Kończąc temat Ludwikowic trzeba by z nich gdzieś dotrzeć. Ja dotarłem pod Osówkę :).
Prace te realizowano jak to zwykle bywa z dwóch stron zarówno od Ludwikowic z Wenceslaus jak i od strony Osówki poprzez stare systemy kopalniane. Osówka i jej obiekty znajdują się kilkaset metrów od kopalni w Sierpnicy którą to wszyscy jadący na Osówkę codziennie mijają nie zwracając na nią uwagi.
Niedokładny szkic przebiegu ( lenistwo wybaczcie :) )
"Deutschland Neu Glueckauf " miała nadanie 28.12.1844 potwierdzone w 1845 r. i miała trzy szyby Heinrich- 86,4m głębokości , "Lazarus", " Tiefe". Została połączona już w 1921r. z kopalnią w Ludwikowicach. Do tej to kopalni przy Osówce dobrała się w 1952 Kowarska R-1 , oficjalnie "szukano uranu".
Na przebiegu tego połączenia znajdowała się nieznana do dzisiaj kopalnia "Gersonglueck" w Sierpnicy. To tutaj przyjeżdżają od czasu do czasu siwi panowie mercedesami kiwają głowami i zadowoleni odjeżdżają.
Połączenia na uskokach geologicznych w tak zwanych strefach przesunięć Niemcy zabezpieczali nowatorskimi ażurowymi obudowami z ukośnie łączonych na nity kątowników, konstrukcją typu mostowego. I tym to sposobem z Miłkowa-Ludwikowic dotarliśmy do sztolni "Gabriel " przy Osówce :).
I tu myślę, że trochę się zagalopowałeś i z tym przebiegiem mocno przesadziłeś :)
OdpowiedzUsuńPożyjemy zobaczymy, zawsze możesz zrobić swój przebieg i skonfrontujemy :-).
OdpowiedzUsuńWojtek, a czy słyszałeś taką opinie że ponoć, kopalnie Wałbrzyskie musiały zostać zamknięte. Ponieważ mogli się do czegoś dokopać.
OdpowiedzUsuńPaweł, Wałbrzych to jest osobna historia, niewiarygodna lecz prawdziwa, wystarczy sprawdzić jeden z poziomów. Uważam jednak że nie to było powodem zamknięcia tych kopalni , choć na pewno miało jakiś pośredni minimalny wpływ. Ten poziom był zastawiony tamami i pilnowany przez tyle lat, bez zezwolenia nikt by tego nie dotknął. Wracając do Sowiny , dlaczego Niemcy odstrzelili Gustawa ? To jest pytanie do tematu.
OdpowiedzUsuńWojtek OKI, tylko krowa nie zmienia zdania, ja swoje zmieniam. :)
OdpowiedzUsuńJak ktoś nie wierzy proponuję spojrzeć na mapy górnicze :)
makartina, dziekuję za mapę :). Fakt, zapomniałem o jeszcze jednej kopalence znajdującej się po drodze, jest to Glueckauf Louis, była eksplatowana , to znów wyłączana z eksploatacji figuruje na mapach z 1829 roku. Figuruje jeszcze w spisach Noworudzkich z 1841r. Wynika z tego że w 1841r weszła ona do pola górniczego Gute Hoffnung które w 1843r zostało przyłączone z kolei do kopalni Jacob przez którą było połączenie z Wacława I do sztolni Helmuth w Sowinie. Nie wspomniałem też o upadowej Kazimierz gdzie pod opieką UB grzebano znów "za uranem" :), ale o niej wspomniałem wcześniej.
OdpowiedzUsuń...no a dlaczego niemcy odstrzelili Gustawa?...
OdpowiedzUsuńNo właśnie, dlaczego ? :)
OdpowiedzUsuń