wtorek, 14 sierpnia 2012

Ludwikowice, tajemnica "Muchołapki" cd.6

Kończąc temat Ludwikowic trzeba by z nich gdzieś dotrzeć. Ja dotarłem pod Osówkę :).
Prace te realizowano jak to zwykle bywa z dwóch stron zarówno od Ludwikowic z Wenceslaus jak i od strony Osówki poprzez stare systemy kopalniane. Osówka i jej obiekty znajdują się kilkaset metrów od kopalni w Sierpnicy którą to wszyscy jadący na Osówkę codziennie mijają nie zwracając na nią uwagi. 
 Niedokładny szkic przebiegu ( lenistwo wybaczcie :) )
"Deutschland Neu Glueckauf " miała nadanie 28.12.1844 potwierdzone w 1845 r. i miała trzy szyby Heinrich- 86,4m głębokości , "Lazarus", " Tiefe". Została połączona  już w 1921r. z kopalnią w Ludwikowicach. Do tej to kopalni przy Osówce  dobrała się w 1952 Kowarska R-1 , oficjalnie  "szukano uranu".
Na przebiegu tego połączenia znajdowała się nieznana do dzisiaj kopalnia "Gersonglueck" w Sierpnicy. To tutaj przyjeżdżają od czasu do czasu siwi panowie mercedesami kiwają głowami i zadowoleni odjeżdżają.
Połączenia na uskokach geologicznych w tak zwanych strefach przesunięć Niemcy zabezpieczali nowatorskimi ażurowymi obudowami z ukośnie łączonych na nity kątowników, konstrukcją typu mostowego. I tym to sposobem z Miłkowa-Ludwikowic dotarliśmy do sztolni "Gabriel " przy Osówce :).

8 komentarzy:

 1. I tu myślę, że trochę się zagalopowałeś i z tym przebiegiem mocno przesadziłeś :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pożyjemy zobaczymy, zawsze możesz zrobić swój przebieg i skonfrontujemy :-).

  OdpowiedzUsuń
 3. Wojtek, a czy słyszałeś taką opinie że ponoć, kopalnie Wałbrzyskie musiały zostać zamknięte. Ponieważ mogli się do czegoś dokopać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Paweł, Wałbrzych to jest osobna historia, niewiarygodna lecz prawdziwa, wystarczy sprawdzić jeden z poziomów. Uważam jednak że nie to było powodem zamknięcia tych kopalni , choć na pewno miało jakiś pośredni minimalny wpływ. Ten poziom był zastawiony tamami i pilnowany przez tyle lat, bez zezwolenia nikt by tego nie dotknął. Wracając do Sowiny , dlaczego Niemcy odstrzelili Gustawa ? To jest pytanie do tematu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wojtek OKI, tylko krowa nie zmienia zdania, ja swoje zmieniam. :)
  Jak ktoś nie wierzy proponuję spojrzeć na mapy górnicze :)

  OdpowiedzUsuń
 6. makartina, dziekuję za mapę :). Fakt, zapomniałem o jeszcze jednej kopalence znajdującej się po drodze, jest to Glueckauf Louis, była eksplatowana , to znów wyłączana z eksploatacji figuruje na mapach z 1829 roku. Figuruje jeszcze w spisach Noworudzkich z 1841r. Wynika z tego że w 1841r weszła ona do pola górniczego Gute Hoffnung które w 1843r zostało przyłączone z kolei do kopalni Jacob przez którą było połączenie z Wacława I do sztolni Helmuth w Sowinie. Nie wspomniałem też o upadowej Kazimierz gdzie pod opieką UB grzebano znów "za uranem" :), ale o niej wspomniałem wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 7. ...no a dlaczego niemcy odstrzelili Gustawa?...

  OdpowiedzUsuń