piątek, 20 lutego 2015

Platforma Solfernusowa ( nie obywatelska)Tak mnie ostatnio najszła taka myśl, aby stworzyć taką dodatkową osobną platformę przekierowywaną z bloga i z nim zintegrowaną,
 dla  tych co szukają info o Solfernusach gdzie wypowiadali by się użytkownicy tego sprzętu.

Można by tam stworzyć jakieś takie tematy jak nasze znajdki , identyfikacje, wymiany doświadczeń z tym sprzętem, jakieś filmy.

Okazało się, że jest kolega który by się zajął utworzeniem takiego "piekiełka dla diabełka".

Lecz sam nie wiem czy by byli chętni "diabełkowcy" aby tam coś ze sobą kombinować.
Jak by byli,  to coś takiego kolega stworzy. 
Pewnie wymaga to pracy więc wpierw wolę zapytać. Bo On się narobi , czas poświęci, tylko trzeba wiedzieć czy jest jakiś w tym sens. 
Bo ja to sobie wizje mogę mieć :). 

P.S
http://echaswantewita.blogspot.com/ 

27 komentarzy:

 1. Zgłaszam się, ale jedynie na zielonodziobowego czytacza,
  bo póki co, nie mam zapędów na nic większego.
  Może powodem jest aura,
  a może to już/tylko pesel daje mnie się we znaki ? :)

  ps.
  masz nieocenione wizje Wojtku i tak trzymaj!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To aura :), ale z dnia na dzień coraz słoneczniej i to jest pocieszające.
   zima też taka żadna, i fajnie, nie trzeba było śniegu odwalać. A co do pesela , to chodzą ze mną tacy że mój pesel to mikrus przy nich :-).

   Usuń
 2. Pisz do W.Wieczorka by tą platformę podlinkował u siebie, ja podczepię linka na Odkrywcy w postach o Solfie i będzie się kręcić wymiana informacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpierw Karol muszę mieć wiedzę czy są chętni i ilu, a potem to można wszystko zrobić. najpierw poczekamy rozeznamy czy jest zainteresowanie, potem ewentualnie ustalimy jaka miała by być forma tej platformy . Piszę ewentualnie, bo jak takich osób będzie trzy, to szkoda na to czasu. Chyba że chce się stworzyć kompendium dla tego wykrywacza oparte na bazie trzech czy czterech użytkowników.

   Reszta danych znajduje się przecież na stronie PENelektronik i w instrukcjach dołączanych do wykrywacza.

   Uważam że miało to by sens tylko gdyby w takim eksperymencie uczestniczyło powiedzmy z 15 osób + Pan Wiesław. Może wtedy była by z tego jakaś korzyść zarówno dla producenta gdyż wiedział by na czym ewentualnie ludziom zależy i co warto by zmodyfikować. I dla samych użytkowników ponieważ mogli by liczyć w przyszłości na zmiany, które by coś wnosiły w pracę wykrywacza.

   Czytając stronę PENelektronik już wiadomo że Pan Wiesław konsultuje się na zlotach z poszukiwaczami, czyli zapewne wie jakie są jakieś wnioski lub uwagi i oczekiwania. Wiadomo też że zlot to zlot, on służy integracji i zabawie, a nie marudzeniu godzinami i rozpatrywaniu jakiś technicznych spraw.
   Czyli przy takich założeniach wstępnych taka platforma miała by jakiś minimalny sens.

   Usuń
 3. Na wiosnę to już chyba wszystko obsiane, ale na jesień może zrobisz zlot użytkowników Solfernusów pod Wschową? Spotkanie koło byka i zawody o puchar...tfu...butelkę Zenkowego specyfiku kto najwięcej monet wykopie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkiem fajna myśl Karol, ale wpierwej pojedziemy pod Lwówek Śląski do jednego Solfernusowca, mamy tam zaproszenie które wisi w planach już od tamtego roku :).

   Usuń
  2. Zresztą jak Karol wiesz na jesień zawsze się tu zjeżdża stara ekipa :) nie tylko Solfernusowcy :), tak że i tak jak dożyjemy to wszyscy razem pokopiemy jak zwykle, a jeśli będą chcieli dołączyć inni to dołączą :-).

   Usuń
 4. Z tego co wiem to wieczorkowych Solfernusów jest już ponad tysiąc wszystkich wersji od 1.0 do 3.0 , kiedyś coś Wiesław o tym wspominał, tak więc tych piętnastu na pewno się zbierze. Widać po zainteresowaniu filmami na YT, że głód wiedzy jest duży.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam od niedawna również mam przyjemność poszukiwania solfem 3.0 . Ogólnie jestem bardzo zadowolony z osiągów, tym bardziej że mam bardzo ciekawą okolice. Gdy byście planowali utworzyć forum to jestem za i chętnie służę pomocą. Mogę również dodać, pomimo że nikogo nie znam to od czasu do czasu , przeglądam wasz blog jak i zarówno blog zielonogórskiej grupy eksploracyjnej , pozdrowienia z prawego brzegu odry

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem za, chętnie mogę nawet pomoc w utworzeniu forum , pozdrawiam z prawego brzegu odry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam "diabłowicza" :), jak na razie czekamy na większą ilość chętnych "diabełkowiczów" , którzy będą chcieli się powymieniać uwagami na temat tego sprzętu. Drugi Brzeg Odry to jakie okolice ?, że tak z ciekawości spytam.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 7. http://prawybrzegodry.com/ :) czy posiadacie gdzieś galerie najciekawszych fantów wyciągniętych solfem? Czy na kolor nadaje się dys1 czy lepiej chodzić na dys2/3 lub 4 jesli szukamy drobnicy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takowej galerii nie ma, bo pycha zgubną jest :).

   Na kolor nadają się wszystkie tryby. Co komu pasuje i co lubi.

   Jak wszystkim posiadającym te wykrywacze wiadomo różnica w dyskryminacji w tym wykrywaczu polega na tym, że 1 i 2 to identyfikacja dźwiękowa pomiędzy kolor a żelazo w dwóch trybach i dwóch dźwiękach. 3-4 to możliwość zdyskryminowania , czyli wyeliminowania dźwięku po trafieniu na niepożądany rodzaj metalu. Dalej nie ma co się rozpisywać bo mówi o tym instrukcja tego wykrywacza.

   Co do porady, trudno jakieś dawać, ponieważ każdy lubi to co lubi. Auto marki Reno ma przełączniki, i tam np.się ustawia jakieś odgłosy silnika.
   A ja lubię jak w aucie silnika nie słyszę im ciszej tym lepiej, inni zakładają jakieś specjalne tłumiki żeby ich było słychać na drugim końcu miasta, bo to ich nie wiem czemu to rajcuje. Niezbadane są gusta różnych ludzi.

   W analogi do samochodu mogę ze swojej strony powiedzieć że im mniej niepożądanych dźwięków słyszę w słuchawkach tym mam lepsze samopoczucie, więc chodzę na dyskryminacji 3 z wyciętym pierwszym i ostatnim skoblem. czyli na żelazo wysoki szczekający rwany sygnał, na folie to samo. Reszta metali wysoki czysty dźwięk. Nie dyskryminuję aluminium, wiadomo dla czego. Puszki i większe alu blachy dają mocny sygnał po podniesieniu cewki wysoko nad gruntem. Moneta takiego sygnału nigdy nie da, chyba że będzie wielkości małego spodka od herbaty, ale takich wielkich monet nie bito :-). Diabeł jest czuły i nie pominie nawet okruszka :).

   Usuń
 8. Witam tez pisiadam Solfernusa i jestem z niego bardzo zadowolony. Chętnie dołączę się do kompedium. Każdy coś wnieśe, a napewno trzeba wspierać ten Polski produkt.

  OdpowiedzUsuń
 9. Diaboł jest fajny, ale trzeba molestować producenta aby pojawiła się wielkościowa dyskryminacja żelaza. Daje to zaoszczędzony czas. Wiem też że są z tym problemy. Zastanawiam się jedynie na czym te problemy polegają w dynamikach.

  W statyku miałem 5 zakresów wielkościowych wycięcia żelaza czyli w analogu dało się.
  Na ostatnim 5 zakresie to łapał jedynie zakopane beczki i taczki. Na 4 to obiekty wielkości lemieszy, 3 zakres to wielkość bagnetu, 2 zakres wielkość scyzoryka, a 1 zakres gwoździe drut i małe zardzewiałe pierdólki.

  Dyskryminacja działała w ten sposób że stały sygnał wiodący cichł i wskaźnik pokazywał w lewo żelazo z głębokością posadowienia. Kolor dawał zawsze wzmocnienie sygnału i wskaźnik szedł w prawo na kolor.

  Chodząc na drobnicę z diabołem przy większym zardzewiałym przedmiocie zawsze trzeba się zatrzymać i podumać.
  Bo wskaźnik wprawdzie skacze z żelaza na kolor i tańczy po skali.
  Ale o ile dyskryminacja dźwiękowa na małe żelazo mówi mi od razu trzask trzask, rwany sygnał , żelazo nie zatrzymuj się.
  To większe zardzewiałe badziewie zakopane głębiej jak 30 cm śpiewa wysoko i wskaźnik potrafi też zdecydowanie pokazać z 3 na 4 kolor. I wtedy jest dylemat. Może udało by się to wyeliminować ?, nie wiem czy nie za dużo wymagam od wykrywacza i producenta. Ale chciejstwo występuje :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak tak to by się zgadzało, po dłuższym użytkowaniu można nauczyć ucho pewnych dzwonków ale niektóra wojenna rdza potrafi wnerwić. Mój od kupna mnie wnerwia nie potrafie ustawić go do gleby i niema naj mniejszej różnicy gdzie łażę na jakich ustawieniach itp, i tak daje fałsszywe dzwonki. W pewnym momecie myślałem że go trzasne, ale Fant go uratowł Moneta. Chyba powinienem wysłać go na wczasy do pana Wiesława?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy objaw, ciekawy też jestem czy czasem nie mieszkasz gdzieś na ternach moreny, lub w górach. Ja tam z tym typem łażę od wersji v1, i znam trochę jego zagrywki :), nie jest to na pewno wykrywacz dla tych co chcą kupić nacisnąć przycisk Coins i " wio koniku a jak się postarasz na kolację zajedziemy jak w sam raz" :).
   Dla tych jest najlepszy kanarek, bo to dobry i prosty wykrywacz.

   Jakoś tak się szczęśliwie złożyło że tak w zasadzie to nie miałem ani z poprzednim ani z tym problemów. Ja np. robię to tak.

   Sprawdzam mocowanie kabla, podciągam kabel przy cewce na sztycy bo on też może zakłócać jak się tam majta. I daję wszystkie wzmocnienia na maxa ,Grunt na 0. i idę. Jak zaczyna za dużo gadać, to znaczy że jest mocno zmineralizowana gleba, albo dużo śmieci. Wtedy zmniejszam wzm cewki nigdy nadajnika i daję ją na x 4, jak nie pomaga to wyłączam ( gwiazdkę * ). Opuszczam cewkę na ziemię i moment czekam aż się wszystko uciszy. Jak się uspokoi to w trasę i nie mam już więcej problemów.
   W zasadzie strojenia do gruntu używam jedynie na statyku. Na dynamiku diaboł ma się sam automatycznie dostroić i śledzić zmiany gruntu. Sygnał ma być tylko od obiektów, a tak to ma być cisza. Nieraz jak idę na niezaśmieconym to sprawdzam co jakiś czas na łopatę czy działa tak jest w słuchawkach cicho :).

   Usuń
  2. Tak sobie jeszcze przez chwilę pomyślałem o takim ustawieniu :
   Podnieś próg na 5 , zmniejsz uśrednianie pomiędzy 50 a 40. Wzmocnienie na High, cewka x4, Grunt 0, brak gwiazdki *, wycięty 1 skobel na bargrafie, dyskryminacja 1, dyn 2.
   Ciekawy jestem jak zareaguje. Wejdź na pole włącz wykrywacz postaw cewkę na gruncie i poczekaj ze dwie minuty. Napisz czy wtedy gada czy masz ciszę. Jak będzie cisza to w drogę i zobacz co się dzieje.

   Usuń
 11. "Podnieś próg na 5 , zmniejsz uśrednianie pomiędzy 50 a 40. Wzmocnienie na High, cewka x4, Grunt 0, brak gwiazdki *, wycięty 1 skobel na bargrafie, dyskryminacja 1, dyn 2."

  też gada nawet na cewce x2, kabelek ściśle przylega do sztycy, próbowałem ruszać przy kabelku przy elektronice ale to nie to, przy kabelku przy cewce tez nic, dopiero robiąc lekki ruch cewka na śrubie to gada, jak i zarówno jak śruba dokręcona na max i dotknę cewkę palcami to gada, dlatego zanim odeśle sprzęt do producenta i dam się namówić na nową cewkę gdyż cewka o ile dobrze pamietam nie jest objęta gwarancją to wolałbym zamienić z kimś kto ma v3.0 na chwile i zobaczyć co się będzie działo 

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to jak nic coś z cewką nie halo. Z tego co pamiętam to na cewkę jest 6 m-cy gwarancji.
   Napisz do Karola do ZGE, tam jeden kolega miał V3,0, gdybyś prędzej napisał to byłem ze 3 tyg temu w Z.G to byś sobie sprawdził, chyba że tutaj przybędziesz z Karolem na wykopki.

   Usuń
  2. Zauważyłem ciekawy objaw i nie dotyczy to tylko wykrywaczy.
   Jak ktoś ma problem z autem lub np.wykrywaczem to wrzuca swój problem do rozpatrzenia. Są zadawane pytania są odpowiedzi i opis jakiejś usterki. Potem następuje cisza. Nie wiadomo jak sie sprawa skończyła i co było przyczyną domniemanej usterki.

   Mijają lata i ktoś następny mający podobny problem zaczyna temat od nowa :(.
   Moim zdaniem jak się mówi A to trzeba powiedzieć i B a nawet Z.
   Z jak zakończenie rozpoczętej sprawy.

   Usuń
 12. Mój problem został rozwiązany. Przyczyna problemu była z mojej winy ponieważ samodzielnie przestawiałem kanał UKF w wykrywaczu gdyż mój wykrywacz nadawał na tej samej stacji FM jak radio w mojej okolicy i rozregulowałem strojenie do gruntu i dlatego szczekał na każdych ustawieniach. Byłem zmuszony wysłać go do producenta i bez problemu został ponownie wyregulowany ( naruszenie plomby powoduje utratę gwarancji ) na szczęście producent to też człowiek i bez problemu dało się dogadać, wiec po kilku dniach naprawiony wykrywacz był już u mnie :) Już śmigam po lasach , brak jakich kolwiek fałszywych sygnałów.

  Mam pytanie czy u was też dyskryminacja działa inaczej na dys1/2 a dys4? np kapsle od piwa i łuski? na dys1 pokazuje to i to jako 4 skobel , na dys 2 nie pokazuje skobla ale dokładniej wiem czy przedmiot jest położony głęboko czy płytko a na dys4 już rozróżnia to i to ...

  I jeszcze jedno szukając dużych fantów żelaznych lepiej jest ustawić dys1 czy dys3 z wyciętymi dwoma pierwszymi skoblami?

  OdpowiedzUsuń
 13. Czyli pogrzebaliśmy sobie w diabłowych bebeszkach :-). Jak widać opowieści z Żacholeckiego lasu na temat serwisu PENelektronik serwowane przez "specjalistów od łamania cewek" są bajką o Rumcajsie :-).

  Co do następnej części :

  " Mam pytanie czy u was też dyskryminacja działa inaczej na dys1/2 a dys4? np kapsle od piwa i łuski? na dys1 pokazuje to i to jako 4 skobel , na dys 2 nie pokazuje skobla ale dokładniej wiem czy przedmiot jest położony głęboko czy płytko a na dys4 już rozróżnia to i to ...

  I jeszcze jedno szukając dużych fantów żelaznych lepiej jest ustawić dys1 czy dys3 z wyciętymi dwoma pierwszymi skoblami? "

  U mnie nie ma żadnej różnicy we wskazaniach łuski na 3-4 skoblu bargrafu, łuska zawsze 3-4 , każdy mosiądz 3-4 niezależnie który program dyskryminacji włączę.

  Szukając żelastwa większego chodził bym na 3 programie dyskryminacji, choć w zasadzie z praktycznego punktu widzenia, wygląda to tak że program 1 to tylko dyskryminacja dźwiękowa. To tak czy siak zawsze większe zardzewiałe żelastwo zadzwoni wysoko na dobry kolor. Zaś zdyskryminowanie 1 punktu na bargrafie i włączenie dyskryminacji 3, zdyskryminuje nam jedynie małe żelazne śmieci, a tak samo dżwiękowo zadzwoni wysoko na to samo spore żelastwo.

  Różnica w tych programach polega jedynie na dyskryminacji małych przedmiotów i zminimalizowaniu wszelkich dochodzących do nas dźwięków.
  Solfernus nie ma wielkościowej dyskryminacji żelaza, czyli dyskryminuje małe żelazne śmieci do pewnej tylko wielkości. Jeśli obiekt żelazny przekracza założone programowo gabaryty lub jego rdzawe " halo" jest duże to zostanie wskazany jako kolor. Lecz wielkość obiektu po spraktykowaniu określa się przez podniesienie wyżej cewki, wtedy widać moc i rozległość sygnału.

  Średnie zardzewiałe żelastwo jak dzwoni na kolor przy dyskryminacji 3 a wskaźnik lata jak porąbany po bargrafie od 1- i wyżej po całej skali to na bank żelazo.


  OdpowiedzUsuń
 14. Szkoda jedynie że nie wypowiedzą się nasi towarzysze "amatorzy" z przyrośniętymi do ręki Whitesami :-), bo mogli by udzielić sporo cennych rad i wskazówek odnośnie wskazań podobnie działającego bargrafu w białasie. Ale oni mają na fora i różne nety oraz blogi wywalone :-).

  OdpowiedzUsuń
 15. a propo solfa swojego czasu planowalem utworzyć stronke z forum galeria dyskiem publicznym lecz nie bylo zainteresowania nawet chetnych na moderatorow wiec odpuscilem sobie gdyz sam rzadko kiedy mam czas :) pierwsza wersja byla na serwerze zagramicznym i wygladala tak http://solfernus.hostoi.com/portal.php kolejna byla o wiele lepsza i bardziej rozwinięta a to z powodu ze tu zapomniałem hasla i byla na ugu lecz usunąłem domene gdyz tak jak w/w brak zainteresowania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa inicjatywa, myślę że moderator by się znalazł. Jeśli chcesz taki pomysł wprowadzić w życie to można by to zrobić. Parę osób się do mnie zgłosiło chętnych takie coś rozwijać oraz w pomocy utworzenia forum.
   Napiszę do nich i spytam czy nadal są zainteresowani.
   Moje dotychczasowe kontakty z firmą PENelektronik pokazują również iż Pan Wiesław chętnie służy pomocą oraz wskazówkami. Myślę że i w tym wypadku by również od czasu do czasu coś dopowiedział.

   Wiadomym jest że w praktyce przez poszukiwaczy używanych jest ponad 100 tyś tych wykrywaczy, czyli gdzieś tam te 100 tyś bunkruje się po lasach :-). A że diabeł nie jest prosty w użyciu dla tych co zaczynają rady i porady może by się przydały.

   Ostatnio i tak paru ludzi na You Tube stanęło w pierwszej linii pokazując :
   " to jest nasze Polskie, i nie jest to nasze ostatnie słowo " ;-).

   Pierwsze terenowe testy są obarczone sporą ilością błędów, ale niczym w tych błędach nie odbiegają od innych błędnych testów pokazywanych masowo w necie :-). Chęci do testowania są, chętni są czyli jeden krok w przód został wykonany :).

   https://www.youtube.com/watch?v=Alzth1XGmpc

   https://www.youtube.com/watch?v=HknkjrwYzgc
   Były pomyłki w odczytach głębokości i różne inne ale pierwsze koty za płoty :)

   https://www.youtube.com/watch?v=374x8-jtogo

   Usuń
  2. ponad tysiąc a nie 100 tyś :-)

   Usuń