wtorek, 1 listopada 2016

Włodarz z Włodarza cd.1

Komentarzy się namnożyło więc czas zrobić następne rozdanie :).
w tym rozdaniu do gry dołącza nasz kolega piszący do " O" czyli J53 , a pisze On tak :

Dyskusja więc trwa dalej :-)

P.S.
Tak jak wspomniałem J 53 publikuje ciekawe teksty, więc przypomniało mi się że u Karola napisał też o Gromniku.
Warto u Karola zagościć i jeśli ktoś nie czytał to do ataku ... :) :
http://zobten.blogspot.com/2015/09/czesc-i-chwaa-braciom-von-czirn-czyli.html#comment-form 

Zapraszam też tutaj :
http://historycznesudety.pl/ 

 

51 komentarzy:

 1. Gromnik, dawne dzieje - J53 jak dało się zauważyć to dobry szperacz bibliotekowy, więc niejedną ciekawostkę wyłowi, a potem sprowadzi czytelnika na ziemię. Czyli mamy załamanie się gospodarki 3 rzeszy, z mitycznych 275 tys. metrów sześciennych betonu mamy nieco więcej niż 28 tysięcy. Beton trzeba dodać nie szedł wyłącznie na betonowanie tuneli, ale również na budowle naziemne i całą infrastrukturę. Gdzieś miałem wzmiankę, że na zmianie w Riese na jednym obiekcie pracowało po kilkadziesiąt osób co wydaje się logiczne. Wystarczy przyjrzeć się pracy w kopalni - jak na przodku damy 10 osób to pozabijają się one łopatami i kilofami bo po prostu nie ma miejsca na tyle osób, po to wymyślono w kopalniach system pracy z wąskim przodkiem poszerzanym z tyłu przez kolejną ekipę, za którą szła kolejna ekipa. Robotnicy mieli wówczas więcej miejsca do manewrowania narzędziami, ale to stosowano w kopalniach, może w Riese pracowano podobnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. 28 tyś m3 betonu na budowę schronów dla ludności cywilnej to faktycznie mało i porównywanie 257 tys do tej wartości brzmi jak żart.
  W dokumencie mówi się o rozbudowie Kwater Głównych Wodza, jeżeli przyjmiemy że taką kwaterą był Książ a pozostałe obiekty Riese były ewidencjonowane nie jako kwatera, to ilość cementu (257 tyś) jak i robotników (te 15 tyś to może nawet za dużo) na sam Książ byłoby prawdopodobne i gra gitara :).
  Co do ps'a to jeżeli odnosi się do mnie to nigdy nie pisałem o radarach (w tej lokalizacji nie mają racji bytu). Pisałem o masztach. Zdjęcia jakie zamieściłem + opis na nich sugerują że nie koniecznie muszą być to maszty antenowe. Jeżeli ps był nie do mnie to sory.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przeczytałem uważnie jeszcze raz i widzę że popełniłem błąd interpretacyjny. 257 tyś. m3 to trzeba podzielić na 3 kwatery. Skoro porównał kwaterę w Riese do schronów to można przyjąć że porównał wartość najmniejszą z tych 3 kwater a więc zgrubnie można szacować na 30 - 80 tyś. m3 zbrojonego (jak rozumiem nie zbrojony nie był objęty raportem) betonu. To jak dla mnie jak na Książ też gra gitara.

   Usuń
 3. Speed oszukiwał przecież wiadomo że Vrili nie zbudowali pod gołą chmurka. :)
  Jakieś to dziwne Pan który zna lokalizację tajnych budowli siedzi sobie spokojnie w więzieniu a jego sekretarka przynosi mu państwowe dokumenty. Po co mu archiwum jak wszystko dokładnie pamięta? Dlaczego nikt nie zarekwirowal dokumentacji w celach "badawczych". Pamiętnik to nie dokument. Z drugiej strony powstalo wiele mitów co to Niemcy nie stworzyli i jakie mieli technologię. Ktoś tu miesza od samego pocztaku i to nie jest beton.
  Tylko po co?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie ktoś miesza, to Wszyscy zainteresowani mieszają od samego początku.

   Usuń
  2. To też zauważyłem że dopasowują dane do swoich teorii.

   Usuń
 4. W poprzednim temacie tomipol1 napisał:
  na współczesny obiekt Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu zużyto 380 tys m betonu.Czyli te 257tys m betonu wcale nie jest dużą liczbą.
  Ten temat jest o betonie więc będzie tu pasował mój komentarz.
  Coś z tą informacją jest nie tak. Całkowita kubatura forum muzyki to 257 tyś m3 (6 poziomów nadziemnych i 3 podziemne) a więc można by te 380 tyś m3 betonu wlać w całą przestrzeń budynku i jeszcze 1/3 mogła by posłużyć do zalania betonem pobliskiej fosy celem uzyskania miejsc parkingowych :). Gdzie ten beton jest? Jakieś malwersacje? :) Swoją drogą ciekawa zbieżność kubatury z ilością betonu podaną przez Speera - obstawiam powstanie nowej teorii spiskowej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowny Andrzeju już wyjaśniam twoje wątpliwości odnośnie danych które podałem.Kubatura którą wyczytałeś i podałeś jest kubaturą NETTO samego budynku NFM.Ja podając liczbę 380tys metrów betonu podałem wartość całego projektu budynek i parking,wraz z wykonaniem ścian szczelinowych.Na samą płytę denną wylaliśmy 48 tys m3 betonu.Poza tym nie wiem czy wiesz jak zbudowany jest budynek? Sala główna ta na 1800 osób i sala kameralna są powieszone w próżni.Stoją na specjalnych wibroizolatorach.Mówiąc dosadnie jest to wstawiony budynek w budynek.To tule z techniki budowy NFM.Odnośnie poruszonej sprawy liczby worków cementu i wyliczeń ilości betonu,podchodzę to tego technicznie.skoro np liczba pozostawionych worków z cementem da nam liczbę betonu np do obetonowania widocznych sztolni,to mamy pewną odpowiedź.Liczby tcy worków jakie się pojawiają w dokumentach PPT to około 200 tys do tego pozostaje cement który zalega do tej pory na obiekcie.A tak z ciekawostek to Nasz ulubiony Włodarz z Włodarza uzyskał umorzenie podatku gruntowego od Wójt Gminy Nowa Ruda za rok 2015 w kwocie 15 tys zł.Informacja z gazety lokalnej przeczytana w trakcie pobytu u rodziców.Temat poruszony odnośnie raportu o stanie zdrowia w AL Riese w dniach 26.12.1944 do 25.01.1945widzę umknął uwadze.Tutaj link z informacją o raporcie http://www.cheops.darmowefora.pl/index.php?topic=7249.20;wap2 Zachęcam do pochylenia się nad tym dokumentem i dyskusji.Oryginał dokumentu znajduje się w archiwum muzeum Gross Rosen

   Usuń
  2. Tomipol1, czy ty w to wierzysz?, pytam odnośnie tych więźniów.

   Usuń
  3. Wojtaku sprawa liczby więźniów to temat rzeka.Mimo badań i dostępnych dokumentów na podstawie których oszacowano liczbę jeńców budujących Riese na około 13 tys.Wciąż ma nieodparte wrażenie że coś jest nie tak.Przykładem tego jest ten dokument.Liczby zawarte w tym dokumencie mają się nijak do 13 tys jeńców.Nie powiesz mi że w ciągu miesiąca liczba jeńców leczonych ambulatoryjnie wyniosła 29750.Tak samo obłożenie szpitala w dniu 25.01.1945 3496 jeńców.Raczej Niemcy nie zawyżali by tych liczb bo w jakim celu? Cały czas słyszymy z różnych źródeł że na budowie pracowało około od 30 do 40 tys osób.Słynne zeznanie Pana Mołdawy.Chociaż Pani D.Sula z Muzeum Gross Rosen podważa wiarygodność zeznania Pana Mołdawy.Ostatnio ujawniony świadek Pan H.Grembowicz także mówi o liczbie 40 tys pracowników budujących kompleks.Warto też dodać że mamy dwie kwestie około 13 tys jeńców z fili AL Riese.Ale kompleks budowali też robotnicy przymusowi może tutaj powinniśmy się doszukiwać tej brakującej liczby robotników.Chociaż czy robotniczy przymusowi byli by ujęci w tym raporcie? Skoro tyczy się on AL Riese

   Usuń
 5. Ale tak w ogóle, jaki jest sens w liczeniu betonu? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Statystyka to raz ale moim zdaniem mając ilość zużytego betonu stosunkowo łatwo jest wyliczyć przybliżony koszt inwestycji. Wystarczy wyliczyć koszt wylania (+ przygotowania terenu pod wylanie) 1 m3 betonu w danym terenie (góry / równina) i przemnożyć przez zużycie. Na cele raportowe takie szacowanie powinno wystarczyć.

   Usuń
  2. To ja do celów raportowych wolałbym wziąć kwity za cement i inne materiały. Wziąć od majstrów kwity z godzinami, pododawać i raport gotowy. A nie latać z suwmiarką po obiekcie między robotnikami i liczyć ile metrów wylano, tym bardziej, że po wylaniu nie wiem ile na grubość poszło betonu. W jednym miejscu może być 0,5m a kawałek dalej 1,5m. Takie szacowanie na zasadzie statystyki to jest potrzebne przy projektowaniu. A rzeczywistość i tak zawsze koryguje założenia...

   Usuń
  3. Konrad nie do końca zrozumiałeś to co napisałem. Raporty szczegółowe swoją drogą ale im wyżej tym raporty zawierają wartości bardziej zagregowane. Jeżeli przyjmiemy ogólnie że np w terenie takim jak Wilczy Szaniec średni koszt wylania 1m3 betonu to 1tyś marek (obejmuje to i przygotowanie terenu, ceny materiałów, robocizny itp) a w górach jest to 10 tyś marek (to co wyżej tylko trzeba jeszcze ryć skałę). To od razu masz jakąś wartość przybliżoną poniesionych kosztów oraz postęp prac i to w 1 jednostce jakim jest 1m3. Aktualny raport zestawiasz z wartościami przyjętymi w projekcie i wiesz gdzie jesteś, ile będzie to jeszcze trwało i ile kosztowało (nawet jak koszty wzrastają). Proste - to jest taka jednostka kosztowo - wykonawcza. Nikt u wodza nie będzie raportował zużytych worków z cementem bo to nic nie mówi.

   Usuń
  4. zapomniałem napisać że można średnio wyliczyć i przyjąć ile "trwa" wylanie 1m3 w danym terenie (ile w wilczym szańcu a ile w górach ze wszystkim, na gotowo) i otrzymuje się jednostkę czasową.

   Usuń
 6. Może ktoś mi odpowiedzieć na pytanie czy jakiś inny kompleks lud obiekt był "maskowany" przed wkroczenie aliantów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To akurat jest prosta odpowiedź, nie maskowali nic przed Zachodnimi aliantami, ponieważ już podczas wycofywania się trzymali z nimi sztamę, to widać na filmach kiedy oddawano się w ręce Amerykanów.

   A przed wschodnimi ukrywano wszystko co się dało.

   Usuń
  2. Filmy to propaganda. Zachodni chcieli pokazać że są cywilizowany dlatego to tak ładnie wyglądało chyba każdy wie ze różnie tam było. Naukowcy wiadomo woleli resztę życia spędzić w Stanach niż na Syberii. Mundurowi dużego wyboru nie mieli. Możesz mi zdradzić jakiś przykład oprócz Brzegu?

   Usuń
  3. Wojtuś - maskowali.Nie wszystko było objęte "sztamą".

   Usuń
  4. Tiamak, to akurat dość łatwo samemu znaleźć, trochę więcej inwencji :).

   Usuń
 7. Jezeli Albercik miał wglad do dokumentow, niby do statystyk, to miał wglad do innych dokumentow, nawet jak "siedzial, mimo, ze chodzil przez 25 lat". A jezeli mial wglad wtedy i wczesniej, to wiedzial co tam jest budowane. Jezeli wiedzial, to tez moze sa dokumenty w archiwum, tudziez byly mimo, ze tajne, ktore odkrywaly jakies tam tajemnice. Wiedzieli o tym bracia ze wschodu i zachodu poprzez wywiad i przesluchania Albercika. Nasi bracia tez wiedzieli i wiedza (zapewne), a dzis jest to zwykla spekulacja i a'la sensacja do nabijania kasy, ktorej moda zaczela sie w latach 90ych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. J.C. Do tego Twojego wpisu wrócimy w części cd2 :).

   Usuń
  2. Bo gdyby bylo to "supertajne przez poufne", to i nasi by to zniszczyli, zasypali.
   Jezeli istnieje faktycznie ukonczony kompleks i jezeli nie mogl on "wpasc" w rece USmanow, to go dobrze zamaskowali, ze bracia ze wschodu nie potrafili odkryc przez zlapanych Niemcow.

   Usuń
  3. I tu jest pies pogrzebany. Wiedzą. Tylko ta wiedza jest zabezpieczona na wypadek "W". Co dla mnie jest parodią. Ale to już inny temat.

   Usuń
 8. Miałem już Tu nie pisać, ale mnie nosi jak widzę te wypociny. Co szanowni przedmówcy wiedzą w temacie?
  A może tak warto porównać i zainteresować się tym , co się działo w Czechach w latach 1934-1938? A w temacie realizacji - to 1936-1938r.
  http://csol-mb.net/pdf/tunel_1.pdf
  Polecam wycieczkę do Czech w celu zobaczenia, co można było wykonać w okresie 2 lat. Przy czym czas budowy to 250 dni dla grupy bojowej. Budowało obiekt 600 osób w systemie 3 zmianowym.
  http://www.sezimovo-usti.cz/prilohapdf/cena_ebenese_2014_novak.pdf
  Tu przykładowe ilości betonu, obmiary i inne szczegóły. To tylko ... pikuś (Pan Pikuś) w tych tematach.
  Pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej... parafrazując pewny utwór muzyczny.
  Ale poszperać po archiwach i ruszyć łepetyną, to już problem.
  Przedstawiłem tu tylko zarys. Nad całością pracuję od lat. Bardzo byście się zdziwili poznając prawdziwe realia tego co się działo w tak zwanym RIESE.
  I znów będzie ujadanie, niestety nie podam więcej szczegółów, bo różnego rodzaju magicy pokroju Koper-fida i nie tylko, na to czekają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wojtek i Jusif dyskutowali na tym blogu o tym jakieś 3 lata temu. Chyba wtedy były też obliczany dzienny urobek jak dobrze pamietam.

   Usuń
 9. Tomek, melisa jest dobra na wszystko :-).

  OdpowiedzUsuń
 10. A może tak wyjść z tego betonu zanim w nim zastygniemy na amen i zająć się próbą określenia czym co mogło być jeśli chodzi o to co pozostało nad ziemią?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja proponuję abyś wstawił zdjęcia w post i podpisał bo temat nam się rozjedzie na lokalizacji i różnym nazewnictwie

   Usuń
  2. Ja tam jeszcze pogrzebię w tym betonie bo J53 podrzucił ciekawą linkę (kiedyś sugerowałeś coś w temacie).

   Usuń
  3. " To ja proponuję abyś wstawił zdjęcia w post i podpisał bo temat nam się rozjedzie na lokalizacji i różnym nazewnictwie"

   Temat dotyczył Włodarza i tego postumentu, zdjęcia są w pierwszym temacie Włodarz z Włodarza.

   Usuń
  4. Przypomnę - coś co wygląda podobnie:
   https://goo.gl/8Bk1vg
   Na zdjęciu maszty niższe niż linia lasu a więc raczej nie ma mowy o zastosowaniu antenowym.
   Jest to podstacja / stacja pośrednia / stacja elektroenergetyczna. Maszty umieszczone we wnękach. W GS nie ma wnęk ale można to tłumaczyć różnym ukształtowaniem terenu (płasko vs stok). "Garaże" to są nastawnie (sterownie, regulacja, synchronizacja, pomiary) - na ścianach są kotwy do mocowania jakiś paneli, za mało przestrzeni na większe urządzenia (np generatory). Podstawa w GS nie pasuje mi do niczego ze wzg. na usytuowanie. Generalnie niby pasuje ale jakoś w GS jest mało miejsca.

   Usuń
  5. ... może jakaś alternatywa propozycja?

   Usuń
  6. Ja tam jeszcze pogrzebię w tym betonie bo J53 podrzucił ciekawą linkę
   w temacie "grzybkowe fabryki" natrafiłem na taką fotę:
   https://goo.gl/7AzvZr
   jest to "rdzeń" stosowany w budowie takiej fabryki, który jest po wybetonowaniu usuwany. Nie znalazłem fot jak wygląda to w całości ale to co widać przypomina mi pewne elementy "walające" się po GS. Być może aktualna lokalizacja / zastosowanie jest wtórne.

   Usuń
  7. " może jakaś alternatywa propozycja?"

   Myślę że kierunek jest dobry.

   Usuń
 11. Cześć.A trochę bełkotu dla odmiany.
  https://www.youtube.com/watch?v=UYxSkq5DW8Y

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. A tu trochę mniej bełkotu dla odmiany :)

   https://www.youtube.com/watch?v=qgnYLWqBAzU

   Usuń
  2. Pan ma nikłe pojęcie o broni chemicznej o ochronie przed nią.

   Usuń
 12. Ale my tu o betonach w Riese , a z za węgła wychyla swój łeb inny Riese :

  https://www.youtube.com/watch?v=jDLYGxEv36s

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem co sądzić o CETA. Nie przeczytałem tych 700 stron umowy w oryginale, po polsku też /ma ktoś link?/, więc się nie wypowiadam. Do tego w ważnych momentach są błędy, ponoć, wręcz opaczne tłumaczenie. Ludzie boją się czegoś. Nie Czarnej Łapy, lecz Czarnego Luda. W PRLu zawsze nas czymś straszono, później też, więc się uodporniłem. NATO i Unią nas też straszono i daje się żyć. Zobaczymy co życie przyniesie, bo nie sadzę, by po obu stronach były rzesze debili. Umowa to umowa. Zawsze ją można wypowiedzieć lub aneksować.

   Usuń
  2. Jusif, sorry, ale jeśli myślisz, że tak o sobie wypowiesz umowę która czyni z Ciebie jeszcze bardziej niewolnika to albo masz nikłe pojęcie o świecie albo ktoś Ci nawkładał jakiejś lewej propagandy. CETA a zaraz za nią TTIP to skazanie nas na łaskę takich gigantów jak Monsanto itp. I nie myśl sobie że kogoś obchodzi Twoje życie lub zdrowie. Jesteś tylko tyle wart ile można z Ciebie wyciągnąć pieniędzy. A nawet inaczej. Tyle jesteś wart ile jesteś w stanie wyprodukować dóbr dla Onych. Mówisz że w PRLu nas straszono. I co z tego wynikło? Czegoś się nauczyliśmy? Nie. Przyszedł Bolek motorówka z Balcerowiczem i zrobili nam nową Polskę według wskazań Sorosa. Straszono nas Unią. Posłuchaliśmy? Nie. Gdyby tą kasę którą wpompowaliśmy w Unię i zachodnie firmy działające według unijnych norm zainwestować na miejscu, dzisiaj bylibyśmy 10 lat do przodu i przybijali sobie "piątkę" z takimi krajami jak Rosja czy Chiny. Zamiast tego jesteśmy skazani na wysłuchiwanie obelg i nakazów od jakiś schizofreników z Berlina i Paryża którzy pchają cały kontynent do tragedii jakiej współczesny świat jeszcze nie widział.

   Usuń
  3. Konrad, wiesz że Daniel jestem. Nie robię z tego przesadnej tajemnicy. Józef to moje drugie, hi hi.
   ---
   Jak my lubimy narzekać. Co 4 lata wybory parlamentarne, co cztery samorządowe i co? 50% ludzi ma to w d. Wybory prezydenckie, Eurowybory. Do tego referenda czy spontaniczne wieeeelotysięczne manifestacje. Wyobraźni mi nie starcza by Obywatel miał potężniejsze narzędzia do wyboru swojego rządzącego, na każdym istotnym poziomie. I co? Ludzie sami godzą się na swój los, a Ci co poszli to też nieświadome matoły? Nie zgadzam się! Mam bardzo dobre mniemanie o Polakach. Nikt mi nie wmówi, że na listach, na 17-tym czy 25-tym miejscu nie ma porządnych ludzi do wybrania? Nie wierzę. Świadomość też jest. Net nie zapomina! Wszystko o każdym ważnym człowieku możesz znaleźć. Trzeba tylko CHCIEĆ, bo każdy pojedynczy głos jest SUPER WAŻNY. Zadaniem Świadomych jest pomagać w wyborach tym nieświadomym i niezaradnym. Pomińmy Polskę. Spójrzmy na dojrzałe demokracje. Tam też wg Ciebie są już setki miliony baranów, co nie potrafią wybrać świadomie ludzi nimi rządzących? Też w to nie wierzę. Nie zwalajmy na innych. Ludzie mają to co mają bo tak sami chcieli.

   Usuń
  4. " Nie zwalajmy na innych. Ludzie mają to co mają bo tak sami chcieli."

   Czyli też masz rozdwojenie bo piszesz, mam Bardzo dobre zdanie o polakach" a jednocześnie zaraz po tym ...."ludzie mają to co mają bo tak sami chcą".

   Czyli wniosek prosty są kretynami, ponieważ tylko kretyn chce płacić haracz za coś czego w życiu nie dostaje np. opiekę dentystyczną :-), wymianę stawu biodrowego, czy operację oka. A płaci miesiąc w miesiąć. Nawet musi oddawać przymusowo kasę na tak zwaną własna emeryturę.

   A tak przypadkiem wracając do nic nie robienia, i nie płacenia na własną emeryturę ....wiesz zapewne jaką emeryturę otrzymuje Pan pułkownik a jaką np. piekarz ?

   Usuń
 13. Dobra, mamy znów wkładanie w usta świadków " swoich opowieści o wjazdach kolei pod ziemię"

  https://www.youtube.com/watch?v=jBSdTej4uuk

  Drugi świadek o Osówce, a Ten wkręca Włodarz, Włodarz, lektor Włodarz. ja tam nie słyszę aby świadek choć raz powiedział słowo Włodarz.

  Słyszy że wywieziono generatory, ale nie dociera nic. Podziemne miasto i podziemne miasto, jak mantrę powtarza.

  OdpowiedzUsuń
 14. http://tech.wp.pl/nasa-potwierdza-silnik-ktory-nie-mial-prawa-dzialac-dziala-6060632724828801a

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten nius pojawia się regularnie co kilka miesięcy. Może i z tego coś wyjdzie ale na razie to aby to cudo osiągnęło w miarę rozsądne prędkości (bardzo mała siła ciągu) musiałoby się rozpędzać kilka lat, o wyjściu samodzielnym na orbite to nawet nie ma co mówić.

   Usuń
  2. Niusy się pojawiają, silnik nie działa, ciągu nie ma, a jednak coś z olbrzymimi prędkościami jak wykazują obserwacje milionów ludzi nad naszymi głowami lata.

   Usuń
  3. Nie bądżmy Pelikanami, bo czkawka murowana.

   http://www.kwantowo.pl/2016/11/20/o-co-chodzi-z-tym-calym-emdrive/

   Ps.
   Dopóki nie będą w stanie zrobić sztucznego serca, czy innego narządu, który posiada np.człowiek, to nic podobnego nie będzie mogło zaistnieć w naszej przestrzeni - takie moje zdanie, prywatne :)

   Usuń
 15. https://www.youtube.com/watch?v=uxWrvmgGZOw

  No, i K.S. też się załapał na problemy.

  OdpowiedzUsuń