niedziela, 26 marca 2017

Testy wykrywaczy

No i stało się w końcu , wczoraj zjechało się w łącznej ilości jedenastu czarodziei z Polski aby jak co roku połazić z pikającymi różdżkami, pokręcić się po wiosennych łąkach. Pogoda dopisała na tyle że niektórzy chodzili w podkoszulkach :-). zjechali się z gór, Lubuskiego,  Wielkopolski i okolic Wrocławia. 

Sprzęt pikający jaki wziął udział we wczorajszym teście  to
Teknetics T2 :
Garretty AT Pro:
Troy Shadow X3 i X5:
Solfernus v 2.6 :

Minelab safari :
Wykrywacz MD coś tam :

Whites MX sport :Reszta wykrywaczy nie brała udziału, ponieważ w momencie testu łaziła po innej zbyt oddalonej łące.

Na początek zakopaliśmy monetkę srebrną 1/24- część talara na 15 cm, w normalnej czarnej glebie na płask.
Oprócz chińczyka MD wszystkie wykrywacze czysto sygnalizowały co leży pod cewką.
Troy Shadow X5 ( w tle Minelab safari)

Na następnym polu w innym miejscu zakopaliśmy tą samą 1/24 część talara na 20 cm głębokości na płask, i tu się okazało że problemy o dziwo miały obydwa Troye. 
Wykrywacza MD już nie braliśmy w ogóle pod uwagę.

Reszta wykrywaczy poprawnie identyfikowało tą monetę.
Teknetics T2 z cewką Nel Tornado.

Następnie na 26 cm głębokości , zakopaliśmy spatynowane 3 Pfeningi z 1826r.
Tu wszystkie wykrywacze oprócz obydwóch ( Troy Shadow X3 i X5 ) wykryły monetę i sygnalizowały ją dźwiękowo , z tym że jedynie Minelab safari posiadał odczyt na wyświetlaczu.


Potem zakopaliśmy na 20 cm srebrne 1/24 talara na sztorc.

Tu nastąpiła konsternacja, gdyż okazało się że oprócz Minelaba Safari i Solfernusa żaden z wykrywaczy nie wydał dźwięku.

Należy zaznaczyć, że o ile Minelab safari identyfikował monetę i podawał sygnał do kopania , to Solfernus v 2.6 tylko ją identyfikował na wyświetlaczu ze słabym  dźwiękiem w jedną stronę, czyli pomimo że ją widział nie był to absolutnie sygnał do kopania.
Garrett At Pro

Whites MX sport.

Wszystkie testy były dokonywane na ustawieniach na jakich użytkownicy wykrywaczy chodzą na co dzień i chodzili w danym dniu. Bez przesterowań i różnych innych kombinacji alpejskich typu All Metal bez dyskryminacji  i szybkim poruszaniu cewką nad celem.

Cały ten nasz zwykły test był robiony jedynie z ciekawości aby zobaczyć jak to wygląda w praktyce bez żadnych przygotowań, podkręceń i ściemy, można powiedzieć z marszu. 
 Po lewej w tle Minelab safari.

Doszedłem jeszcze do takich przemyśleń, że wkrótce  nakręcimy film dla niedowiarków, którzy i tak będą twierdzić że wykrywacze były źle ustawione, a obsługujący pomimo wieloletniej praktyki są laikami. Ale tak już świat jest urządzony :-).
Główny skład sprzętu i zaopatrzenia wszelakiego :-).


Jeśli coś przekręciłem to biorący udział w tej zabawie niech mnie sprostują.

http://zobten.blogspot.com/2017/04/testy-whites-mxsport-vs-minelab-e-trac.html 


P.S.
Aby było tak po równo to z pozdrowieniami od swojego uczonego towarzystwa jak to mówi poszukiwacz Antkowiak :

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/38668-archeolodzy-za-ponad-milion-czyli-afera-korupcyjna-w-wojewodzkim-urzedzie-ochrony-zabytkow-w-slupsku

https://www.youtube.com/watch?v=ywSGrsQ8Clc 
25 komentarzy:

 1. PS. Trzeba dodać, że "Minelabe" chodził na jednej kresce baterii, więc gdyby założył nowe baterie, to może zasięgi miałby jeszcze lepsze.
  PS2. Antkowiak to już nie poszukiwacz, tylko donosiciel i konfident.

  Z tą aferą to oskarżony ma tupet, albo ma resztę społeczeństwa za idiotów. 200 tys łapówek przyjęte i zaproponował sobie karę 20 tys zł i 2 lata w zawieszeniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. fakt,miał jedną kreskę, ale baterii nie chciał zmieniać :-).

   Jak by Józek znalazł guzik na polu to by mu o 6 rano rewizję zrobili w kominiarkach, a w prasie by pisało o bandycie , Narodowym dziedzictwie, zorganizowanej grupie przestępczej. Wspomniane też by było że od 5-ciu do 8 lat więzienia.

   A tu tak delikatnie i spokojnie, za jakieś tam marne 200 tyś jakieś tam 2 lata w zawieszeniu. Kasta wspólnych powiązań kryje sobie tyłki.

   Pismak pisze delikatnie bez nagonki, prokurator spokojnie bez nadęcia, sędzia coś tam na odczepne powie i gra muzyka. Potem spotkają się wspólnie na grillu u Pana B. i będą się brechtali z plebsu.

   No bo panu B. po zapłaceniu 20 tyś zostanie w kieszeni jeszcze 180 tyś , prosty rachunek, za 180 tyś to może mi każdy sędzia dać nawet 5 lat w zawiasach. A co mi tam to przeszkadza.

   Usuń
 2. Solfek na cewce 25 cm czy na snajperce 17,5 i praca na 10, 16 czy 20 kHz ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Solfernus v 2.6 na cewce 25cm 16 kHz, wzmocnienie nadajnika Hig, wzmocnienie cewki x4, tryb dyskryminacji- dyskryminacja dźwiękowa Dys1 ,Dynamik 2.+ gwiazdka dopalacza.

   Co ciekawsze to mogę dodać że lepsze zasięgi miał Whites MX sport na trybie mix (mieszanym) statyk+dynamik.

   Monety na sztorc w trybie pin point nie widział żaden z wykrywaczy. Solfernus również o dziwo,ledwo ją widział na dynamiku lecz pin point jej nie widział i nie słyszał. Taka sytuacja.

   Usuń
 3. Myślę, że te testy trzeba powtórzyć.
  Zasięgi to nie wszystko, bo żeby mieć extra zasięg i super czułość można by kupić nowoczesny wykrywacz PI o wysokiej częstotliwości, jak te do szukania samorodków złota.
  Oprócz zasięgów ważna jest poprawna identyfikacja. Damianowi przez ramię zaglądałem na wyświetlacz i trzeba przyznać, że na granicznym zasięgu gdzie u mnie we Whitesie MXS było skakanie na wyświetlaczu, on do końca miał na Safari wskazania stabilne dzięki tej technologii FBS.
  Trzy częstotliwości robią robotę, dlatego myśl o E-tracku.
  W nim dodatkowo jest macież dyskryminacji, w jednoczęstotliwościowcu mamy możliwość wycięcia czegoś z przedziału od 0 do 100. W trójczestotliwościowym wykrywaczu analizowana jest magnetyczność przedmiotu i jego przewodność elektryczna. Wykres dyskryminacji to dwie osie, jak X i Y. Dyskryminacja jest w zakresie "2D" . http://www.fortbedfordmetaldetectors.com/image/data/sunray/E-TRAC_RAIN_JACKET_-_FRONT.jpg

  Myślę, że to jeden z najbardziej zaawansowanych wykrywaczy, poza Spectrą V3i, ale nieco od niej łatwiejszy do opanowania. CTX 3030 jest dwa razy droższy, a nie ma za wiele więcej funkcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Karol po tym wielce pouczającym doświadczeniu doszedłem do takich wniosków:

   1)Potrzebny jest wykrywacz lekki, 1200-300 gram max.,gdyż zawsze łażę 8-10 godzin.

   2) W związku z tym, że jak było widać monitorowy wskaźnik w wykrywaczach nie identyfikował nic ponizej 20cm, to jest on mi zbędny.

   3)Nie mam zamiaru nic kopać poniżej 20-30cm max, czyli powinien jak dla mnie to być analog z czystą dobrą dyskryminacją i identyfikacją dźwiękową, oraz dobrą dyskryminacją wielkościową żelaza.
   na tyle głęboki aby poprawnie dźwiękowo zidentyfikował stopy metali do 30cm.

   Rozmawiałem wczoraj z Darkiem po wykopaniu przez niego tego ciekawego sreberka, na AT pro jak mówił miał wskazania na śmiecia, a że ta łąka była już wyczyszczona wcześniej i sygnałów mało to kopnął z ciekawości, opłaciła się ciekawość.

   Moim zdaniem laboratoria swoje a praktyka swoje.
   przy czym wcale nie twierdzę że E-Trac to zły pomysł. Jedynie w moim wypadku odpada ze względu na wagę. Dla mnie 1,6 kg jest nie do przyjęcia.

   Usuń
  2. Np. jak by się tak zastanowić, to mamy w zaawansowanym wykrywaczu na wyświetlaczu wykres który pokazuje jaki to metal, i ewentualnie jaki kształt.

   No to pytanie brzmi jak będzie nierównomierna brosza z szafirami ze srebra lub złota to co? nie będziemy kopać? będziemy tak samo jak dobrym analogiem gdy dostaniemy czysty sygnał na jakikolwiek stop , kopiemy tak samo.

   Co nam daje to że będziemy wcześniej wiedzieli że to nie okrągła moneta, generalnie nic. No chyba że kopiemy tylko okrągłe krążki, a brosze o innych kształtach z szafirami zostawiamy dla innych. Tak sobie filozofuję :-)

   Usuń
  3. Tak trzeba powtórzyć, jeden jedyny pomiar mi się nie podobał ze względu na operatora Troya Shadow X5.

   Miał problemy z 1/24 talara na płask na 20 cm.
   Troy X3 mimo małej cewki snajpereczki ją widział.

   Tym samym uważam, że operator Troya shadow X5 ma takie pojęcie o ustawieniach tego wykrywacza jak kura zna się na pieprzu.

   Czyli żadne, więc tak na prawdę to usunął bym akurat ten wykrywacz z tego testu i nie brał bym tego pomiaru pod uwagę.

   Zresztą mam taką myśl, że zabiorę mu ten wykrywacz ustawię zakopię tę sama monetę w podobnym gruncie i zobaczę sam naocznie, bo jak dla mnie to coś tam było nie hajhitla z ustawieniami.

   Po polu to on sobie może latać nawet z wyłączonym wykrywaczem i udawać że coś szuka, ale jak podaję test to....ja go podaję, więc w pewnym sensie ponoszę odpowiedzialność za to co napisałem. Będzie trudno bo operator jest trudny, ale spróbuję.

   Usuń
 4. Osobiście Karol ujął bym nie tak :

  " Oprócz zasięgów ważna jest poprawna identyfikacja."

  lecz tak, "oprócz zasięgów ważna jest poprawna dyskryminacja",..... wciąż mam wątpliwości co do nakrętek po wódzie i co do monet, to okrągłe i to okrągłe, lata w zależności od stopu w tych samych zakresach co średnie spatynowane srebra na większej głębokości. Tu moim zdaniem można się nieźle pomylić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dopóki nie zrobisz testów na Spectrze V3 i E-Traku nie dowiesz się.
  Coś tam czytalem, że oprogramowanie więksozści wykrywaczy okrągły lub pierścieniowaty kształt identyfikuje jako monetę, lub biżuterię i sygnał do kopania. Ale przewodność elektryczna i magnetyczność nie mają związku z kształtem, dlatego ciekawi mnie ten Etrak. Jak będzie broszka ze srebra to przewodność elektryczna srebra i jego magnetyczność dadzą sygnał do kopania. Dzisiaj porzyczyłem instrukcję do Safari, pozyskam także do E-tracka i podszkolę się. O Spectrze na razie nie myślę, bo cienki ze mnie informatyk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś tak dziwnie mam już od lat iż uważam że diabeł tkwi w dźwięku. Nigdy nie używałem głośnika, nie słyszę na głośniku dźwięku.

   Usuń
 6. Wojtku dopóki jeszcze mam siły na to, chcę odkopać ten dostojnik czy mógłbyś pomoc mi merytorycznie w przygotowaniu tego wszystkiego?? Nie wiem jak zacząć, jakie pozwolenia itd. ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skontaktuj się z Panem Stanisławem Wach, Nadleśnictwo Wałbrzych,pogadaj z nim jak to widzi, potem wystąp z pismem do tego nadleśnictwa załączając cel prac, obręb i numer działki, czas prac. Dostaniesz odpowiedź jakie warunki muszą być spełnione aby uzyskać zezwolenie.

   Usuń
  2. Jak jeszcze coś to pisz śmiało do mnie na maila.

   Usuń
  3. Podaj maila pytan pobocznych mam sporo

   Usuń
 7. W niedziele przeszedlem sie pol godzinki z wkrywaczem po swoim przechodzonym przeze mnie polu i ... zawsze cos jest.
  Ile bys nie chodzil, to chocby denary monopolowe, czy kawalki innych metali kolorowych beda. Szkoda, ze nie przetestowalem swoich 2 wykrywaczy, starego po wymianie rezystorow i nowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Info o wyjeździe miałeś tydzień wcześniej na mailu , więc nie kwękaj.

   Usuń
  2. Nie bylo nic o kwekaniu, a impreza byla w sobote. Glosno sobie marudze. ;)

   Usuń
 8. No!, i żeby mi nie było :-).

  OdpowiedzUsuń
 9. Panowie, po co te wykrywki? Tak to się robi ;)
  https://www.wprost.pl/swiat/10048420/Niezwykla-kradziez-w-Berlinie-Z-muzeum-skradziono-100-kilogramowa-monete-z-czystego-zlota.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno można wykluczyć z podejrzeń Zenona. Przy jego ustawieniach, co potwierdziły testy w terenie - jego wykrywacz nie zasygnalizował by tej monety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nawet nie zasygnalizował by tej złotej monety w muzeum :-).
   Już podczas pierwszego testu kiedy Tomka Troy X3 z tą maleńką snajperką podał sygnał a Troy X5 miał problemy wiedziałem że coś jest tam nie halo. Troya X3 ustawienia oglądałem , zresztą żadna tam filozofia dwa pokrętła i finito, tomek miał wykrywacz dobrze ustawiony.

   Ale w X5 jest treshold którego nie słyszałem ,jest ręczne strojenie do gruntu, przełącznik na tryb Plaża, automat.
   Więc mam takie podejrzenie że on uważa iż nadal chodzi z X3 z dwoma pokrętłami a reszta jest zbędna.
   Jak zamawiał WGI to już mu wtedy tłumaczyłem żeby został przy dwóch pokrętłach, bo ekrany, przełączniki dotykowe. GPS-y, i tryb dotykowy nie dla niego. To jest też kwestia wieku i braku obycia z oprogramowaniem.
   Jak się okazało byłem jak wróż Maciej :(.

   Usuń
 11. Na tym filmie można się poduczyć jak wygląda nauka i ustawianie wykrywaczy, o czym wielokrotnie tu mówiliśmy :

  https://www.youtube.com/watch?v=2puyZnfaVXI

  OdpowiedzUsuń