poniedziałek, 6 października 2014

Riese przemyślenia.

Wczoraj wieczorem przeglądając co tam słychać w świecie 
http://forum.investmap.pl/turystyka-promocja/przewodnik-dolnoslaskich-podziemiach-t4289-620.html
trafiłem na taki filmik z Książa. 
http://tagen.tv/vod/2014/08/fhqu-riese-skalna-twierdza-hitlera/
Ciekawie się oglądało, gdyż opowiadający na stękał, eeee, mmmm, eeeee, więc oglądnąłem do końca i nie zasnąłem podczas tego eeeeeeeeee. Mówił wartko i szybko , widać było że się spieszył gdyż czas go ograniczał, lecz mimo to zapodał wiele interesujących wątków. Nie będę tu polemizował z autorem odnośnie tych Kwater gdyż to mija się z celem, lecz co do jednego się zgodzę, Rzeczka była obiektem przemysłowym, nie żadną kwaterą.
 Rzeczka.
Zgodzę się również z tym iż Śląska Wspólnota Przemysłowa wykonywała do końca inne założone zadania odrębne i nie była wciągnięta w struktury TODT. Dziwię się trochę autorowi że na to wpadł tak późno, ponieważ nie  trzeba było szukać takich dokumentów po archiwach w Koblencji czy gdzieś tam w świecie, gdyż takie dokumenty znajdują się w rękach lokalnych poszukiwaczy. Pisałem tutaj o tym ze dwa lata temu i chyba nawet część tego dokumentu zamieszczałem.

Na podstawie tego dokumentu zwrócił mi również słuszną uwagę R.Owczarek, że dziwnym jest iż w momencie gdy Śląska Wspólnota Budowlana powinna już nie istnieć dokładany jest dla niej nowy numer telefonu. W rękach lokalnych poszukiwaczy jest też inny dokument, stwierdzający iż w momencie działania OT w obrębie Jawornika uszkodzona jest na skutek wysadzenia linia energetyczna, którą to lokalizuje numerycznie i naprawia nikt inny jak Śląska Wspólnota.

Jawornik.
Tu też mamy małą zagwozdkę ponieważ na Jaworniku podobno były wydrążone już sztolnie, więc co było wysadzane pod koniec wojny w pobliżu linii energetycznych ??. W tym dokumencie podano nawet jaka to była linia :-). Są również dokumenty mówiące o drążeniu sztolni przez Śląską Wspólnotę w czasie działań OT.

Tak jeszcze w związku z tym materiałem filmowym, "najszła" mnie taka myśl, iż jeśli przyjąć że byłem tam na koloni w latach 60 w Walimiu to Górami Sowimi zajmuję się od dziecka :-). To taka złośliwość z mojej strony :), ale nie mogłem się powstrzymać :-) he he, i wyszło mi z tego że jestem najstarszym badaczem Riese :-).
Żałuję tylko że nie robiłem sobie zdjęć z wszystkimi pisarzami bo wtedy nie był bym internetowym bajarzem tylko 'Badaczem". he he.
A tak na poważnie, to jak wszyscy zainteresowani wiedzą większość wiedzy pisarzy bierze się nie z ich bezpośrednich badań i kopań, lecz od lokalnych kopaczy i poszukiwaczy.

P.S.
http://magdachemini.blogspot.com/2014/09/opuszczona-baza-paliwowa.html#comment-form 

4 komentarze:

 1. Nie wiem co mogło podobać się w wykładzie Garby na zamku Książ. Wykład wyjątkowo chaotyczny, wręcz denerwujący brakiem komunikacji medialnej. Parę ciekawostek wychwyciłem, ale jak można je brać tak na serio skoro główny dokument mało mówiący o Riese, jednak w kontekście dający pewne potwierdzenia faktów, ponoć zdobyty przez pana Dariusza przed wykładem, jest mi znany od 2012r.
  Więc moim zdaniem był to cienki wykład, zorganizowany tylko dla dowartościowania Festiwalu z uwagi na pozycję pana Darka. No taka typowa komercja i nic więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zwróciłem wprawdzie uwagi kiedy mówił o dokumencie z zatrzymania prac naziemnych i przyspieszenia prac podziemnych ale o ile mnie pamięć nie zawodzi to również chyba z 10 lat znany dokument, . Nie chce mi się wprawdzie tego dokładnie datami sprawdzać ale tak jakoś chyba to będzie czasowo. Parę interesujących wątków się tam przewinęło, i wartkie opowiadanie mi się też podobało, bo nie było stękania :).

   Usuń
  2. o tym dokumencie piszemy na forum TT w 2005 r , wiec bardzo dobrze OKI liczysz :) pozdrawiam

   Usuń
  3. Cześć Marek, tak sobie właśnie coś kojarzyłem że to te lata jakoś :).
   Pozdrawiam wzajemnie.

   Usuń