( Piosenka Młynarskiego mi się skojarzyła: https://youtu.be/x_ktigRDzyw?t=107
Nie zniechęcaj się bo co do pierwszej runy to masz rację. Już ją poprawiam.
UsuńJusif, piosenka pasuje idealnie :-), ale to akurat musi się ułożyć :).
Usuń3. B jest wklęsłe a gałązka wypukła?
Usuń1.te B i gałązka wpisane jest w okrąg?
OdpowiedzUsuń2. Co to za kamień? Mi to wygląda na kawał miedzi albo złota.
A mi to wygląda na kamień. Tak ta runa i gałązka jest podkuta w okręgu. litery są ryte i gałązka również.
UsuńNo to jak wpisane w okrąg to może coś w rodzaju herbu.
UsuńZ tego co widzę to SUKORO aktualnie nie ma w herbie ryb tylko armaty, drzewo z liśćmi i koście winogron (chyba że dotarłeś do jakiś starszych)
Nie sądzę aby w czasie kiedy pisano runami były herby. Ale mogę się mylić. Za czasów Pannoni mogło być to SUKORO w jakiś sposób kojarzone być z rybami, tym bardziej że leży blisko jednego z największych akwenów dawnej Pannoni, puźniej mogły być w tym herbie użyte również ryby, bo skądś się one tam wzięły.
UsuńHerby ukształtowały się w średniowieczu, wcześniej korzystano z innych znaków. Trzy ryby ma np. herb rodziny von Seydlitz-polska wersja to Korzbok.
UsuńWęgierskie:
Usuńhttp://rovas.info/
http://rovas.info/2014/09/contemporary-standard-rovas-alphabet/
Spojrzałem na to Węgierskie SUKORO , ma w herbie ryby , leży nad wodą. Może bardzo pasować. Nawet bardzo pasuje bo to dawna Panonia.
OdpowiedzUsuńTak jak pisałem wyżej Sukoro nie ma w herbie ryb ale sąsiadująca z nią miejscowość Patka ma, dokładnie 3 :)
UsuńNie dotarłem jeszcze do niczego starszego, w związku z tym że ta gałązka z runą jest z drugiej strony , może to być również rodzaj gmerka, taki podpis tego co to wyrył, lecz nie koniecznie, to tylko jedna z następnych hipotez.
OdpowiedzUsuńhttp://www.obib.de/Schriften/AlteSchriften/Runen/Germanen/gemeingermanische_Runen.html
OdpowiedzUsuńMoze tu szukać ?
Wspominałeś o kamieniu - czyżby podobny do tego ? https://sciezkawbok.wordpress.com/2016/01/24/eratyk-z-legowa/ , zatem pokaż całość.
OdpowiedzUsuńNapiszę aby zdjęcie dosłali.
Usuńten kamień ma runy zwane 'młody futhark' nie 'słowiańskie' jak Pan Kossakowski twierdzi i nie z VII-VIIIpne lecz VII-VIII wiek naszej ery z którego pózniej powstaly tzw. runy średniowieczne ktore były używane do XV wieku - czyli jest to napis współczesny
UsuńWszystko by było Ok , lecz w młodym futharku i średniowiecznym nie znalazłem "o" i tak ułożonego "y". Mi by coś zapasowało nawet na rzymskie runy gdybym jeszcze znalazł tam na tej monecie to "P" "y", "K", jest tam na monecie zaś "o".
Usuńhttps://archeowiesci.pl/2016/01/28/zlota-moneta-z-runami-i-rzymskim-cesarzem/
Powyżej w post wklejam otrzymane zdjęcie
dlaczego to zdjęcie jest takie dziwne ?
Usuńtzn. cały kamień jest nieostry i w pikselach a ryby są wyrażne i wyglądają jak wklejone ?
Tez to zauważyłem, domyślam się że autor zdjęcia chce utrzymać w tajemnicy to na czym są runy a jednocześnie je odczytać. Polska to dziwny kraj i wcale mu się zbytnio nie dziwię. Dla mnie istotą jest rozszyfrowanie tej zagadki co tam pisze. Reszta mnie nie interesuje.
Usuńspoko tylko mnie to zdziwiło bo akurat zajmowałem się troche grafiką i takie rzeczy rzucają mi sie w oczy.
Usuń* co do drugiego kamienia z runami jak młodszy futhark - myśle że w tym przypadku jeśli to było 'współczesne' dzieło mogło być bardziej stylizowane niż poprawne w 100% z oryginalną pisownią - dlatego np.'O' jest okrąglłe.
jak wiadomo niemcy lubili tworzyć różne takie rzeczy 'symbolicznie' w nawiązaniu do ich pseudo przeszłości - oczywiście może być inaczej lecz wydaje mi się ze to stylizowany napis.
ps. patrze na ten kamień z rybami i coraz bardziej wydaje mi się ze to foto-manipulacja.
Usuńod początku stryktura 'kamienia' wydawała mi się dziwna (jak ktoś wcześniej stwierdził wygląda troche jak jakaś ruda miedzi) - są kamienie o metalicznym wyglądzie np. hematyt lecz jak widze całe zdjęcie to reszta kamienia ma zupelnie inny wygląd tzn. jak kamien - poza tym kolory też nie pasują
masz racje Polska to dziwny kraj
:)
Z tego co się orientuję to autor tego zdjęcia nie zajmuje się stylizowanymi pierdołami, w związku z tym myślę że warto by poszukać gdzieś w tematach Aramejskich.
UsuńWojtek, masz rację. Ani strona Białczyńskiego, a twoja niemiecka strona /choć jest ich tam mnoooogość/, nie zawierają dobrych alfabetów by te runy odczytać. Np. obie strony/alfabety nie zawierają tego symbolu bluetootha czyli kanciaste "B". A 3000 lat temu nie było chyba gmerków. ;)
OdpowiedzUsuńTrzeba znaleźć alfabet gdzie jest:
- kanciasty symbol "B"
- okrągłe "O"
- współczesne "K", a nie odbicie lustrzane, czy tylko dziubek, a może to cyfra "1" ?
- kanciaste "P" w kształcie chorągiewki
- występuje znak "Y"
Najbliższe są alpejskie runy, ale nie ma okrągłego "O" i "Y". Do tego pominęliśmy w analizie ... cyfry.
http://www.obib.de/Schriften/AlteSchriften/Runen/Germanen/gemeingermanische_Runen.html
A WSZYSTKIE warunki muszą być spełnione. I jeśli to nie polskie runy, to słowa w ichnym języku należy szukać. Całego słowa, bo pewnie odczytamy go fragmentarycznie i trzeba je zwizualizować w głowie.
Właśnie Jusif, muszą być spełnione wszystkie warunki. A jak do tej pory nie znalazłem takiego pisma które zawierało by wszystkie te runy.
Usuńhttp://www.obib.de/Schriften/AlteSchriften/Runen/Germanen/gemeingermanische_Runen.html
OdpowiedzUsuńA co myślicie o tym ?
Po trzech dzniach łamania sobie głowy doszedłem do wniosku ze nalezy szukać wdokładnie w tematach Koptyjskich.
OdpowiedzUsuńRyby, pismo czyli tematyka, jakoś mnie pcha w Koptyjskie świątynie. Czyli w księgi czarów.
Czyli moim zdaniem trzeba się trzymać X wieku n.e. i wczesnego chrześcijaństwa.
OdpowiedzUsuńhttp://www.focus.pl/artykul/koptyjski-podrecznik-czarow-czyli-ksiega-mocy
OdpowiedzUsuń"Zaklęcia zostały spisane po koptyjsku – w języku używanym w Egipcie pomiędzy II i XVII w.; korzystał ze znaków zapożyczonych z greki oraz z demotycznego języka egipskiego."
OdpowiedzUsuńMoże nam to nie pasować jeśli rytownik rył pismo mieszane. Tu Perun moze mieć rację w tym względzie że "
" * co do drugiego kamienia z runami jak młodszy futhark - myśle że w tym przypadku jeśli to było 'współczesne' dzieło mogło być bardziej stylizowane niż poprawne w 100% z oryginalną pisownią - dlatego np.'O' jest okrąglłe. "
Jeśli stosowano przy pisaniu tamtej księgi sobie znaną mieszaninę językową to tu może być podobnie. zwróciłem na to uwagę jak zagłebiłem się na chwilę w Arameński i spojrzałem jak w poszczególnych okresach ewaluowało ich pismo, mieszaniną hebrajskiego, samarytański w trakcie różne odmiany pisma , staroarameński i nowy arameński, znaki pisma zapożyczano i modyfikowano.
He po tej ostatniej fotce widze jeszcze parę argumentów podtrzymujacych moje zdanie o tym "kamieniu". Ale przyznaje rację Wojtkowi - nie jest to istotne do odczytania napisu. Poniżej moje spostrzeżenia:
OdpowiedzUsuń- są min 4ryby (jak dla mnie nie został pokazany cały obraz)
- ryby są w sieci (patrz te x nad rybami, kilka v tuż nad napisem i proste kreski pomiędzy rybami. Tak jakby był to fragment obrazka na którym ktoś trzyma ryby zawinięte w sieć (sieć jako "torba").
- jak dla mnie napis został doryty. nie został wykonany w tym samym czasie co pozostała część
- trzeba by analizować co z tego napisu jest napisem a co nie. Np wydaje mi się że P to jest I a reszta to część sieci
Ciekawe spostrzeżenia dotyczące sieci.
UsuńWojtek, aby coś dokładniej powiedzieć, trzeba by mieć "to coś" w ręku i się dokładnie przyglądnąć. Jak dla mnie większość to nie ryty a wypukłości (tak jak gałązka).
UsuńNapisano mi że "runy" są wyryte, więc są wyryte, chodzi głównie o odczytanie. Reszta obrazka też została w jakiś sposób stworzona i na pewno nie było to wiertło i szlifierka. Przedstawia co przedstawia, może będzie ułatwieniem dla odczytania napisu.
UsuńCzy to ma jakiś związek z miejscem pochówku ?
OdpowiedzUsuńZ informacji jakie posiadam to nie .
OdpowiedzUsuńWszystkie te runy posada alfabet fenicki "nowy".
OdpowiedzUsuńNa zdjęciu kolejne kolumny to fenicki "stary", fenicki "nowy", grecki, etruski, łacina
Po fenicku wychodzi to co rozszyfrował Peruny czyli sukoro. Jest niestety jedno ale - w fenickim czytamy zawsze od prawa do lewa, chyba że zapis jest runami fenickimi ale zgodnie z zasadami późniejszej greki - pierwotnie od prawej do lewej, później od lewej do prawej ale następna linia od prawej do lewej ("wężykiem") a dopiero w VI pne tak jak teraz.
OdpowiedzUsuńSory, namieszałem, druga kolumna to nie fenicki "nowy" a greka (2 i 3 kolumna - stara / nowa). Tam gdzie w poprzednich komentarzach pisałem fenicki "nowy" należy interpretować jako grecki. I w ten sposób zgadza się kierunek czytania (od lewa)
OdpowiedzUsuńTak Andrzej, to by pasowało Stara Greka, mamy tu wszystkie znaki pisma. Mamy Ryby, przypuszczalnie związąne z wczesnym chrześcijaństwem, mamy gałązkę oliwną lub wawrzynową, ( stawiam na oliwną) i "B"-z ostrym brzuszkiem.
OdpowiedzUsuńDobra robota.
Pozostaje tylko teraz odszyfrować poprawnie znaczenie obrazu oraz napis.
Wprawdzie "y" burzy mi ten obraz Starej Greki, ale może czegoś nie wiemy w związku z pisownią "y" ?.
UsuńWraca znów Mykoro/ Mykoros.
Usuńhttps://www.google.pl/search?biw=1280&bih=680&tbm=isch&sa=1&q=ga%C5%82azka+oliwna&oq=ga%C5%82azka+oliwna&gs_l=psy-ab.3..0.4445.10916.0.11480.14.14.0.0.0.0.662.2947.0j7j1j3j0j1.12.0....0...1.1.64.psy-ab..2.12.2943...0i5i30k1.0.Riemcy8bNXg
OdpowiedzUsuńMykonos
OdpowiedzUsuńPasowało by gdyby nie to "P" z ostrym dziobem, tym bardziej że na końcu mało widoczne jest wyryte "S"
Usuńczyli M Y K O R O S.
Może to jakieś Imię?
Odnosząc się do symboliki to dwie ryby w przeciwnych kierunkach to świat przeciwieństw. Pomiędzy nimi jest jak mi zwrócono uwagę szkielet ryby.
OdpowiedzUsuńlitera znak "B" oznacza symbol człowieka tworzącego własny dualny świat obok której jest gałązka oliwna( lub wawrzynu).
w powiązaniu z gałązką może oznaczać że "człowiek tworzący dualny świat zaprowadza pokój ( jeśli oliwna)
lub zwycięży (jeśli to gałązka wawrzynu).
Aby za dużo nie mieszać to "B" może oznaczać "Ben -SYN ryb" a tu już mielibyśmy " syna ryb- tworzącego dualny świat wychodzącego z "wody-czasu- z dualnego świata", który zaprowadza pokój lub zwycięża".
...dwie ryby w przeciwnych kierunkach to świat przeciwieństw...
UsuńA nie powinny być to 2 takie same ryby? Bo tutaj są różne (patrz łuski)
Pomiędzy nimi jest jak mi zwrócono uwagę szkielet ryby.
Jak na moje oko to nie jest szkielet:
- środkowa ryba ma oko a nie oczodół
- to co może się wydawać szkieletem to odpowiednio płetwy piersiowe/brzuszne górnej ryby i płetwa grzbietowa dolnej ryby
Coraz bardziej nabieram przekonania że "B" jest z gałązka wawrzynu, a ukryte znaczenie tego przekazu jest dwojakie.
OdpowiedzUsuńto pierwsze odnosi się do tego co napisałem powyzej a to drugie prowadzi do czasów cesarza Konstantyna Wielkiego i oznacza
" Pod tym znakiem zwyciężysz".
Jeśli się nie mylę to pozostaje odczytanie napisu pod spodem.
Widzimy tylko zdjęcie tej gałązki, nie wiadomo jak jest zorientowana na kamieniu. Być może trzeba ten symbol odwrócić i wtedy będzie gałązka skierowana w dół a B będzie poprawnie a nie odwrócone. Tylko co wtedy oznacza gałązka wawrzynu skierowana w dół? Przegrana, porażka?
UsuńMYKORO
OdpowiedzUsuń" Znaczenie jest związane z symbolem ducha "
" Jest to liczba mistyczna i magiczna o silnych, mistycznych konotacjach. W astrologii Neptun odnosi się do planety i rządzi znakiem Ryb. "
Tyle wiadomo od wróżów.
Jakie runy 1000 letnie...co Wy tam wiecie, redaktor Michalkiewicz lepiej wie https://www.youtube.com/watch?v=_sCg5bZJ7cA bo chodził do szkoły za Gierka
OdpowiedzUsuńKarol, agenci KK są wszędzie, jak nietrudno zauważyć obecni piewcy i "anty-władziowi" szermirze jedyną objawioną prawdą mocno są zakotwieni w jedynej niepodważalnej wierze pseudo rzymskiej.
UsuńChyba dzisiaj każdy już wie że stadko baranów ktoś strzyc musi, więc strzygą barany od tysiącleci uszaci pasterze, zmieniając jedynie formę strzyżenia. Zawsze obok przymusowego strzyżenia jakie uprawiają obok ustawiają tacę aby było tak zwane strzyżenie dobrowolne.
To że na siebie pokrzykują to nic nie znaczy, taki teatrzyk dla naiwnych. Zresztą wkrótce się okaże jaki był teatrzyk związany z ustawianiem do pionu dementorów.
Już Adrian zanim knese wybrał go na prezia dostał odpowiednie instrukcje, teraz z drugim ONY-m preziem naradzają się, jak by tu ten łatwowierny Słowiański ludek ponownie wpuścić w maliny.
Teraz wymyślili aby każdego sprzedawcę pietruszki i kartofla, posiadacza kasy fiskalnej podpiąć do centralnych komputerów, nie umknie im żadna złotówka jaką Polacy zarabiają. Potem z 2tyś zabranych odpalą ciepłą rączką następne 200+ i będzie git. W TV Gospodarka nagle pogalopuje wzrostowo ku nowym galaktykom, a Uszate agencje rankingowe w TV zrobią na ekranach i szpaltach w pół roku kraj miodem i mlekiem płynący.
UsuńNo i wszyscy w to uwierzą, aż do czasu następnej "dobrej zmiany".
Zresztą gołym okiem widać jaki już jest kurs statku i jaki wiatr wieje w żagle :).
UsuńMoje OkO zauważa Adriana jako "złotoustego piewcę patriotyzmu" umocnionego we władzy w związku z nowymi zapisami w konstytucji popieranymi prze KK oraz lud wierzący, część władzy zostanie zabrana sejmowi, bo i tak już każdy głupi niewierzący poganin się połapał że ci posłowie i senatorzy psu na budę warci.
Potem ONy Adrian wraz z Ony-m preziem wspólnie z kapelusznikami zapalą taki specjalny świecznik co to zapalają co roku i odbiorą podarki jakie przyniosą im ich współbracia znad morza śródziemnego.
Jeżeli chodzi o mistycyzm w odniesieniu do tego obrazka ryb. To skłaniałbym się do postaci Orfeusza i filozofii orfickiej. Orfeusz nazywany jest niekiedy rybakiem który za pomocą sieci wydobywa z odmentow dusze ludzi pod postacią ryb. Z filozofii orfickiej garściami czerpało chrześcijaństwo.
OdpowiedzUsuńTo odwrócone y mnie zaintersowało. I tak w książce "Geschichte Griechenlands, Tom 3" Lipsk 1840, są takie "znajdki" a więc chodzi o wyspę Mykoros.
OdpowiedzUsuńpoprawka poprzedniego komentarza.
OdpowiedzUsuńZamiast:
...a więc chodzi o wyspę Mykoros.
powinno być
...a więc chodzi o wyspę Mykonos.
Tak , może tak być, zastanawia mnie tylko ten niemiecki zapis bo wyspa Paros jest zapisana jako Poros, a Mykonos jako Mikonos zamiennie z Mikoros.
UsuńKiedy prawidłowy zapis powinien być Mykonos zamiennie z Mykoros.
Może to jest, tak jak zwróciłeś uwagę wyżej związane z wymową / zapisem odwróconego y. Tu trzeba byłoby pytać jakiegoś znawcę greki.
UsuńPisałem już kilka komentarzy wyżej, chodzi o Mykonos, nie ma sensu drążyć dalej ;)
OdpowiedzUsuńNo to wszystko gra :).
UsuńInfo. dla Peruny, na końcu jest "S" , fakt że tego nie za bardzo widać ale na 100% jest.
UsuńNa ostatnim zdjęciu widać gorną część swego s.
Usuń