poniedziałek, 10 grudnia 2012

Kaltwasser, niezgodności.

Patrząc uważnie na zdjęcie lotnicze oraz porównując je z mapą J.Cery oraz jednym z zapisów z GrossRosen rzuca się w oczy pewna dziwna rzecz.
Spójrzmy na mapę oraz na zdjęcie lotnicze :
Po lewej zdjęcie lotnicze po prawej mapa J.Cery.

Zarówno na mapie jak i na zdjęciu oraz w terenie widać pozostałości po kolejce wąskotorowej oraz zbieżne usytuowanie śladów po barakach obozowych.

Natomiast patrząc na zeznania świadka H.Susmanka ,które pochodzą z GrossRosen mamy ewidentnie obóz Kaltwasser nie taki jaki widać na mapie oraz na zdjęciu.
Rysunek rozmieszczenia baraków obozowych w stosunku do drogi Głuszyca -Kaltwasser.

Zdjęcie lotnicze z ukierunkowaniem rysunku więźnia H.Susmanka.

Teraz mamy postawione pytania:

czy obóz o którym mówi H.Susmanek nazywając go Kaltwasser znajdował się w tym miejscu ?
Czy może obóz Kaltwasser znajdował się w tym miejscu, a H.Susmankowi coś się że tak powiem pomyliło i rysuje inny jakiś obóz lub coś fantazjuje ? Czy więzień nie widział kolejki która wjeżdżała na obóz , lub obok obozu ?
A może J.Cera źle lokalizuje obóz Kaltwasser ?
Jak sądzicie ?


7 komentarzy:

 1. Wojtek, przed chwila oglądałem na wikimapii czy czymś takim, naniesioną przez kogoś lokalizacje obozu (nienazwanego) na zakonczeniu ulicy Gdańskiej, w tym polu, czy lące wcietej w las wzdłoż Gdańskiej

  http://maps.google.pl/maps?hl=pl&ll=50.674597,16.389756&spn=0.015529,0.027595&sll=50.652943,16.667633&sspn=0.497159,1.40625&oq=zimna+&t=h&z=15

  Na zblizeniu widac chyba zbiornik wodny zaznaczony na mapie przy "Pod soboniem". Co do tego terenu wcietego w las to (oczywiscie tam nie byłem) to mam wrazenie, ze moze być sporo pochyly, choc pewnie nieduzy kąt, ale bardziej ciekawią mnie te "geometrycznie" rosnące drzewa od południowo wschodniej strony niż ten otwarty teren po drugiej strony gdańskiej, tymbardziej, że tam wedlug mapy kilka torowisk dochodziło tak?

  OdpowiedzUsuń
 2. Bo teraz to tam mogą być poletka rolników, a niski kat padania swiatla slonecznego powoduje ze tam jest własciwie zacienowe wszystko i nie widać dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsce o którym prawdopodobnie mówisz końcówka Gdańskiej po lewej stronie drogi , tam J.Cera lokalizuje obóz jeńców włoskich.

   Usuń
  2. No ale jest podstawowa kwestia. Na odrecznym rysunku mamy jesli mnie wzrok nie myli opis Głuszyca <- droga -> Kolce a to by oznaczało, że ten obóz stał po zachodniej stronie ul Kościuszki badź chyba z mniejszym prawdopodobieństwem ul. Grunwaldzkiej.

   Usuń
  3. No i dobrze kombinujesz :), opisany jest przy drodze Głuszyca -Kolce. A J.Cera umieścił go przy drodze Głuszyca- Zimna Woda " jako Kaltwasser.
   A wygląda że jest tak jak mówisz, zachodnia strona Ul. Kościuszki biegnąca z Głuszycy do Kolc. I znów pytanie, kto się pomylił więzień czy J.Cera ?

   Usuń
 3. Trzeba sie też zastanowić, bo nie do końca zrozumiałem, czy ten rysunek pochodzi z obozu gdy ten wiezień jeszcze był jencem w gross rossen, czy z późniejszego czasu a zostało to właczone do dok zwiazanch z obozem. Dlaczego? No bo jeśli by powstał jeszcze w np 45 roku to czy wówczas rzeczywiście te miejscowości nosiły te nazwy, lub czy je sie pisało tak samo co do litery jak dziś. No bo niemcy maja przeciez własny jezyk i własne nazwy miast, a w czasie wojny nie sadze by dbali o prawa mniejszośći i umieszczali na tabliczkach polskie nazwy. A nie wiem czy mi się coś nie pałęta po głowie, że nazwa Głuszycy sie zmieniała (jak wiadomo po interenecie mnustwo smieci zostaje w głowie). No i ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz. Co zaczał ten ktoś pisać na tym rysunku i zamazał obok dopisujac głuszyca, bo zastanawiałęm sie czy to może być słowo woda, ale chyba nie.
  No a np drobne rozbieznosci w zdjeciu i mapie J. Cery nie musza np wynikac z pomyłki, a drobne sa, no takie jak wielkość czy dlugosc budowli, na tym zdjeciu mapy to kwestia kropki dlugopisem a z ziemi to inaczej wygląda niż z loty ptaka zawsze, no i jeszcze kwestia zmiań na ziemi z upływem czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A, dodam, że zdjęcie lotnicze i mapa J. Cery zgadza się przecież umiejscowieniem z dzisiejszymi zdjęciami. Co ciekawe wpisujac Kaltwasser do przeglądarki wyskakuje Zima Wódka położona na południowy-wschód całkiem niedaleko od tych miejsc, ale miejscowosc ta jest w szczerym polu.

   Usuń