wtorek, 12 lutego 2013

Analogie.

Ostatnio czytając ten blog http://magdachemini.blogspot.com/  przypomniał mi się czas kiedy buszowaliśmy trochę po Chocianowie i okolicach .


Tereny ciekawe ze względu na poniemieckie instalacje oraz znajdująca się w pobliskim Duninowie jednostkę wojskową zajmującą byłe tereny poniemieckiej fabryki. W  C.A.W. była informacja, że po wojnie chciano dostać się na teren który zajmowali wtedy Rosjanie lecz nic z tego nie wyszło, ponieważ wstęp na ten teren był dla Polaków bezwarunkowo wzbroniony. Obiekt figurował w zestawieniu Biura Wojskowego Ministerstwa Rolnictwa. Z kolei inż. Mazur podczas Akcji R.L.O. z maja 1947r. opisał jakiś obiekt na tym terenie jako " obiekt podziemny pod Kaczanowem ( Kotzenau)  w rękach Armii Czerwonej uniemożliwiającej wszelką penetrację ".

Wcześniej zapisem z listopada 1946 Chocianów określony jest jako fabryka amunicji, a w spisie Przedsiębiorstwa Poszukiwań Terenowych znów jest zapis, że Kotzenau to naziemna fabryka amunicji w sowieckich łapkach. Z zeznań Czecha robotnika K.Babinka,  który tam pracował wynika,  iż  była tam fabryka amunicji. To samo jest w dokumentach W.D.T armii U.S.A. Z 1945r. pojawia się Kotzenau jako HZA, czyli że funkcjonował tam Heeresmunitionsanstalten. 

Dlaczego piszę o analogii ? , mowa jest o podziemnym obiekcie na terenie obecnej jednostki wojskowej. Nie wstawię zdjęć jednostki ponieważ ten teren to obiekt wojskowy, więc focić sobie tego nie życzą, a tym bardziej oglądać swoją jednostkę na jakimś blogu :).

 Ale kiedy on powstał ?. Wybudowany był ten obiekt w latach 30 XX wieku. Co do dokumentów jego dotyczących .... brak.
Co do dokumentów co robili tam Sowieci po wojnie ...cisza. Obiekt ma w części nadziemnej powierzchnię 253 ha. Zarówno ten obiekt jak i muna pod Strzegomiem oraz MRU powstawały w końcówce lat 20 XX wieku. 
A nasze Riese ?, jakoś tak dziwnie się składa, że przez  setki lat Niemcy nie zauważyli iż Sudety to świetne miejsce na podziemne składy i fabryki. Ocknęli się podobno dopiero jak nadleciały samoloty nad wybrzeże Bałtyku :). Ot taka ciekawostka.

Chocianów

 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz